Zdroj: Lívia Vargovčáková

Přírodní materiály a převaha zemitých odstínů charakterizují zrekonstruovaný panelákový byt ve stylu boho

22. 06. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Co může být inspirací nebo podnětem ke vzniku interiéru? Někdy to jsou potřeby a vkus majitelů, případně jejich požadavky na zařízení v jistém stylu nebo barevnosti. Někdy je to jeden konkrétní kousek nábytku nebo doplněk, do kterého se nedá nezamilovat a od něhož se pak odvíjí všechno ostatní. To byl také případ tohoto bytu.

Diana a Patricie se návrhem a realizací interiérů věnují již delší dobu, a tak obvykle berou výhodné nabídky a kupují zajímavé kousky za zajímavé ceny také „do zásoby“. Před časem se jim takto povedlo získat výrazný třásňový lustr od Dianiny oblíbené skandinávské značky. A parádní cihlově červená lampa pak čekala v jejich skladě na svou příležitost.

Původní stav bytu

Předtím. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Ta správná chvíle přišla spolu s Kateřinou a jejím bytem, který potřeboval rekonstrukci. Diana navrhla pro Kateřinu interiér ovlivněný právě tímto osobitým svítidlem – zařízený v bohémském stylu a v zemitých odstínech.

Přečtěte si také:
Krásný byt, který se díky pár chytrým aranžérským postupům stal rodinnou oázou

„V celém bytě jsem použila naše oblíbené přírodní barvy a materiály, jako juta, bavlna, ratan, keramika a samozřejmě dřevo, se kterými s Patricií pracujeme nejraději a které každý interiér neskutečně proteplí,“ přibližuje Diana. A jelikož Kateřině se navržený koncept zalíbil, realizaci nestálo už nic v cestě. Té se, jak je to u této dvojice zvykem, ujala Patricie se svým týmem.

V celém bytě jsme použily naše oblíbené přírodní barvy a materiály, jako juta, bavlna, ratan, keramika a samozřejmě dřevo, které každý interiér neskutečně proteplí.

Diana a Patricie

Kateřinin třípokojový byt byl v dobré lokalitě – na jednom z příjemných starších sídlišť. Rozhodně ale nebyl v dobré kondici. Původní stav v 60letém paneláku vyžadoval rekonstrukci, do které se akční dvojka dam pustila doslova od podlahy. Měnila se okna i rozvody elektřiny a vody, nové jsou dnes omítky, obklady i všechny podlahy.

Zrekonstruovaný panelákový byt v zemitých odstínech ve stylu boho

Na začátku bylo světlo. Respektive lampa od dánské značky Madam Stoltz, která určila styl zařízení i barevnost celého bytu. Výrazný třásňový lustr dnes visí nad konferenčním stolkem a je dominantou obývacího pokoje. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Snížené sádrokartonové podhledy umožnily šikovně osvětlit všechny prostory v bytě. No a samozřejmě původní hygienické jádro nahradila nová koupelna a WC. Tuto výměnu Diana s Patricií využily také na malou, ale důležitou úpravu dispozice: „Koupelnu a WC jsme se rozhodly nespojovat, protože nám to umožnilo prostor v koupelně lépe využít. Koupelnu jsme ale o něco zvětšily na délku – přidaly jsme k ní chodbičku, která vedla z předsíně do kuchyně.

Zrekonstruovaný panelákový byt v zemitých odstínech ve stylu boho

Místo dveří je mezi předsíní a obývacím pokojem pouze volný průchod. To kromě jiného umožnilo umístit v obývacím pokoji hned vedle tohoto otvoru pár polic, které čekají na své knížky. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Zároveň jsme jí trochu ubraly z hloubky, a tuto plochu jsme zase přidaly k úzké kuchyni – díky tomu se zde mohla umístit mnohem praktičtější linka,“ popisuje dispoziční změny Diana. Stačilo zrušit jednu příčku a druhou posunout o několik centimetrů a získala na tom koupelna i kuchyň.

Stylem, barevností a materiály jsem také v kuchyni zůstala věrná konceptu celého bytu.

Diana

Mnohem komplikovanější zásah ale představovalo něco, co ze začátku vypadalo jako běžná záležitost – výměna podlahy. „Jelikož původní podlaha byla velmi zničená a nebylo možné ji zrenovovat, byla potřebná její kompletní výměna. Pod starou krytinou jsme ale našly poměrně vysokou vrstvu škváry, kterou jsme museli vyvézt a nahradit betonem. Díky našemu realizačnímu týmu jsme nakonec zvládly i tento úkol,“ dodává Diana.

Zrekonstruovaný panelákový byt v zemitých odstínech ve stylu boho

Malá úprava dispozice znamenala v kuchyni velkou změnu. „Hygienické jádro jsme stavěli nanovo, přičemž jsme zaslepili chodbičku z předsíně do kuchyně a současně mírně posunuli příčku mezi koupelnou a kuchyní ve prospěch kuchyně. To umožnilo umístit v kuchyni delší lineární linku, jejíž součástí je také zabudovaná lednička a vysoká skříň s vestavěnou mikrovlnkou a troubou,“ vysvětluje Diana. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Seznamte se s Madam Stoltz

Designovou značku Madam Stolz založila Pernille Stoltz, kterou na její obchodních cestách po Indii zdvořilí obchodníci neoslovili jinak než madam. Firma má sídlo na malebném dánském ostrově Bornholm a specializuje se na nábytek, svítidla a interiérové doplňky v charakteristickém boho stylu, ve kterém se spojuje skandinávský cit pro design s asijskou barevností a hravostí.

Přečtěte si také:
Bydlení jako z Instagramu. Eklektický interiér plný vyladěných detailů a fotogenických zákoutí

Tato kombinace zdánlivě rozdílných světů funguje díky tomu, co mají společného – kreativitu i užívání tradičních technik a přírodních materiálů, ať je to dřevo, bavlna, keramika, ratan, nebo mořská tráva. Madam Stoltz jednoduše umí zahřát interiér a chytit za srdce. www.madamstoltz.dk

Zrekonstruovaný panelákový byt v zemitých odstínech ve stylu boho

Přírodní materiály, ze kterých je vyrobené praktické zařízení i doplňky, naznačují styl bytu již v předsíni. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Profil

NEMOVITOST

Třípokojový byt s plochou 69 m2 a lodžií v paneláku na starším sídlišti

NÁVRH A REALIZACE

Ve tvořivé dvojici Diana Labošová a Patricie Adamčíková je Dianiným úkolem design, Patricie se stará o realizaci.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru boho styl bytové textilie moderní design panelákové bydlení přírodní motivy třípokojové byty zemité odstíny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak tady by se líbilo, krásná proměna.

    Věra