Zdroj: Jiří Hurt

Nedostatek soukromí? Opak je pravdou! Nuselský byt uchvátí svou příjemnou energií a hravostí

20. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Nuselský byt, který obývá rodina s jedním synem, uchvátí na první pohled svou příjemnou energií a hravostí. Otevřený obývací prostor spojený s kuchyní zabírá sám o sobě 50 z celkových 71 m² plochy a spolu s kuchyní celou délku bytu. Možná vás napadne, že zde nemohou mít majitelé dostatek soukromí, ale opak je pravdou.

Pojďme ale na úplný počátek, na němž se v secesním domě nacházel– zřejmě ne jeden – zanedbaný třípokojový byt. Krásné dvoukřídlé dveře zmizely a nahradila je paneláková klasika. Původní podlahy ničilo socialistické lino a stěny a omítky byly v zuboženém stavu. Současní majitelé naštěstí viděli potenciál prostoru a začali s rozsáhlou rekonstrukcí.

Přečtěte si také:
Pražský byt, který vyžadoval specifický přístup: Každá z místností má vlastní emoce

V první fázi, která trvala zhruba půl roku, se byt dostal do obyvatelného stavu a další práce pak probíhaly za chodu domácnosti dalších šest měsíců. Nedošlo ale pouze ke kompletní výměně rozvodů, podlah, dveří a nanesení nových omítek, ale i ke změně dispozice. Tam, kde byla ve zdevastovaném bytě kuchyň, má nyní své území syn.

Vzdušná jídelna a kombinace židlí

Jídelní stůl z kovových konzolových nohou a bílé desky působí odlehčeně a kombinace jídelních židlí od značky Ton a ikonických křesílek od Vitry dodává prostoru hravost. Zdroj: Jiří Hurt

Pokoje byly spojeny do už zmiňovaného společného prostoru s obývací a jídelní zónou a kuchyní, která dobře komunikuje s celou místností, ale svým umístěním neruší. Odclání ji a samozřejmě jí poskytuje i prostor k umístění vybavení nově zbudovaná a velmi minimalistická ložnice, do které se vešla právě jen na míru vyrobená postel a komoda. Posuvné dveře malý, ale opravdu útulný prostor rodičů uzavírají a od společné části bytu ho odděluje nejen sádrokartonová příčka, ale i na míru vyrobená vestavěná knihovna, která přispívá k ještě většímu pocitu soukromí a samozřejmě také nabízí elegantní úložné řešení.

Dizajnová knihovna a jídelna

V části místnosti je vybudovaná ložnice, jejíž hmota vytváří kuchyňský kout. Bylo pamatováno i na místo pro vestavnou knihovnu, za níž se posunují dveře oddělující ložnici od společného prostoru. Zdroj: Jiří Hurt

Originálně zábavné

Vybavení bytu rozhodně stojí za prozkoumání. Pozornost přitáhne obrazová galerie na stěnách, která zahrnuje dětské výtvory, zajímavé fotky i díla akademického malíře. Dále si všimnete renovovaného nábytku, který manželé koupili ve výprodejích v antiku, či na první pohled nesrozumitelných předmětů, o kterých zjistíte, že jsou součástmi motorů starých vozů v procesu oprav a brzy se vrátí tam, kam patří, tedy do aut.

Přečtěte si také:
Romanticky laděný byt v pražských Nuslích s rustikálními prvky

Pěkné je bezesporu i to, jak se majitelům podařilo sladit originální kusy vybavení s moderním designem. Z celého bytu je jednoznačně patrný cit pro detail, zájem o umění a design, styl, ale i pohoda a volně plynoucí energie. Byt je promyšlený, kompaktní, propojený konkrétními prvky, jako je například dlažba v koupelně a obklad za pracovní deskou kuchyňské linky korespondující se společnou chodbou domu.

Lihový krb mezi chodbou a dětským pokojem

Z otevřeného prostoru se vychází do chodby a dětského pokoje. Dveře a krbová římsa lihového krbu jsou replikou původního zařízení. Opět si můžeme užívat hravé kombinace zdánlivě neslučitelných prvků, které jsou zde v příjemném souladu. Zdroj: Jiří Hurt

Majitelům se podařilo vytvořit velký společný prostor, aniž by narušili soukromí své nebo svého syna. Byt není příliš velký rozlohou, ale nápady a příjemnou ležérností. „Baví mě výměna energie, dát věcem nový život, skládat si mozaiku… Dívám se kolem sebe, inspiruju se životem, cestou, hledám skryté vrstvy,“ odpovídá majitel bytu na otázku, odkud pochází inspirace k vytvoření tak funkčního a pohodového domova.

Bílá kuchyň s výrazným obkladem

Kuchyně vypadá, že je vyrobena na míru, ale jsou to běžné kuchyňské skříňky z Ikea, které šikovný majitel doladil na míru velikosti prostoru a potřebám domácnosti. Obklad za pracovní deskou koresponduje s dlažbou v koupelně a společné chodbě domu. Zdroj: Jiří Hurt

Cesta bude pro rodinu další etapou. Stěhují se a krásný byt, ve kterém prožili více než pět let života, nechávají za sebou. S nimi budou určitě putovat i věci, ke kterým mají citový vztah – obrazy, toaletní skříňka po babičce, kterou dostali jako svatební dar a která dnes plně slouží ve vstupní chodbě… V domě po nich zbyde jeden citlivě a vkusně zrenovovaný byt, který dostal zpět noblesu starých časů a praktičnost 21. století.

Přečtěte si také:
Maličký byt s historickým charizmatem. Věřili byste, že je z roku 1902?

Profil

  • rekonstrukce bytu v secesním domě
  • obytná plocha 71 m²
  • lokalita Praha, Nusle

GALERIE

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byty v Praze designové krby dřevěné parkety historické domy moderni architektura secesní byty starožitný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze