historické domy

Otevřený sprostor obývací pokoj a jídelna
Design interiérů

Nedostatek soukromí? Opak je pravdou! Nuselský byt uchvátí svou příjemnou energií a hravostí

Nuselský byt, který obývá rodina s jedním synem, uchvátí na první pohled svou příjemnou energií a hravostí. Otevřený obývací prostor spojený s kuchyní zabírá sám o sobě 50 z celkových 71 m² plochy a spolu s kuchyní celou délku bytu. Možná vás napadne, že zde nemohou mít majitelé dostatek soukromí, ale opak je pravdou.

Dřevostavba-Malý dům
Dřevostavby

Malý domek na jižní Moravě vás ohromí prostorným interiérem. Překvapení však ukrývá mnohem více!

Při pohledu z ulice působí jako jednoduchý malý domek, ale jen co překročíte jeho práh, ohromí vás vzdušností a prostorností. Překvapení a zajímavých řešení však v jeho interiéru čeká mnohem více.

Kuchyně se schodištěm -Rustikální dům
Návštěvy domů

Odvážné bourání zdí vneslo do rustikálního domu světlo a vzduch

Pětičlenná rodina se rozhodla krásný rustikální dům, který původně sloužil investičním záměrům, přizpůsobit pro bydlení. Okouzlil je pozemkem s výhledem na louky, olivový háj a stoleté místní cypřišové lesy.

Stará usedlost
Rekonstrukce domu

Rekonstrukce stoletého statku na Vysočině: Kachlová kamna s vyhřívanou lavicí nesměla chybět

Manželé s odrostlými dětmi toužili prožít další etapu života na klidném místě na venkově. Při hledání pohodlného domova, respektive pozemku v lůně přírody, narazili na opuštěnou zemědělskou usedlost z roku 1922. Měla všechno podstatné – velkou zahradu, výhledy do okolní krajiny a klid. Avšak samotný statek nebyl v dobrém stavu. Jak vypadá dnes?

Hiža Mišljenova
Rekonstrukce domu

Unikátní novostavba: Na dřevěných detailech pracoval Elvisův tesař

Malá obec Pluhovac u města Zenica v Bosně a Hercegovině je charakteristická propojenou komunitou několika rodin, které si navzájem pomáhají a znají se už celé generace. Mnohé domy už nejsou v nejlepším stavu a nevyhovují modernímu životu, takže vyžadují rekonstrukci. Majitel jednoho z nich se obrátil na architektonické studio Entasis, konkrétně architektku Vedinu Babahmetović, s požadavkem na modernizaci starého domu. Jak tomu často bývá, skutečnost často plány úplně změní...

Dva domy v lese - Tauhaus
Rekonstrukce domu

Dům u řeky: Místo, kde se ztratíte v čase a necháte se unést magickou přírodou

Zrekonstruovat a zařídit dům, ve kterém se snoubí historie a současnost, není lehký úkol. V případě Tauhausu se to však podařilo na výbornou. Díky tomu se tady můžete ztratit v čase a nechat se unést krásou okolní přírody.

Zděný vnitroblok- Odhalený dům
Rekonstrukce domu

Odhalený interiér, který rebeluje proti moderní výstavbě v historické čtvrti města

Ve městě Las Palmas de Gran Canaria na Kanárských ostrovech je rušno v každém ročním období. Starší skromné domy jsou pod tlakem masivní moderní výstavby, která jakoby neměla konce. Tato expanze zasáhla i historickou dělnickou čtvrť Guanarteme a náhle změnila okolní strukturu budov – s původními domky tady „soužijí“ velké moderní budovy. Jeden domek rekonstruovali architekti ze studia Xstudio, nazvali ho Odhalený dům.

Exteriér - Obecní dům v Londýne
Návštěvy domů

Po desetiletích stísněnosti a přeplněnosti vznikla příjemná vzdušná a hřejivá atmosféra skutečného domova

I malý dům může být dostatečně pohodlný. Stačí jen správně rozvrhnout dispozici a zvolit vhodný nábytek. Právě o tom svědčí rekonstrukce bývalého obecního domu z 80. let minulého století v Londýně, kterou realizovali architekti ze studia VATRAA.

Exteriér - Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“ v Praze
Návštěvy domů

Prvorepublikovou vilu na předměstí Prahy dokázali zmodernizovat s absolutní noblesou

Na jižních svazích velkých předměstí Prahy během první republiky vyrostly nevšední noblesní vily. Na rozdíl od dnešní moderní architektury už tehdy působily jako historické, nebo dokonce jako z pohádky. Typické pro tyto prostorné domy jsou strmé střechy, kamenná podezdívka a nadbytečné cihlové obklady. Kvůli romantizujícímu vzhledu, a z dnešního pohledu ne příliš praktické formě, jim kdysi průmysloví proroci nedávali naději na dlouhou budoucnost. Avšak stojí zde dodnes a majitelé si je nechávají rekonstruovat.

Exteriér oplocení z ulice - Dům sklářského mistra v Českých Milovech
Rekonstrukce domu

Rekonstrukce trvala celých deset let! Na jednom z nejkrásnějších míst Vysočiny dnes stojí dům, který je hotovým uměleckým dílem!

Ačkoliv dnes nemají České Milovy – část obce Křižánky – více než padesát domů, jejich historie je bohatá, hlavně co se týče řemesel. Obec Milovy založili dělníci z nedaleké železářské huti, kteří si tu postavili první domy. V roce 1835 v místních lesích přibyla sklářská huť (výrobky vyváželi i do vzdáleného zahraničí) a s ní další domy, škola, pekárna a obchody. Přesně z tohoto roku pochází i obydlí sklářského mistra, které precizně zrekonstruovali architekti Aleš Papp a Magdalena Pappová.