Zdroj: BoysPlayNice

Jednoduchý a praktický byt v mužském stylu

08. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Úspěšný mladý muž si koupil podkrovní mezonet v blízkosti Letenského náměstí v Praze. Protože měl vlastní představy o řešení prostoru i designu, byt od developera odkoupil ještě v základním stavu, kompletně dokončena byla jen koupelna.

Navzdory základnímu stavu se spolu s architektkami ze studia SMLXL dohodli na dalších úpravách a dořešení interiéru podle představ investora. Výsledkem je moderní a působivý originální byt s typickou mužskou energií. Byt v nové podkrovní vestavbě s plochou dvaapadesát metrů čtverečních je po realizaci návrhu šikovných architektek Kláry Valové a Evy Mohylové dispozičně řešen jako 2+kk.

Jednoduchý podkrovní praktický mezonet v mužském stylu

V poschodí je prostorná obytná místnost s kuchyňským a pracovním koutem a terasou. Zdroj: BoysPlayNice

V přízemí se kromě vstupní chodby nachází koupelna a ložnice, v poschodí je prostorná obytná místnost s kuchyňským a pracovním koutem a terasou. Díky orientaci terasy do vnitrobloku je klidným místem pro relaxaci venku. Na druhé straně se totiž nachází rušná Korunovační ulice.

Přečtěte si také:
Vyladěný pánský byt v Holešovicích

Změna dispozice, jiný tvar schodiště, přemístění kuchyně

„Klient si přál byt plně přizpůsobit svým představám o využití prostoru
a designu, proto jsme se po dohodě rozhodli pro větší stavební úpravy. Zahrnovaly úpravu dispozice, změnu tvaru schodiště, nové umístění kuchyně a kompletní rekonstrukci koupelny. Nově navržený tvar schodiště, přesun zásobníku na teplou vodu do stropu koupelny a umístění pračky pod schody nám umožnilo maximálně využít prostory bytu,“
popisují základ proměny architektky.

Jednoduchý podkrovní praktický mezonet v mužském stylu

Ocel a beton jsou hlavními materiály barového sezení v kuchyni. Zdroj: BoysPlayNice

Zařízený v mužském stylu

Majitel atypického bytu si přál, aby byl zařízen v mužském
stylu – jednoduše, prakticky, s důrazem na lehkou údržbu. Z hlediska barevnosti a designu upoutá na první pohled. V interiéru totiž dominuje ocel, beton a industriální prvky, přičemž celý interiér je postaven na kontrastu černé a bílé, doplněný šedou a místy dřevem.

Jednoduchý podkrovní praktický mezonet v mužském stylu

Oválné vytápěcí těleso je vyrobeno na míru – ze surové oceli. Zdroj: BoysPlayNice

Ocelové schodiště, perforovaný plech a beton

Fascinujícím prvkem je schodiště ze surové oceli bez povrchové úpravy a také po cihličkách lepená cihlová stěna v obytném prostoru natřená antracitovou barvou. Oválné vytápěcí těleso je dokonce vyrobeno
na míru – stejně ze surové oceli. Pracovní kout od obytného prostoru opticky odděluje perforovaný plech lakovaný na černo. Najdete ho i na dvířkách horních skříněk v kuchyni. Ocel a beton jsou hlavními materiály barového sezení v kuchyni. Na podlahách je betonová stěrka s výraznou kresbou, industriální svítidla jsou repasovaná.

Přečtěte si také:
Industriální pánský dvoupokojový byt v centru města

Koupelnu ukrývá kostka z březového dřeva

I když interiéru dominuje beton a ocel, najdete tu i dřevo. V přízemí je vytvořen dřevěný blok – kostka, ve které je umístěna koupelna. Samozřejmě, že i ta je řešena minimalisticky. Sprchový kout odděluje od zbytku koupelny jen pevné čiré sklo. Za posuvným zrcadlem se skrývá úložný prostor. Nejméně technicky z celého bytu působí ložnice, a to díky čalouněné posteli s dřevěným čelem. Bílé šatní skříně a prádelník oživují černé ocelové úchytky zapuštěné v hraně dvířek. Většina nábytku byla řešena na míru, a to nejen kvůli představám investora a autorek proměny, ale i kvůli nerovnostem a zvláštnostem podkrovního bytu.

Jednoduchý podkrovní praktický mezonet v mužském stylu

Cihlová stěna je pečlivě vybraný obklad, lepený po jednotlivých cihličkách. Zdroj: BoysPlayNice

Použité materiály

Kuchyň, jídelna, obývací pokoj

Bříza s výraznou kresbou – mořená bílou a šedou lazurou, bílý lak, perforovaný plech lakovaný na černo, ocelové plechy ponechané v přirozené barvě po válcování za tepla (schodiště). Jídelní stolky jsou vyrobeny na míru – ocelové podnože a betonové desky. Dělicí příčka u pracovního koutu je z perforovaného plechu. Cihlová stěna je pečlivě vybraný obklad, lepený po jednotlivých cihličkách, a je opatřena antracitovým nátěrem.

Vstupní hala

Dřevěná kostka – bříza s výraznou kresbou – mořená bílou a šedou lazurou.

Ložnice

Šatní skříně na míru mají atypicky řešená dvířka, frézování a výrobu úchytek architektky pečlivě ladily s truhláři. Čalouněná postel je doplněna na míru vyrobeným čelem.

Koupelna

Je řešena minimalisticky s použitím obkladu v jednom odstínu s výraznou kresbou, strop je vymalován šedou voděodolnou malbou. Nábytek v koupelně je na míru – ocel lakovaná na černo.

Přečtěte si také:
Představujeme další z malých bytů ve zrekonstruované koleji: Typicky mužský prostor s industriálním nádechem

Projekt M1

architektonické studio: SMLXL

autorky projektu: Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová

lokalita: Praha

plocha: 52 m2

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty v Brně černá barva industriální styl malé byty malé prostory mezonety pánsky styl podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze