Běžný řadový dům v Praze překvapil skleněnou fasádou a dokonale prosvětleným interiérem

13. 01. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Řadová zástavba v Praze 5 sice pochází z třicátých let, ale po původním stavu těchto domů byste už pátrali jen stěží. Jsou upraveny různými způsoby. Mnohé zahrnují přístavby nebo vestavby do podkroví se změnou tvaru střechy. Nemluvě o různorodosti vzhledu fasád, členění oken, dveří a barvy jejich rámů. To, co zůstalo neměnné, je šířka parcel, která představuje pět metrů (přičemž hloubka původních domků byla 7,2 m). Na stejný pozemek mezi řadové domy přibyla decentní novostavba z dílny architekta Jana Roháče.

Na pozemcích mezi řadovými domy se nestaví snadno. Nový dům by měl převzít od sousedních základní parametry a hmotově se jim přizpůsobit. Návrh architekta spočíval v upřesnění proporcí okolních staveb a řešení detailů. Kromě vzdušné dispozice, kterou je možné v průběhu let upravit pro různé funkce, má stavba výrazný charakter díky dvěma proskleným fasádám – z ulice i do zahrady.

Jedinečný prvek: okna na celou šířku pozemku

Jedním z nejdůležitějších detailů, na kterých si dal architekt mimořádně záležet, je způsob osazení velkoformátových oken. Nejsou totiž vsazená do rámu v otvoru zdi, ale jsou nasazená na konstrukci zvenčí. Mají šířku celé parcely a konstrukční výšku podlaží. Dvě takováto okna tvoří fasádu orientovanou do ulice a dvě fasádu obrácenou do zahrady. Výsledkem je kompletní prosklení obou protilehlých fasád řadového domu a dostatek světla v interiéru.

Exteriér ze zahrady - Řadový rodinný dům v Praze

Stavba má výrazný charakter díky dvěma proskleným fasádám – z ulice i do zahrady.

Autor návrhu přední fasádu obohatil minimalistickou kovovou mozaikou v bílé barvě. Bílou barvu mají i omítky a rámy oken tak, jak tomu bylo na původních domech řadové zástavby.

Výška i tvar se přizpůsobují sousedům

Tvar přední části domu kopíruje následující domky v ulici. Všechny mají horní podlaží zasunuto dále do pozemku a přední část přízemí je přikryta střechou. Architekt posun horní hmoty dozadu využil k vytvoření terasy nad vstupem do domu. Kvůli velkorozměrným prosklením je i vchod nezvyklý. Nejsou to žádná malá dvířka, prostě odsunete polovinu velkého posuvného okna a vstoupíte dovnitř.

Přečtěte si také:
U řadového domu vyřešili nefungující propojení se zahradou a zachovali i dominantu pozemku

Z obývacího pokoje do zahrady i do poschodí

Otevřením vstupního okna se ocitnete přímo ve volném prostoru přízemí s parketami ve tvaru rybí kosti. Zahrnuje funkce jídelny, kuchyně a obývacího pokoje. U vstupu je vestavěný úložný prostor. Do střední části dispozice přízemí architekt umístil jednoduchou bílou kuchyňskou linku, naproti najdete koupelnu s technickým zázemím.

Vstupní okno ze zahrady do interiéru - Řadový rodinný dům v Praze

Otevřením vstupního okna se ocitnete přímo ve volném prostoru přízemí s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem.

Ze zóny obývacího pokoje sejdete po pár schůdcích přímo na zahradu. Po straně obývacího pokoje stojí jednoramenné schodiště do horního podlaží. Zde našly místo dvě samostatné ložnice – jedna s výhledem do zahrady, druhá s terasou a WC s umyvadlem. Ze zahrady vedou schody do suterénu, kde je dílna a odkládací prostor.

Z konstrukčního hlediska je základem domu ocelový skelet. Dům odděluje od ulice malá předzahrádka, za domem se rozprostírá zahrada s odrostlým stromem.

Řadový rodinný dům, Praha 5

architektonický ateliér: Roháč Stratil architektonický ateliér
autor: Jan Roháč
lokalita: Praha 5-Jinonice, ČR
užitná plocha domu: 92 m² + terasa 8 m²
obestavěný prostor: 355 m3
plocha pozemku: 112 m²
zastavěná plocha pozemku: 57 m²
realizace: 2011 – 2013

Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: mozaiky novostavby prosklené fasády řadové domy rodinne domy velkoformátová okna
Sdílejte článek

Diskuze

  • Opeřenci z širokého okolí budou padat radostí.

    Luboš