Zdroj: H&M

9 jednoduchých nápadů, jak vnést do interiéru květiny

26. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ať už si přinesete květiny z květinářství, zahrady, nebo dostanete kytici květů k narozeninám, v interiéru budou vždy pastvou pro oči. Jak je jednoduše a vkusně naaranžovat? Ukážeme vám několik zajímavých způsobů.

1. Elegantní oslava

Organizujete malou oslavu nebo slavnost? Vsaďte na jednoduchost a lehkou eleganci. Při přípravě slavnostního prostírání se snažte myslet na každý detail. Vyberte nadčasové nádobí a doplňte ho tradičními skleničkami, příborem a karafami, které stolu dodají více elegance.

Chcete-li efektní, ale cenově dostupné dekorace, zkombinujte zelené rostliny se světelnými řetězy. Otevřené prostory, ve kterých se odehrává oslava, tak budou působit útulněji a intimněji. Nezapomeňte ani na vaše hosty. Darujte jim malý dárek – například malou rostlinu ve skleněné dóze, která je zároveň i jmenovkou.

Přírodní letní oslava

Zdroj: IKEA

2. Hra s vázami

Každá květina potřebuje svého parťáka – vázu. Proto si pořiďte několik váz, abyste měli vždy na výběr tu správnou. Neměla by vám chybět hranatá, cylindrická a úzká. Některé květiny se hodí do průhledných skleněných váz, zatímco jiné vypadají lépe v keramických nebo porcelánových.

Důležité je také zvolit správnou velikost. Zde platí pravidlo, že váza by měla být 1,5 – 2x menší než daná květina. Nikdy neumisťujte malou kytičku do obrovské vázy, květiny by se v ní ztratily. V opačné variantě zase hrozí převržení vázy.

Přečtěte si také:
Nenáročné rostliny pro výzdobu ložnice, které vytvářejí relaxační atmosféru a navíc čistí vzduch

TOP TIP

Na stůl, kde hosté sedí naproti sobě, je lepší postavit nízké aranžmá nebo malé sklenice s květinami se zkrácenými stonky (například pivoňky). Tak budou hosté na sebe dobře vidět a při debatě nebude nic překážet.

3. (Ne)nápadný solitér

Ne vždy je nutné sahat po velkém množství květin nebo každý týden kupovat nákladné kytice. Radost vám udělá i jediná květina. Krásně vynikne například frézie, hortenzie, růže, pivoňka, větvička šeříku, kala, slunečnice a mnohé další.

Solitéry nepotřebují velké vázy, ideální jsou se zúženým hrdlem nebo miska, kde květ může plavat. Pokud tento minimalistický typ potřebujete něčím doplnit, vytvořte si kompozici sestávající z další vázy a svícnů se svíčkami.

Květiny ve váze

Zdroj: Norsu Interiors

4. (Nejen) voňavé věnce

Dekorace se sušenými květinami jsou aktuálně trendem číslo jedna. Kromě kytic, vypichovaných košíků, závěsných girland si pořiďte nebo naaranžujte věnec. K jeho výrobě můžete použít levanduli, růže, slaměnky, chrpy, jiřiny, limonku, ale také eukalyptus, dlouhé trávy či bambus. Skvěle se bude hodit do jakéhokoli interiérového stylu – skandinávského, boho či venkovského.

Květinový věnec

Zdroj: Butlers

DOBRÁ RADA

Sušená aranžmá si uchovají déle svou přirozenou barvu, pokud je uchráníte před přímým slunečním světlem. Stejně nevhodné je vlhké prostředí, ve kterém rostliny ztrácejí tvar a plesnivějí.

Přečtěte si také:
V pražském domě z šedesátých let byste takovýto byt rozhodně nečekali! Z původně stísněného prostoru je dnes světlý prostor se zelenou stěnou

5. Wow efekt

Rychlého a levného wow efektu dosáhnete naaranžováním skupinky váz bez květin. Ano, bez květin! Pořiďte si vázy z keramiky nebo skla různých výšek, tvarů i barev. Mohou být z jedné série od jednoho výrobce, nebo skupinku vyskládejte z toho, co najdete doma. Dávejte však pozor, aby se jednotlivé materiály a vzory navzájem nebily. Vázy můžete umístit na okenní parapet, komodu nebo nástěnnou poličku.

Vázy bez květin

Zdroj: Norsu Interiors

6. Dominantní dvojka

Někdy, když se dají dohromady dva dominantní kousky, dosáhnete výjimečné kompozice. Proto s květinami a vázami jednoduše experimentujte a zkoušejte, co se k sobě hodí. Pokud potřebujete oživit nějaké místo, sáhněte po krásné žlutočervené protee a vložte ji do výrazné žluté keramické vázy.

Květ ve žluté keramické váze

Zdroj: Möbelix

7. Krásná vzpomínka

Plánujete svatbu a chcete mít na ni originální vzpomínku v podobě dekorace? Nechte si usušit svou svatební kytici, zarámujte ji a pověste na zeď. Květy si můžete vylisovat sami nebo můžete oslovit ateliér Amazing Flora by Lucy, kde na základě japonské techniky Oshibana vyrábí obrazy z živých květin.

Sušená květinová kytice v rámu

Zdroj: Amazing Flora by Lucy

8. Ve skle naaranžované

Problémem sušených květin je to, že po čase na nich bude vidět sedající prach. Toho se zbavíte jedině postříkáním rostlin lakem na vlasy, nebo se inspirujte touto praktickou a stylovou dekorací. Pořiďte si skleněné svícny s otevřeným dnem a dovnitř vložte sušené květiny. Tak se už na ně nebude dále prášit. Svícny pěkně vyniknou na prostřené tabuli, konferenčním stolku nebo na komodě.

Sušené květiny naaranžované ve skle

Zdroj: Butlers

9. Do tašky

K volnému aranžování květin můžete kromě váz využít zdánlivě nevhodné nebo užitkové předměty, případně předměty, které již dosloužily a vy jim chcete dát druhou šanci. Poohlédněte se doma, co by se dalo využít – například různé tašky z přírodních vláken, rezavějící konev, otlučený hrnek či stará konvice. Fantazii se meze nekladou! Pokud jsou předměty děravé, aranžujte do nich jen sušené nebo umělé květiny.

Květiny naaranžované v tašce

Zdroj: French Bedroom

TOP TIP

Pokud nemáte v oblibě umělé květiny, zkuste takový trik: do tašky z jakéhokoli přírodního materiálu skryjte vázu s vodou a do ní vložte řezané květiny. Tašku postavte na bezpečné místo, aby se nepřevrhla.

Text: Miroslava Maceková
Foto: H&M, IKEA, Norsu Interiors, Butlers, Möbelix, Amazing Flora by Lucy, French Bedroom
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: boho styl interiérové rostliny Květinová výzdoba skandinavský styl venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze