Zdroj: Tomáš Slavík

Drsný vzhled rodinného domu v Moravském Krumlově zjemnilo dřevo i působivá zahrada s venkovským charakterem

22. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Sympatický rodinný dům pro mladou rodinu v Moravském Krumlově vzešel z podoby stavby, která na místě stála kdysi. I když architekt Radek Pasterný použil základní tvar a sedlovou střechu, jaké měl původní dům, novostavbě dal radikální, přísné tvary a provokativní kontrasty.

Nový dům určený pro mladou rodinu vyplňuje díru po původní stavbě, která byla roky neobydlená. Architekt tuto „díru“ symbolicky přetavil do černé barvy fasády i střechy – na fasádě je černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina.

Drsnou podobu domu zjemňují dřevěné vstupní dveře, které tvoří s garážovými vraty opticky jednolitý celek. I když z pohledu od ulice stavba působí úplně uzavřeně – zavřenou fasádu jemně narušuje jen jedno čtvercové okno ukryté za rostlinstvem předzahrádky, směrem k zahradě se dům otevírá velkorozměrnými proskleními. Prosklená je prakticky celá fasáda kromě garáže. Přesah střechy kryje prostor u posuvných oken obložený dřevem, který na jedné straně přerůstá do terasy s posezením.

Exteriér z ulice - Rodinný dům Polanka v Moravském Krumlově

Z pohledu od ulice stavba působí úplně uzavřeně. Zdroj: Tomáš Slavík

Jednoduché členění prostorů podporuje funkčnost

Dispozice je jednoduchá a praktická. Po vstupu do domu budete mít po levé straně technické místnosti, hygienické zázemí a pracovnu (ještě více vlevo od nich je průjezdná garáž, na kterou navazuje parkovací stání v zahradě), po pravé straně za dřevěným schodištěm do podkroví se otevírá velký prostor spojeného obývacího pokoje, kuchyně a jídelny.

Kuchyň s obývákem - Rodinný dům Polanka v Moravském Krumlově

Interiéru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledový beton na stropě a bílá výmalba na stěnách. Zdroj: Tomáš Slavík

V poschodí najdete ložnici rodičů s šatníkem, velkou koupelnu a na opačné straně dispozice dva stejně velké dětské pokoje. Vedle nich je otevřený výhled na přízemí s pracovním koutem. Podél celé chodby stojí na míru vyrobené úložné prostory.

Stěrkové podlahy, pohledový beton, bílá výmalba

Interiéru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledový beton na stropě a bílá výmalba na stěnách. Vestavěný nábytek je též bílé barvy, kterou architekt doplnil výraznými prvky z dubového masivu.

Přečtěte si také:
Dům v Lanškrouně pomalu srůstá se zahradou a mění se v krásnou obytnou krajinu

„Dům je založen na betonových základech a desce, vyzděn je z vápenopískových cihel, stropní konstrukce je vytvořena pomocí železobetonu. Krov vznikl pomocí dřevěných „I“ vazníků. Zateplený vnější plášť i krov domu spolu s řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňují požadavky pro pasivní dům. Domácí topí pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které v zimě vytápí a v létě dům pasivně chladí. Součástí projektu je řízená rekuperace vzduchu,“ popisuje technické vlastnosti domu autor návrhu, architekt Radek Pasterný.

Velkorozměrná okna - Rodinný dům Polanka v Moravském Krumlově

Směrem k zahradě se dům otevírá velkorozměrnými proskleními. Zdroj: Tomáš Slavík

Působivá zahrada s venkovským charakterem

Zahrada u domu je kapitolou samou o sobě. Je to památka po prarodičích s nádhernými stromy, na které byste na novém pozemku čekali prakticky celý život. Tvoří ji zóny, které zahrnují pobytovou a funkční část, přičemž zdůrazňují krásu starých stromů. Přírodní, venkovský nádech prostředí dotvářejí vysoké travnaté porosty a další dekorativní druhy rostlin.

Exteriér se zahradou - Rodinný dům Polanka v Moravském Krumlově

Zahrada je památka po prarodičích s nádhernými stromy, na které byste na novém pozemku čekali prakticky celý život. Zdroj: Tomáš Slavík

Majitelé domu si svůj prostor ještě více přizpůsobili venkovskému tím, že v menší hospodářské budově na konci zahrady chovají slepice, králíky a pobývá s nimi i pes.

RD Polánka

architektonický ateliér: CL3
autor: Ing. arch. Radek Pasterný
lokalita: Moravský Krumlov, ČR
zastavěná plocha: 175 m2
hrubá podlahová plocha: 295 m2
užitná plocha: 257 m2
plocha pozemku: 1 783 m2
projekt: 2017 až 2020
realizace: 2021

spolupráce:
zahrada: Ing. Stanislav Schwarz
statika: Ing. Petr Ducháč
osvětlení: Ateh

Materiály:

  • zdivo – vápenopískové cihly
  • stropy – železobeton
  • podlaha – cementová stěrka
  • střešní krytina – falcovaný plech
  • fasáda – organická jemnozrnná omítka
  • fasáda – modřínové palubky
  • konstrukce střechy – dřevěné vazníky
  • vnitřní omítky – sádrové omítky
  • nábytek – masiv dub + MDF – vyroben na míru podle autorského návrhu

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: www.linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: novostavby pohledový beton prosklené fasády rodinne domy venkovské domy venkovské zahrady
Sdílejte článek

Diskuze