Zdroj: Shutterstock

Neobvyklá přírodní textilní vlákna, která se zpracovávají trvale udržitelným způsobem

13. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Výroba textilu z odpadových přírodních materiálů byla jedním z klíčových témat letošního veletrhu Heimtextil. Představíme vám několik inovativních výrobců, kteří na výstavu přinesli neobvyklá přírodní vlákna zpracovávaná trvale udržitelným způsobem.

Současné pěstování přírodních vláken je často spojeno s vysokými environmentálními náklady: narušuje se ekosystém, vyčerpává ornice a často se využívá obrovské množství vody a chemikálií.

Udržitelné pěstování umožňuje plodinám vrátit se do prostředí, ve kterém se pěstují, čímž obohacují půdu, podporují biodiverzitu a absorbují uhlík z atmosféry.

Mořská řasa

Zostera marina (anglicky eelgrass, známá i pod názvem vocha) je nejrozšířenější mořskou kvetoucí rostlinou na severní polokouli. V některých oblastech v Dánsku se tato řasa používala i jako obklad střešních krytin. V Norsku se po staletí používá jako hnojivo a krmivo pro dobytek. Využití našla i jako výplň do matrací a čalouněného nábytku.

Tato rostlina rostoucí v mělké mořské vodě je trvale udržitelným organickým zdrojem, který účinně ukládá oxid uhličitý. Dánská společnost Søuld, jež se tento rok představila na veletrhu Heimtextil, využívá tuto trávu k vytvoření akustických rohoží a desek, které poskytují vynikající izolaci, výborně regulují vlhkost a jsou odolné proti ohni.

Zostera marina

Zdroj: Shutterstock

Vlastnosti a využití mořské řasy

Mořská řasa ze severního pobřeží představuje bohatý, obnovitelný a bohužel i přehlížený zdroj. Rostlina během růstu v moři absorbuje velké množství CO₂, a proto při použití ve stavebnictví slouží jako lapač uhlíku.

Kromě jiného poskytuje vynikající akustický a tepelný komfort, díky přirozeně vysokému obsahu minerálních solí poměrně dobře odolává plísním a bakteriím. V interiérovém designu se mořská tráva využívá při výrobě nábytku a doplňků, jako jsou například proutěné koše či koberce.

Textilie z mořské řasy

Zdroj: Thulstrup

Piñatex®

Další společností, která nás tento rok ve Frankfurtu nad Mohanem zaujala, byla Ananas Anam, jež stojí za Piñatex®, flexibilní a odolnou netkanou textilií. Získává se z vláken extrahovaných z listů ananasu, které se po sběru ovoce obvykle vyhodí nebo spálí.

Vlákno z ananasových listů (PALF) se smíchá s kukuřičnou kyselinou polymléčnou (PLA) a podrobí se mechanickému procesu vytváření Piñafelt, netkané síťoviny, která tvoří základ všech kolekcí Piñatex. Díky vlastnostem podobným kůži je materiál oblíbenou alternativou pro módní průmysl.

Ananasová vlákna Piňatex

Zdroj: Ananas Anam

Začátkem tohoto roku společnost uvedla na trh svoji nejnovější kolekci – Piñatex® Performance. Řada nabízí zlepšené mechanické vlastnosti, jako je větší odolnost proti oděru a voděodolnost.

Všichni rádi nosíme kůži. Máme kožené boty a kabelky. Existuje však větší poptávka než nabídka. Opravdu není dost kůže pro každého,“ říká Carmen Hijosa, zakladatelka Ananas Ana, a pokračuje: „Prostředí trpí a lidé, kteří kůži vyrábějí, též trpí procesy, které nejsou trvale udržitelné.“

Vlastnosti a využití Piňatexu®

Textilie z ananasu svým vzhledem i vlastnostmi hodně připomíná kůži. Má vysoký obsah celulózy a její vlákna jsou lesklá jako hedvábí. Díky svému plochému a hladkému povrchu je Piñatex ideální k použití v oblasti módy (oblečení, kabelky, boty, svatební šaty), interiérových doplňků (ložní prádlo, ubrusy) a čalouněného nábytku.

