Zdroj: istock.com

Nejhezčí ložnice? Kus přírody, špetka elegance, hrst hravosti a záplava barev

15. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vneste do svých ložnic kus přírody prostřednictvím trendu „urban jungle“, špetku elegance stylem boho, hrst skandinávské hravosti nebo záplavu barev s prvky retra.

Džungle v ložnici

Nový trend „urban jungle“ je jako stvořený do ložnice. Živé rostliny v interiéru zvyšují pohodu, vytvářejí uklidňující atmosféru, a některé dokonce pomohou vyčistit vzduch, čímž zlepší váš spánek.

Do ložnice se hodí druhy, které ze vzduchu odstraní škodlivé látky, případně zmírní i vliv elektromagnetického záření. Ideální jsou tchynin jazyk, palma areková, toulcovka květnatá, břečťan popínavý, aloe vera, a pokud vás v noci otravují nepříjemní komáři, kupte si masožravou rostlinu špirlici, která je odpuzuje.

Urban jungle v ložnici

Zdroj: B&M

Klasika se špetkou boho

Atmosféry klasické ložnice dosáhnete velmi snadno. Masivní postel z dubového dřeva s několika polštáři a ze stropu visící svítidlo. Vedle postele noční stolky, naproti prádelník se zásuvkami nebo samostatně stojící šatník. To je běžný standard.

Boho styl v ložnici

Zdroj: Karup Design

Ale jak do ní vnést styl boho? Postačí sebrat pár prvků v jednom barevném tónu a klasiku proměníte na něco neokoukaného. Na stěnu zavěste věnec ze sušených trav, do velké vázy naaranžujte pampu a přes postel přehoďte „chunky“ deku. Hotovo!

Po špičkách…

…se chodí tudy, kde někdo spí. Ložnice je místo, kde nejvíce záleží na pohodlí a kde nechceme být nikým a ničím rušení. Proto kromě pohodlné postele a měkkých polštářů dbejte na kvalitní podlahu. Měla by být příjemná a hřejivá na dotyk, jednoduchá na údržbu, případně antialergická. Vhodné jsou laminátové, vinylové a dřevěné podlahy, které jsou na pohled teplé a měkké, a vydrží roky.

Funkčně útulná

Pokud jste milovníci útulných a hřejivých místností, tato ložnice by vás mohla inspirovat. Přírodní styl vyžaduje dřevo, ratan nebo bambus. Pěkně je doplní povlečení, polštáře či závěsy s geometrickými vzory nebo s potiskem fauny a flóry. Držte se jedné barevnosti – tón v tónu, kterou oživíte například závěsy s černým prvkem.

Prírodní styl v ložnici

Zdroj: IKEA

Šikovným řešením je postavit postel do středu místnosti kousek od okna, čímž získáte vzdušnější vzhled celé místnosti. Kromě originality se zaměřte i na funkčnost a každou věc či doplněk využívejte i prakticky.

Síla jednoduchosti

Minimalistická ložnice dýchá střídmostí, čistotou, útulností, ale zejména minimálním nepořádkem. Upřednostněte bílé stěny před barevnými. Postel s povlečením a polštáři by měly být dominujícím prvkem celé místnosti, proto mohou být výraznější, například tmavě modré, smaragdové nebo růžové.

Minimalistický styl v ložnici

Zdroj: Lebonom

Na dřevěnou podlahu položte jeden až dva větší světlé koberce. Zbytek zařízení by měl být též skromný – jednoduché noční stolky, volně stojící šatník nebo skříň. Pár doplňků můžete umístit na zem nebo okenní parapet.

V zajetí pohodlí

Máte rádi anglickou vznešenost, honosnější nábytek a výrazné tmavé barvy? Tato ložnice s rustikálním nádechem, v krásných podzimních barvách bude pro vás jako stvořená.

Rustikální styl, podobně jako venkovský, čerpá z přírody, a proto pracujte zejména se dřevem, kamenem a kovem. Základem je masivní čalouněná postel s vysokým čelem a nadýchanými peřinami. Doplňují ji noční stolky z mosazi, pohodlné křeslo, výrazné noční lampičky a tradiční dřevěné okenice.

