Šatníková skříň v ložnici
Zdroj: Westwing

Jak vyřešit v ložnici úložné prostory

08. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ložnice je místem odpočinku. Je určená k tomu, aby se v ní člověk vyspal. Ale zároveň v mnoha domácnostech slouží na odkládání různých věcí – od oblečení až po vánoční ozdoby. Kam s nimi a jaké jsou praktické možnosti?

Abyste proměnili i tu nejmenší ložnici na klidný, uklizený a dokonale organizovaný prostor, budete potřebovat základní kousky, jakými jsou šatní skříně a komody, ale nejen ty.

Podle rozměru a stylu ložnice si můžete zvolit buď volně stojící skříň, vestavěnou, nebo šatník na kolečkách. Pokud je ložnice velká, klidně vybírejte i větší kousky. Opak udělejte, když máte malou ložnici a potřebujete ušetřit co nejvíce prostoru. Tehdy si na rozměry dávejte větší pozor. U komod se, kromě rozměru a stylu, zaměřte na počet zásuvek a z jakého materiálu jsou vyrobené. Mnohé skříňky jsou masivní a velké, ale neposkytují tolik místa, jak by se mohlo zdát.

Přečtěte si také:
10 tipů, jak si podle feng-šuej vytvoříte ložnici, ve které se bude dobře spát

Když vám šatník a komoda nebudou stačit, velmi praktický a stylový může být úložný prostor pod postelí. Pod klasickou postelí na vysokých nožičkách najdou svoje místo trendy pletené koše nebo papírové krabice. Na trhu najdete i postele s praktickými zásuvkami či modely s otevíráním, které vám ušetří spoustu místa.

Dalším řešením je využít místo před čelem a za postelí pomocí multifunkčního nábytku. Klasické police a noční stolky zas nahradí niky ve stěnách, kam postavíte oblíbené knihy, noční lampičky i dekorační předměty.

Vynikajícím řešením, které se nejenže vejde i do nejmenších pokojů, ale poskytne též dostatek místa na sběratelské předměty, šperky či knihy, je mobilní nábytek. Jeho velkou výhodou je, že ho můžete přesouvat z místa na místo.

Přečtěte si také:
Jak oddělit ložnicovou část od obytné, aby si navzájem nepřekážely? Výborné řešení, které oceníte v malém bytě

Stejně oblíbené jsou i rozličné boxy a dřevěné truhly, které můžete umístit před postel či kamkoliv v místnosti. Skvěle dotvoří její celkový vzhled a poskytnou hodně místa na vše, co chcete ukrýt. A nakonec, jestli máte velmi stísněný prostor, využijte i okenní parapety – na rostliny v květináči, knihy nebo dekorace.

Šatní skříň

Klasická skříň poskytuje dostatek místa na uložení veškerého oblečení. Abyste využili celý její potenciál, pracujte s každou částí a přizpůsobte ji svým potřebám. Přidávejte nebo ubírejte poličky, dokupte potřebné zakladače nebo závěsné tyče. Jednoduše ji uspořádejte tak, aby se vám do ní vešlo jak letní, tak i zimní oblečení, které zabírá podstatně větší část.

Šatníková skříň v ložnici

Zdroj: Westwing

Za dveřmi

Šatník v samostatné místnosti je snem i luxusem zároveň, který si nemůže dovolit každý. Pokud si však přejete funkční oddělený prostor, můžete si pomocí předělovací příčky vytvořit menší šatník s jednoduchými policemi. Tak získáte dostatek úložného místa například na ložní prádlo, letní nebo zimní přikrývky a polštáře, deky či ručníky, které se nevejdou do koupelny.

Vestavěný šatník v ložnici

Zdroj: Dunelm

Před a pod postelí

V menších ložnicích oceníte multifunkční nábytek, jakým je i tato postel s úložným prostorem pod ní a policí v její přední části. Do otevřených polic odložíte krabice, knihy i zavěsíte oblíbené kousky oblečení. Pod postel se vejdou různé úložné boxy, časopisy či jiné dokumenty. V takto zařízené ložnici si dobře odpočinete, výborně se vyspíte a pořádek si udržíte raz-dva.

Čelo postele jako úložný prostor

Zdroj: IKEA

Drahocenné poklady

Nevíte, kam se všemi šperky, šátky, opasky či jinými módními doplňky? Obstarejte si například stojací zrcadlo, které v sobě skrývá dostatečně prostornou šperkovnici, kam můžete odkládat svoje poklady. Díky praktickým věšáčkům a poličkám si každý šperk najde svoje místo.

Mobilní nábytek v ložnici

Zdroj: Bonami

Stolky, stolečky, lavice

Noční stolky, stolečky i menší lavice jsou v ložnicích nepostradatelné. Klasické stolky u postele vám poslouží na postavení lampy, budíku, sklenice s vodou, ale i na uložení brýlí, léků, rozečtené knihy i dalších drobných předmětů. Na stolečkách si můžete zapálit svíčky nebo naservírovat snídani ve velkém stylu. Všestranné jsou i lavičky před postelí nebo pod oknem, na které se nejen usadíte, ale odložíte i právě svlečené oblečení.

Úložné koše a stolečky v ložnici

Zdroj: Shutterstock

Text: Miroslava Maceková
Foto: Westwing, Dunelm, IKEA, Bonami, shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: ložnice nábytek do ložnice úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze