Zdroj: Elios Ceramica

Kreativní čelo postele dokáže ložnici nečekaně oživit. Inspirujte se našimi tipy!

20. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Čelo postele především chrání stěnu (i vaši hlavu při spánku), reguluje teplotu během odpočinku a poskytuje oporu, když sedíte. Záhlaví má však i výrazný vliv na celkovou atmosféru v ložnici – správně zvolený materiál a tvar dokáže místnost nečekaně oživit či zútulnit.

Plná příběhů

Nenechte staré knihy ležet na půdě. Oprašte přečtené a dávno zapomenuté příběhy a vytvořte si z nich originální záhlaví. Dvoustránky z oblíbených starých knih přibijte na OSB desku, kterou připevníte na stěnu nebo připevněte spinkami texty a obrázky přímo na stěnu. Pro jemnější efekt doplňte zelenou a voilá – romantické zátiší je na světě!

Kreativní čelo postele ze starých knih

Zdroj: Charlotte Knowles

Pro minimalisty

Čistý interiér vyžaduje jednoduché tvary a přírodní materiály. Překližkové čelo si za postel dokáže vytvořit nejeden zručný kutil. Přidejte otvory na kabely, police a se záhlavím máte hotové hned i noční stolky. Na spodní polici si můžete odložit hodinky či rozečtenou knihu, na horní menší rostlinky a oblíbené dekorace.

Překližkové čelo postele

Zdroj: Brett Stevens

Se štětcem a barvou

Skrývá se ve vás umělec? Neváhejte využít svoje malířské schopnosti na stěnu čela postele. Barevný blok, kterým vytvoříte iluzi čela, může mít různé formy a tvary. Tímto jednoduchým trikem můžete vyzdobit i ložnici svých ratolestí. Pohrajte si s odstíny barev tak, aby byl výsledek decentní a harmonický.

Namalovaná stěna jako čelo postele

Zdroj: Tess Ciarloni

Bohémsky spánek

Kdo řekl, že postel musí být na nožičkách a čelo postele připevněné ke stěně? Bohémskému stylu svědčí neformálnost a přírodní materiály. Klidně si uložte matrace na zem a záhlaví postele opřete o stěnu. Využijte to, co máte doma – jako obal skvěle poslouží kobereček ze sisalu nebo z juty, která je jemnější. Na výplň můžete použít polštáře, podsedáky nebo větší kus molitanu.

Čelo postele v boho stylu

Zdroj: SKLUM

Vzpomínky na školu

Žíněnka na cvičení zavěšená na stěně za postelí vám poskytne nejen měkkou opěrku během čtení, ale stane se i absolutně originálním prvkem v ložnici. Můžete si koupit novou, nebo se „prohrabat“ bazary a obstarat si takovou, která už něco ve školských zařízeních zažila. Před upevněním na stěnu ji však raději důkladně vydezinfikujte. Krásně vynikne v retro nebo industriálně zařízených interiérech.

Netradiční čelo postele ze žíněnky

Zdroj: Nathan James

S vůní lesa

Milovníci přírody si mohou vyrobit takové pěkné čelo postele z polen, které zbaví kůry, obrousí a natřou bezbarvým matným ekologickým lakem. Polena ze zadní strany připevněte vodorovně na laťku, která je bude držet pohromadě a zároveň na stěně. Ideální dřevo je smrkové nebo teakové. Kromě samotného čela vás bude těšit i jeho příjemná vůně. Venkovské a severské interiéry jsou pro něj jako stvořené.

Dřevěné čelo postele

Zdroj: Tikamoon

Před domem, za domem…

Dětský pokoj si přímo žádá originální a hravé řešení, výjimkou nemusí být ani čelo postele. Co takto vytvořit na stěně jednoduché domky ze zajímavého obkladu v příjemných pastelových barvách? Děti to určitě ocení a pokoj získá na originalitě. Pokud je barevně sladíte i s textiliemi, výsledek bude dokonalý.

Čelo postele do dětského pokoje

Zdroj: Elios Ceramica

Jako v bavlnce

Měkoučký podlouhlý polštář nebo sedák určený na lavici se rázem promění na útulné čelo postele. Jednoduché a levné řešení, co říkáte? Připevnit ho můžete tak, že na zadní stranu našijete provázky nebo několik krátkých tunelů, a ty přichytíte na háčky ve stěně.

Polštář nebo sedák jako čelo postele

Zdroj: IB Laursen

Umění z překližky

Pro své vynikající vlastnosti, jako je vysoká pevnost, houževnatost a pružnost při nízké objemové hmotnosti, je překližka velmi vděčným materiálem kromě jiného i na DIY projekty. V případě, že chcete mít takové originální čelo postele, případně si vymyslíte vlastní tvar, budou vám stačit šikovné ruce, pilka a kus překližky, například té březové. Vhodné je pro svoji jednoduchost zejména do seversky laděných interiérů.

Čelo postele z překližky

Zdroj: istock.com

Zapleťte se do toho

Tak a nyní tu máme něco pro milovnice (…ehm, a možná i milovníky?) ručních prací. Potřebovat budete dvě latě, přízi a jehlice, případně jen šikovné prsty – záleží na způsobu pletení a tloušťce příze. A můžete se do toho pustit. Stačí uplést jednoduchý vzor, který můžete ozvláštnit různými barvami. Takové čelo postele se hodí například do boho či vintage ložnice.

Pletené čelo postele do boho a vintage ložnice

Zdroj: Emily Henderson

Dveře do snů

Staré dveře se dají využít na několik různých způsobů. Jedním z nich je právě čelo postele. Dveře je třeba v první řadě důkladně vyčistit, pokud je to potřeba, tak i natřít, a potom už jen stačí opřít je o stěnu za postelí. V tomto případě platí, čím starší, tím efektnější. Patina, nerovnosti a drobné rýhy a škrábance jsou více než vítané.

Čelo postele ze starých dveří

Zdroj: Dreamy Whites

Utažené opasky

Vyrobte dětem do pokoje čelo postele z molitanu, který ořízněte do požadovaného tvaru, obtáhněte látkou a připevněte na stěnu pomocí obyčejných opasků, které koupíte například i v secondhandu. Ne, nemusí být úplně totožné… Můžete použít stejnou látku, jakou máte na závěsech, a v případě, že se drobečkům motiv časem omrzí, vyměníte ho za jiný.

Dětské čelo postele z molitanu a pásků

Zdroj: OYOY

Text: Katarína Barošová, Katarína Paukeje
Foto: Charlotte Knowles, Tess Ciarloni, SKLUM, Nathan James, Tikamoon, Elios Ceramica, IB Laursen, istock.com, Emily Henderson, Dreamy Whites, OYOY
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: ložnice nábytek do ložnice postele
Sdílejte článek

Diskuze