Dům za humny: moderní hanácká stodola

23. 11. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Na okraji hanácké vesničky, za humny, stojí příjemný rodinný dům z dílny architekta Jana Jakuba Tesaře. Tato část vždy patřila stodolám, proto je i dům vybudovaný v podobném tvaru. Hlavním motivem „Domu za humny“ je částečně krytá terasa, která je přístupná z hlavního obytného prostoru.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Principy hanácké stodoly

Většina domů je otočených k příjezdové cestě uzavřenou fasádou a otevírají se na stranu soukromé zahrady. Jelikož okolí domu není rušné, architekt si mohl dovolit vést přístupovou cestu k domu přes zahrádku a venkovní terasu orientovat směrem k ní – na jih. Dům svou formou i umístěním na pozemku plně čerpá z principů hanácké stodoly.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Elegantní kontrast

Moderně řešený interiér je laděn v elegantní kombinaci bílé a tmavých barev. Kuchyňský kout má nad pracovní deskou praktické horizontální okno a má tvar písmene U, jehož jedna část může sloužit i jako barový pult. V hlavním obytném prostoru se u kuchyňského koutu nachází bílý jídelní stůl a dále masivní pohovka – rovněž v bílé barvě. Společnému prostoru, ve kterém tráví rodina nejvíce času, dominuje zabudovaný krb.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Terasa částečně zakrytá střechou

Z hlavní obytné místnosti je možné vyjít na dřevěnou terasu. Na této straně domu vytváří střecha přesah, čímž chrání interiér před přímým sluncem a část terasy před nepřízní počasí. Kromě společenské místnosti je v přízemí domu ložnice majitelů se šatnou a hygienickým zázemím.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Osvěžující detaily

Vikýř zastřešuje i vstup do domu, vedle je garáž s přístupovou cestou. Z garáže je možné přejít přímo do interiéru domu. Z druhé strany je dům řešen jako uzavřený, s menšími okny. Hygienickou místnost, která je obložena tmavošedým obkladem, osvěžuje světlezelená barva mozaikového obkladu v okolí vany. V podkroví domu se nacházejí další dvě místnosti a koupelna.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Dům za humny ve zkratce

Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti

Architekt: Jan Jakub Tesař

Lokalita: Haná, Česká republika

Projekt a realizace: 2009 až 2012

Velikost pozemku: 1 400 m2

Zastavěná plocha: 142 m2

Užitková plocha: 165 m2

Celkový objem: 810 m3

Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: hanácke stodoly moderné domy rodinne domy stodoly
Sdílejte článek

Diskuze