Zdroj: Filip Šlapal

Jak navrhnout moderní dům ve dvoře památkově chráněného domu, aby nerušil historické okolí

01. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Postavení nového domu ve dvoře nebo v zahradě staršího, bylo a stále je způsobem, jak lze zabezpečit generační bydlení pro dvě či více rodin na jednom pozemku. V případě novostavby v Novém Městě na Moravě však byla realizace této základní ideje podstatně komplikovanější, protože dům, u kterého měla novostavba vyrůst, je historickým měšťanským domem. A nejen to, je to památkově chráněná stavba. Jak si s tímto zadáním poradili architekti z ateliéru IGLOO ARCHITEKTI?

Novostavba rodinného domu ve vnitřním dvoře historického měšťanského domu v centru Nového Města na Moravě měla sloužit k občasnému bydlení čtyřčlenné rodiny, ale s předpokladem využití k trvalému bydlení. Z hlediska tvarosloví a stylu považovali architekti Jan Pačka a Igor Šimon za důležité zachovat a posílit ducha místa historické stavby, struktury zástavby města a současně poskytnout dostupné bydlení v moderním standardu.

Přečtěte si také:
Dům za humny: moderní hanácká stodola

Investor též požadoval propojení interiéru s venkovním prostorem dvora se zahradou a vytvoření chráněného venkovního prostoru, který bude orientován do slunné části zahrady.

Moderní dům ve dvoře památkově chráněného měšťanskýho domu

Původní obytný dům se dvěma nadzemními podlažími, mansardovou střechou a se zasklenou pavlačí směrem do vnitřního dvora stojí poblíž náměstí. Zdroj: Filip Šlapal

Základní charakteristika pozemku a lokality

Parcela je delší a užší, směrem k jihovýchodu výrazně svažitá. Původní obytný dům se dvěma nadzemními podlažími, mansardovou střechou a se zasklenou pavlačí směrem do vnitřního dvora stojí poblíž náměstí. „Kvalitou místa je zachovalá historická struktura zástavby s původními stavbami a architektonickými detaily. Hodnotné jsou také průhledy na okolní domy, kostelní věž, vrstvení střech a stěn.

Moderní dům ve dvoře památkově chráněného měšťanskýho domu

Velmi příjemný je vnitřní dvůr i z hlediska klidu a soukromí, možností propojení s interiérem stavby, přitom v samém centru města. Zdroj: Filip Šlapal

Velmi příjemný je vnitřní dvůr i z hlediska klidu a soukromí, možností propojení s interiérem stavby, přitom v samém centru města,“ zdůrazňují charakteristické vlastnosti lokality a pozemku autoři návrhu.

Přečtěte si také:
Nový dům u staré stodoly: Když jsou důležité hodnoty, a nikoli trendy

Symbióza starého s novým, ale ne na úkor moderního přístupu

Architekti novostavbu umístili podél severovýchodní hraniční zdi v oblasti mezi existujícím objektem původních chlévů a stodolou na jihovýchodní straně parcely. Toto umístění je výhodné i z hlediska prosvětlení obytných místností a teras. Stavba neruší už existující trasy pohybu v části dvora, ani přejezdy a vstupy do stávajících objektů.

Moderní dům ve dvoře památkově chráněného měšťanskýho domu

Zajímavým dekorativním prvkem domu je ozdobný sloup na balkóně v prvním podlaží. Zdroj: Filip Šlapal

Naopak hlavním architektonickým konceptem návrhu je symbióza a pocitové splynutí nové přístavby s existující strukturou staveb. Samozřejmě současným, moderním přístupem a architektonickými detaily, ne kopírováním historických forem.

Kuchyň z ocele s dřevěnými trámy

Nad přízemím dominují dřevěné trámové stropy se záklopem, doplněné ocelovou konstrukcí. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály navazují na tradici

V celé novostavbě sehrávají klíčovou roli tradiční a místní
materiály – dřevo, ocel, hlazená bílá omítka, kámen, sklo. Dům pokrývá pultová střecha, spádovaná do dvora. Kvůli svažitému terénu je přístavba rozdělena do několika výškových úrovní. Architekti tyto úrovně využili ve prospěch členění hmoty domu a jeho funkcí.

Přečtěte si také:
Z úsporného prvku hlavní prostor domu: Víkendové bydlení z prefabrikátů

Navíc opticky působí objemově menší. Dovnitř vejdete proskleným přízemním „krčkem“, který spojuje existující objekt chlévů s novou přístavbou. Zajímavým dekorativním prvkem domu je ozdobný sloup na balkóně v prvním podlaží.

Okna jen tam, kde byl pro ně důvod

Rozmístění oken do míst, kde jsou důležitá a opodstatněná, podpořilo dojem vrstvení a tvarové i konstrukční rozmanitosti dvorových staveb. Prosklené plochy v interiéru působí jako živé obrazy, mění se podle ročních období a světelných podmínek. Stavba má zděnou stěnovou konstrukci s nosným obvodovým zdivem, založenou na základových pásech. Nad přízemím dominují dřevěné trámové stropy se záklopem, doplněné ocelovou konstrukcí. Dřevěná je též konstrukce střechy, krytá falcovaným titanzinkovým plechem.

Kuchyň z ocele s dřevěnými trámy

Prosklené plochy v interiéru působí jako živé obrazy, mění se podle ročních období a světelných podmínek. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály
vápenopískové tvárnice – zdivo
KVH hranoly – stropní konstrukce
ocelové HEB profily – sloup, stropní konstrukce
cementová stěrka – podlahy/stěny
modřínové dřevo – podlahy/okna
nerezové sítě – zábradlí
titanzinek – střešní krytina

RD v Novém Městě na Moravě

architektonický ateliér: IGLOO ARCHITEKTI

autoři: Ing. arch. Jan Pačka, Ing. arch. Igor Šimon

spoluautor: Ing. arch. Radek Fila

lokalita: Nové Město na Moravě

zastavěná plocha: 80 m²

hrubá podlahová plocha: 149 m²

užitná plocha: 122 m²

projekt: 2016 – 2017

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Zdroj: www.linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné trámy historické domy novostavby rodinne domy svahovitý pozemek venkovské domy venkovský styl bydlení
Sdílejte článek

Diskuze