Zdroj: iStock

Jak si zařídit bydlení ve skandinávském stylu

04. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Skandinávský styl existuje už od 50. let minulého století, a i navzdory tomu je stále velmi „živý“ a žádaný. Vyznačuje se minimalismem, jednoduchostí, čistotou a funkčností. Je bezprostředně spjatý s přírodou, a proto je mnohým tak blízký.

Než se pustíte do zařizování v tomto stylu, nejprve si odpovězte na následující otázky. Chcete vnést do svého domova hodně světla a jasu? Jste pořádkumilovní, nebo spíš nepořádní? Máte mnoho věcí, nebo si vystačíte s minimem? Dáváte přednost světlému dřevu, jako je bříza nebo buk? Milujete pestré barvy, nebo si vystačíte s neutrálními tóny? I když jde o poměrně lehký styl, může se stát, že z hlediska volby nábytku a kombinování materiálů a barev vám nemusí úplně sednout k vaší povaze.

Přečtěte si také:
Viktoriánsky současný interiér: Byt zařízený ve stylu 90. let

Základem skandinávského stylu je bílá barva – na stěnách, dveřích, nábytku, ale i na podlahách. K bílé budete potřebovat dřevo ve světlých barvách, které se stejné může použít jak na nábytek, tak i na podlahu. Je důležité zvolit správný poměr buď 1 : 1, nebo 2 : 1. Je však celkem běžné, že celá místnost může být jen bílá – kompletně od stropu až po podlahu. Typická je konkrétní barevná paleta, která zahrne odstíny šedé, bílé, hnědé a černé. Nic se však nestane, pokud si k nim zvolíte jednu až dvě výraznější barvy – současný trend je tomu nakloněný. Barvy do vašeho domova vnesete i pokojovými rostlinami nebo řezanými květinami, které jsou pro severský styl přímo nutností.

Od přírody se odvíjí i design nábytku a samotné materiály. Typické jsou už kromě zmíněného dřeva: ratan, bambus, kov, kůže, vlna, len a bavlna. Minimalistický moderní nábytek by měl mít jasné a čisté linie. Stoly, židle, pohovky, křesla, skříně, police i ostatní menší nábytek vybírejte s hladkými a zaoblenými hranami. Skandinávský design je charakteristický i inovativním a funkčním využitím prostoru, takže byste měli sáhnout po multifunkčních řešeních. V neposlední řadě je velmi důležité udržovat ve věcech pořádek a vyhýbat se zbytečnému hromadění rozličných předmětů, protože zde víc než jinde platí zákon „méně je více“.

Přečtěte si také:
Ve vlastním stylu, ale i vlastníma rukama: Domov kreativní dvojice (VIDEO)

Otevřený prostor

V kuchyni se můžete rozhodnout pro lehký a otevřený prostor, který vyzařuje čistotu a světlo. Toho dosáhnete nejen pomocí barev, ale i použitých materiálů. Ve skandinávské kuchyni má hlavní slovo nábytek, který je funkční a praktický. Vyrábí se z dřevin jako dub, javor, bříza a borovice, které jsou mořené přírodním způsobem, aby do místnosti vnesly svoji přirozenou barvu. Dřevo doplní věrný kov, chladivý beton a ničím zvláštním nejsou ani doplňky z méně tradičních materiálů – z bambusu, mořské trávy či vodního hyacintu.

Kuchyň v scandi stylu

Zdroj: Westwingnow

Bílá, bílá, bílá…

Ložnice dýchá střídmostí, čistotou, útulností, ale zejména minimálním nepořádkem. Bílé stěny jsou povinné a postel s povlečením a čtvercovými polštáři by měly být dominantními prvky celé místnosti. Podlaha je obvykle dřevěná, je možné ji doplnit větším tkaným bavlněným kobercem. Zbytek zařízení tvoří jednoduché noční stolky, volně stojící šatník nebo skříň. Ze stropu visí lustr, kterému sekundují nástěnná svítidla. Kromě zrcadla, fotografií, několika pokojových rostlin a úložných krabic sem už žádné jiné dekorace nedávejte.

Obývák v scandi stylu

Zdroj: IKEA

Míchání je přípustné. Spojte prvky severu s pestrým boho stylem nebo střídmějším industriálem. Oba styly totiž používají podobné materiály a tvary jako ten severský, proto spolu perfektně ladí.

Přečtěte si také:
V severském stylu s příměsí japonského minimalismu: Byt v Karlíně s výhledem na Pražský hrad

Jednoduchá elegance

Obývák je jednoduchý a nadčasový, ale zároveň přívětivý a útulný. To se odráží i na jeho vybavení. Nábytek a dekorace jsou umístěné volně i uprostřed místnosti a dohromady vytvářejí minimalistickou atmosféru. Důležitou úlohu tu sehrávají materiály a tvary. Nábytek je dřevěný nebo kovový, doplněný o měkké čalounění z kvalitních látek v přírodních
barvách – v bílé, krémové nebo šedé. Nezapomeňte na polštáře, deky a koberec. Celý prostor sjednotíte pomocí dekoračních předmětů v akcentujících barvách a truhlíkových rostlin.

Obývák v scandi stylu

Zdroj: Cosmopolitan Design

TOP TIP

Obýváku dopřejte dostatek světla. Na denní i noční stínění použijte lehké a vzdušné materiály – ideální jsou průsvitné závěsy, které vnesou do prostoru nádech romantiky.

Rozkošný koutek

Dětský pokoj v severském stylu je jednoduše rozkošný. Vezměte základní barevnou paletu a dolaďte ji například hořčicově žlutou, která se stejně dobře hodí pro chlapce i pro děvčata. V dětském pokoji je podstatný multifunkční nábytek – nejlépe takový, který roste s vašimi dětmi.

dětský pokoj v scandi stylu

Zdroj: Etsy

Nezapomeňte ani na vzory, různorodé textury a květiny. Kromě dřeva se tu dobře uplatní len, vlna či ovčí kožešina. Bílé plochy podlah a stěn můžete vytapetovat v kontrastní černo-bílé kombinaci nebo použít plakáty s krásnými akvarelovými motivy.

Text: Miroslava Maceková

Foto: IKEA, Westwingnow, Etsy, Cosmopolitan Design

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: bambus interiérové doplnky interiérové styly kov kůže Ratanový nábytek skandinávský design skandinavský styl vlna
Sdílejte článek

Diskuze