V současnosti ho používá více než 1500 značek po celém světě, včetně Hugo Boss, H&M a Hilton Hotel Bankside.

Tenisky z textilu Piňatex

Zdroj: Aspect Climate Projects

Bananatex®

Tkanina Bananatex® byla vyvinuta švýcarskou značkou Qwstion, která se tento rok také představila na výstavě Heimtextil. Využívá vlákna sesbíraná z udržitelně pěstovaných banánových rostlin abacá. Ty jsou přeměněny v přízi a tkány do látky, potažené přírodním včelím voskem, aby byla vodotěsná.

Design a vývoj probíhá ve Švýcarsku a tkanina se vyrábí v celé Asii, čímž nabízí zaměstnání a příjem farmářům. Výroba zanechává nízkou environmentální stopu – banánovníky při svém růstu nepotřebují žádné pesticidy ani vodu navíc a regenerují se, když jsou zbaveny vlákna.

Vlákna z banánových rostlin abacá

Zdroj: Qwstion

Bananatex® je odolný a plně biologicky odbouratelný a představuje udržitelnou alternativu k syntetickým látkám, které dnes dominují na trhu.

Vlastnosti a využití Bananatexu®

Banánové vlákno je neuvěřitelně pevné a odolné, přičemž zůstává měkké, lehké a pružné. Navíc nevyvolává žádné alergie. Textilie z banánovníku jsou prodyšné a udržují tělo v chladu i v horkých dnech. Mají přirozený lesk, díky čemuž připomínají hedvábí.

Aplikováním přírodního voskového nátěru se stává Bananatex® plně voděodolným materiálem. Banánová vlákna se využívají i na výrobu provazů, rohoží, tkanin, stejně tak i ručních papírů.

Přečtěte si také:
V bývalé továrně z 19. století vytvořili světlý byt, ve kterém použili jen přírodní materiály

Malai

Malai je nově vyvinutý materiál vyrobený z plně organické a udržitelné bakteriální celulózy, pěstované na polnohospodářském odpadu pocházejícím z kokosového průmyslu v jižní Indii.

Jde o pružný, odolný materiál porovnatelný s kůží nebo papírem. Je voděodolný, a protože neobsahuje absolutně žádné chemické přídavné látky, nezpůsobuje žádné alergie, intolerance ani choroby.

Kokosový dezert Nata de Coco

Nata de Coco Zdroj: Shutterstock

„Materiál Nata de Coco se kvasí na vodě z hnědých kokosů 12 až 14 dnů a následně se zpracuje do formy sladkého dezertu. Nata de Coco je vlastně bakteriální celulóza,“ popisuje proces Zuzana Gombošová, zakladatelka společnosti Malai Biomaterials.

Kdo je Zuzana Gombošová?

Zuzana Gombošová (1988) je mladá slovenská textilní designérka, která v současnosti působí v exotickém státě Kerala na jihu Indie.

Právě tam začala před pěti lety vyvíjet materiál s názvem Malai, jenž má ambice stát se další alternativou kůže při výrobě doplňků. Je kompostovatelný, veganský a jeho základ tvoří bakteriální celulóza vytvořená z vody z hnědých kokosů.

Zuzana je absolventkou University of Arts London v oboru Future Textiles a za svoji práci už stihla získat množství designérských ocenění a umístit se v žebříčcích jako například Forbes 30 pod 30 (2018).

Vlastnosti a využití Malai

Malai je velmi příjemný materiál. Díky svému plně přírodnímu složení je citlivý na vlhkost, podobně jako papír nebo kůže. Aby byl odolnější, na jeho povrch se nanáší tenká vrstva včelího vosku nebo kokosového oleje.

Kokosová kůže se barví přírodními barvivy, časem může vytvořit jemný lesk nebo patinu. Pomocí Malai může být vyrobena široká škála produktů (tašky, boty), ale má i interiérové ​​využití od nábytku přes úložné boxy až po ložní prádlo a polštáře.

Kabelka z bakteriální celulózy Malai

Zdroj: Malai

 

 Konopí

Společnost Margent, která byla součástí lednového veletrhu Heimtextil, se nachází v Cambridgeshire v Anglii. Na této farmě se konopí pěstuje, sbírá a používá na výrobu inteligentních, inovativních produktů. Konopné vlákno je extrémně pevné a odolné díky vysokému obsahu celulózy v rostlině a plodina při svém růstu absorbuje CO2.

Majitel Steve Barron začal pěstovat konopí na své prastaré farmě v roce 2017, použil ho jako stavební materiál pro svůj farmářský dům a nyní spolupracuje s architekty a designéry na široké škále produktů, od obkladů stěn přes tašky, ruksaky, domácí potřeby až po kosmetické přípravky.

Konopné vlákno

Zdroj: Shutterstock

Konopí je jedním z nejpevnějších a nejodolnějších přírodních textilních vláken. Pevnost v tahu je u něj až osmkrát větší než u bavlny. Mezi největší pěstitele konopí patří Čína, v Evropě přiznáváme prvenství Francii (70 % celé evropské produkce).

Vlastnosti a využití konopí

Konopí je vhodné pro alergiky, odolává plísním a bakteriím i UV záření. Výborně absorbuje přírodní barviva. Má přirozené termoregulační vlastnosti díky duté struktuře vlákna, takže v létě udrží tělo v chladu a v zimě zahřeje. Výborně odvádí vlhkost i zápach.

I když si mnozí myslí opak, ve skutečnosti jde o příjemný materiál – oblečení z konopí je časem ještě měkčí a pohodlnější. Konopí se využívá ve stavebnictví, nábytkářském a oděvním průmyslu i na výrobu kosmetiky a léčiv.

Flat House v Cambridgeshire

Flat House v Cambridgeshire společnosti Margent je dům s nulovými emisemi uhlíku navržený společností Practice Architecture, který ve velké míře využívá konopný kompozit (tzv. hempcrete) zevnitř i zvenku, zejména na odkrytých vnitřních stěnách. Zdroj: Oscar Proctor

Pyratex®

Pyratex, textilní inovátorská společnost se sídlem v Madridu, jejíž zakladatelkou je Regina Polanco, vyvíjí přírodní, udržitelná a recyklovaná vlákna na rostlinné bázi. Pracuje se surovinami, jako je bambus, kapok, mořské řasy a polnohospodářský odpad z úrody kukuřice, manioku, cukrové třtiny a cukrové řepy.

Bambusová vlákna se získávají z certifikovaných bambusových stromů Oeko-Tex® pěstovaných v Číně. Na světě existuje více než 700 druhů bambusu, ale jen z Ci-Bamboo je možné vyrobit textilní bambusové vlákno.

Vlákna z bambusových stromů

Zdroj: Shutterstock

Bambusové vlákno Pyratex® se pěstuje organicky, bez chemických pesticidů, v lesích certifikovaných FSC® a PEFC™. Základním principem společnosti je textilní zodpovědnost, která zahrnuje podporu zdraví půdy, dobrých životních podmínek obyvatel a zvířat.

Vlastnosti a využití Pyratexu®

Tkaniny vyrobené z bambusových vláken jsou měkké a pohodlné, výborně absorbují vlhkost a odvádějí pot. Výhodou bambusu je, že přes noc může narůst až o 90 cm, což z něho dělá rychle rostoucí obnovitelný zdroj.

Bambus má všeobecně široké využití v architektuře, bytovém i textilním průmyslu. Vyrábějí se z něho podlahy, pracovní desky, nábytek, kuchyňské doplňky, dekorace, sportovní potřeby, hudební nástroje, ručníky, povlečení, zubní kartáčky ad.

Ložní prádlo z bambusového satenu

Zdroj: Matějovský

Text: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com, Thulstrup, Ananas Anam, Aspect Climate Projects, Qwstion, Malai, Oscar Proctor, Matějovský
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: bytové textilie přírodní materiály textilie
Sdílejte článek

Diskuze