Zdroj: iStock

Jak si zařídit harmonické a útulné bydlení ve venkovském stylu

26. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Venkovský styl vždy byl a bude mimořádně oblíbený, a tím i nadčasový. Působí totiž harmonicky, útulně a domácky. A přesně tyto atributy chce mnoho lidí zakomponovat do svého bydlení, aby se tam cítili příjemně a bezpečně.

Neobejde se bez dřeva v podobě nábytku z masivního dubu či borovice, který je ošetřený přírodními oleji a vosky. Jídelní stůl ze starých trámů či stoletá truhla v něm zazáří tak jako nikde jinde. Venkovský styl charakterizují i světlé stěny v barvě vanilky či slonové kosti, strukturované omítky, dřevěné obklady, kamenné či dřevěné podlahy, případně cihlové stěny či tapety s jemným proužkem nebo drobnými kvítky.

Přečtěte si také:
Minimální obytný prostor, malá okna, shnilé obklady a tapety. Nic z toho ale mladou dvojici nevyděsilo a pustili se do rekonstrukce!

A, samozřejmě, doplňky a textilie, pomocí kterých tu správnou venkovskou atmosféru dotáhnete k dokonalosti. Vyšívané obrazy, lněné ubrusy, kožešiny, dřevěná prkýnka, konvičky i staré rádio – vše si tu najde svoje místo. Pokud vám po prarodičích nezůstaly žádné tradiční kousky, nesmutněte. Z „blešáku“ se zaručeně nevrátíte s prázdnýma rukama. Otlučené hrnce či lampy ještě poslouží a malé chybičky krásy navodí tu správnou atmosféru.

Moderní venkov má rád jednodušší a čistý design, proto to s doplňky nepřežeňte. I sériový nábytek dokážete snadno přeměnit na venkovský či ve stylu shabby chic. Stačí ho přemalovat a obrousit, aby získal jemnou patinu. Dbejte při tom na detaily, jako jsou hrany, oblouky či úchytky. Venkovský styl má množství podob. Provensálský, toskánský, španělský, skandinávský či farmářský americký, tzv. country chic. I „český venkov“ má svoje typické vlastnosti, a zejména kouzlo spojené se vzpomínkami na časy minulé. Dnes se jeho prvky vracejí do domácností ve formě výšivek, lidové keramiky a modrotisku.

Přečtěte si také:
Zcela neobvyklý byt! Odvážné kombinace vzorů, které nepůsobí chaoticky

Útulný nepořádek

Knihovna, komoda či vitrína z masivního dřeva se do venkovsky laděného obýváku hodí jako ulitá. Raději jeden dominantní a kvalitní kus nábytku než několik průměrných. Neměl by v ní chybět ani krb nebo kamna, které spolu s ostatním vybavením navodí tu správnou atmosféru. Stejně tak i dřevo, proutí, kov, keramika, len a bavlna. Zvolte doplňky, díky kterým prostor získá svoje kouzlo: měkkou pohovku, pohodlný ušák, tkané koberce, proutěné koše, starou keramiku, nábytek s patinou či starožitné ozdobné předměty. Venkovský styl staví na autentičnosti, proto v něm nic není dokonalé, a i chyby, či dokonce „útulný“ nepořádek k němu vysloveně patří.

Venkovská obývací část s knihovnou

Zdroj: IKEA

Různé kusy nábytku

Venkovská kuchyně je pojem sám o sobě. Hluboký keramický dřez, vyřezávané police, filigránské úchytky, ozdobné římsy či otevřené police… Je toho hodně, co by v ní nemělo chybět, aby působila jako z časopisu. Nebojte se nedokonalosti ani opotřebovanosti. Působivou kombinaci vytvoříte i z tvarově či barevně různorodých kusů nábytku. O to víc bude originální.

Bílá venkovská kuchyň

Zdroj: Neptune

Dřevo v hlavní roli

Co se týká barevnosti, základ by měl být světlý. Charakteristické vzory jsou proužky, kostky či jemné florální motivy. Nesklouzněte do přeplácanosti a kýče. Poctivý nábytek, decentní přírodní odstíny a kvalitní textilie dotvoří celkovou útulnou atmosféru, stejně jako stropní trámy, dřevěné zárubně, závěsy a polštáře ze lnu či vlny. Vše v podobných tónech a raději v menším počtu.

Venkovská luxusní obývací část

Zdroj: DFS

TOP TIP

Nebojte se kombinovat staré s novým. Zašlý dřevěný kus solitéru klidně přidružte k modernějším kouskům, například k nové pohovce. Spolu vytvoří dokonalé duo, a ještě okatěji vyniknou jejich přednosti a kvality.

Přečtěte si také:
Proměna starého a tmavého bytu ve světlem rozjasněný příjemný prostor

Proužy, káro, čipka

Masivní postel, nadýchané peřiny a bavlněné povlečení s motivem kvítků, ptáčků, proužky či kára, případně jednobarevné lněné povlečení, to vše je ve venkovské ložnici velmi vděčné. Motiv růží či levandule má svoje stabilní místo ve venkovských interiérech nejen v době jejich kvetení, ale během celého roku.

Venkovská ložnice

Zdroj: House of frasers

Pokud máte barevné stěny a tmavší nábytek, sněhobílé povlečení s jemnou krajkou budou pohlazením pro vaši duši. Nebojte se ani volánů či jiných detailů v podobě řasení. Jako noční stolky postačí jednoduché dřevěné taburetky, na zem položte měkký vlněný koberec a potom už jen pár kvítků do vázičky a je to.

TOP TIP

Posuvné dveře z masivu na kolejnicovém systému jsou do venkovského interiéru jako stvořené. Už samy o sobě jsou dominantním a působivým prvkem v místnosti, navíc šetří prostor. Můžete je použít i na zavírání skříní a úložných prostor.

Ošuntělost vítána

Venkov je nakloněný tradicím, viditelné starobě, je autentický a přirozený. Opravdovou lahůdkou jsou přiznané dřevěné trámy, odkryté krovy, neomítnutá cihlová stěna, dřevěná podlaha, kamenný obklad či patina.

Venkovská dětská ložnice

Zdroj: Christy

A zejména nábytek s duší. Dřív, než se tedy rozběhnete pro novou postel či stolek, dobře si ještě jednou prohlédněte ty staré, někdy totiž postačí jen pár „kosmetických“ úprav a mohou sloužit ještě dobrých pár let.

Text: Katarína Barošová

Foto: IKEA, Neptune, DFS, House Of Frasers, Christy, iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: country styl keramika moderni bydleni Shabby chic textilie venkovské domy venkovský styl bydlení
Sdílejte článek

Diskuze