Rustikální styl v ložnici

Zdroj: Furniture Village

V rustikálním stylu pracujte vždy s teplými barvami. Kromě bílé sáhněte po oranžové, červené, hnědé, skořicové a šedé.

Jako u babičky

Dopřejte si po dlouhém a náročném dni spánek v masivní posteli jako u babičky. Nadýchané peřiny a voňavé povlečení vás uspí raz dva. Tato ložnice je díky svému světlému zařízení ideálním místem pro člověka s rušným životem. Otočením postele směrem k oknu vznikl útulný prostor s krásným výhledem na okolní přírodu.

Venkovský styl jako u babičky v ložnici

Zdroj: Westwing

Jeho klidnou atmosféru dotvářejí tlumené barvy, jemné textury, a zejména praktické a stylové prvky jako dřevěná police v kombinaci se sklem, dámský budoár i stylová skříň po strop s patinou.

Správné osvětlení

K útulné atmosféře a funkčnosti ložnice samozřejmě přispívá i správné osvětlení. Vlastimil Beránek, odborný poradce společnosti EGLO, radí: „Samozřejmě už z povahy této místnosti by to mělo být světlo s měkkou, výrazně teplou, žlutou barvou světla. Takové osvětlení nejenže subjektivně nastolí příjemnou atmosféru, ale má také značně potlačenou modrou složku světla, která má negativní vliv na spánek. Zamezuje totiž tvorbě melatoninu, tzv. hormonu spánku, jeho dlouhodobý nedostatek potom vede až k vážným spánkovým poruchám. Studené světlo ale nedáváme na index. I v ložnici se takové hodí, pokud potřebujete uklízet, nebo v ložnici máte kvůli nedostatku jiných prostor i pracovnu. V tom případě doporučujeme do centrálního lustru úspornou LED žárovku s nastavitelnou teplotou bílého světla.Nebo třeba stolní pracovní lampičky s bílým světlem.“

Pro ni…

Už na první pohled poznáte, pro koho je tato ložnice určena. Prozrazuje to nejen její barevnost, ale také vybavení a výběr doplňků. My ženy většinou chceme něco světlého, útulného a teple působícího. Ale zároveň něco, co  odráží naši osobnost.

Romantický styl v ložnici

Zdroj: Möbelix

Pokud toužíte po romantické, ale zároveň nepřezdobené ložnici, zvolte stejnou kombinaci barev. Pudrová růžová spolu s béžovou a krémovou jsou nadčasovou trojicí. Působí čistě, něžně a žensky, ale zároveň ne příliš sladce. Správným výběrem doplňků ještě umocníte celkový dojem z místnosti.

Pro něj…

Mužská ložnice je jednoduchá, funkční a oproti té ženské tmavší. Vyplývá to z poznání, že muži preferují spíše čisté linie, funkční nábytek, dokonalé osvětlení a případně doplňky, k nimž mají určitou citovou vazbu. No a v neposlední řadě jim jde o to, aby byla údržba jejich pelíšku minimální.

Mužský styl v ložnici

Zdroj: Go Modern Furniture

Navzdory takovým požadavkům mají mužské ložnice své kouzlo, podobně jako tato. Dominantní postel se stylovými lampami a s praktickou komodou, oděná do bílé, hnědé, šedé a černé, osloví nejednu z nás.

Zatočte s nudou

Zkuste si trochu zaexperimentovat a namíchat do ložnice různé barvy, vzory, styly a materiály. Spojte například skandinávskou jednoduchost s prvky retra či industriálního stylu.

Skandinávsky, retro a industriální styl v ložnici

Zdroj: istock.com

Dominantou této ložnice je azurově modrý pléd spolu s povlečením s velkými geometrickými vzory. Všimněte si, jak perfektně spolu ladí. Dokonce se vůbec nemusíte obávat míchání různých vzorů. Proužky, tečky, cik-cak – všechny spolu pod jedinou podmínkou: dodržte stejnou barvu.

Tak co? Připraveni na velkou změnu?

Text: Miroslava Maceková
Foto: B&M, Karup Design, IKEA, Lebonom, Furniture Village, Westwing, Möbelix, Go Modern Furniture, istock.com

Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: boho styl minimalistický styl nábytek do ložnice retro styl rustikální styl skandinavský styl
Sdílejte článek

Diskuze