Pražský byt, který vyžadoval specifický přístup: Každá z místností má vlastní emoce

14. 09. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Interiér pražského bytu je originální a vedle moderních interiérů v nenápadných neutrálních odstínech zaujme kombinací akvamarínové a béžové, šedé a bílé.

Architekti z ateliéru archicraft ukazují, že existuje neskutečně mnoho možností, jak si byt přizpůsobit a zařídit po svém.

„Prvotní inspirací pro mne byla výstava nábytku v Kolíně nad Rýnem. Jedna expozice tam byla celá v jednom barevném tónu, včetně nábytku. Kuchyň ani obývací pokoj jsem takto řešenou ještě nikdy neviděl. A my rádi děláme věci, které ještě nikdo nikdy nedělal,“ vysvětluje Jan Tomáš Cieśla, odkud čerpali inspiraci.

Byt Marina

foto Tomáš Dittrich

Už z velké a nezvyklé dispozice bytu bylo jasné, že je nutný jedinečný přístup. Padlo rozhodnutí naplno ukázat potenciál bytu.

Každá místnost má jinou emoci

Byt působí jako celek, ale zároveň každá z místností má vlastní emoci. Hlavní barevný odstín modrozelené je doplněn o bílou, šedou nebo krémovou. Kromě barevnosti autoři projektu experimentovali i s texturami a konstrukcemi. Podařilo se jim to až do takové míry, že z bytu 4 + kk vznikl příběh moře, řeky i lesa.

Byt Marina

foto Tomáš Dittrich

Bílá, mosaz i patinovaná měď

„Vytvořili jsme příležitost vyzkoušet si v jednom prostoru, co se nám líbí a co ne. Přiznáváme, že jde o radikálnější přístup, který však díky komunikaci barev funguje skvěle. Sladění barev různých povrchů je základním prvkem interiéru. Ke každému odstínu nábytku a stěn jsme hledali odstín pro doplňky – neutrální bílá, kartáčovaná mosaz a patinovaná měď,“ vysvětlují dále autoři realizace.

V případě kuchyně byla mosaz patinovaná přímo u rakouského výrobce, který se specializuje na povrchové úpravy kovů v kuchyních. Pracovní deska je z keramiky, která dekorem doplňuje mramorovou desku na konferenčním stolku. Mobiliář byl vybírán převážně u skandinávských výrobců.

Byt Marina

foto Tomáš Dittrich

Levitující knihovna chrání soukromí

Mnozí architekti se cítí omezení danou dispozicí bytu. Profesionálové z ateliéru archicraft však mají dostatek zkušeností na to, aby na úpravu dispozice nemuseli použít kladiva či sbíječky, ale nábytek. Díky správnému výběru a umístění se byt stal stoprocentně funkčním. Tento princip najdete v ložnici a v obývacím pokoji.

V obývacím pokoji totiž prosklená stěna neumožňovala jen krásný výhled na Vltavu, ale zároveň i do obývacích pokojů sousedních domů. Architekti umocnili pocit soukromí prosklenou knihovnou z kalného skla. Chrání soukromí, ale neblokuje světlo. Police vytvářejí efekt, jako by levitovaly v prostoru.

Byt Marina

foto Tomáš Dittrich

Byt Marina

architektonické studio: ateliér archicraft / Jan Tomáš Cieśla
lokalita: Praha
realizace: 2020
podlahová plocha: 120 m2
terasa: 17 m2

Sabína Zavarská
foto: Tomáš Dittrich

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty byty v Praze navrhování interiérů
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tento byt mi příjde neosobní až chladný. Působí na mne depresivně.

    Sisala