Bambusové a lněné povlečení na polštáře
Zdroj: istock.com

Poznejte rozdíl mezi lněným a bambusovým ložním prádlem: které je lepší a jaké mají vlastnosti?

25. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

V posledních letech se interiéroví designéři výrazně přiklánějí k přírodním bytovým textiliím. Velkým trendem jsou dva druhy – lněné a bambusové, a to nejen ve formě závěsů či dekorací, ale především jako ložní prádlo. Které jsou k tomuto účelu lepší? Jaké mají vlastnosti?

Chcete-li si koupit nové povlečení, máte přímo nekonečné možnosti výběru. Na trhu najdete různé materiály, způsoby zpracování, hustotu tkaní, tloušťku, barevnost. Ačkoliv bavlněné povlečení je stále velmi oblíbené a dává mu přednost většina z nás, pozornosti se dostává i dvěma moderním a příjemným alternativám: bambusovému a lněnému povlečení. Oba druhy působí harmonicky a luxusně. Ale které je lepší?

Vlastnosti lněného a bambusového povlečení

Lněné povlečení je pevné, texturované a tvrdší – což někomu nemusí z hlediska pocitu při odpočinku vyhovovat. Pozitivem je, že dobře drží tvar, je lehké a prodyšné. Vyžaduje málo péče a vydrží dlouho. Je dobrou volbou hlavně na teplejší měsíce, protože len dokáže v létě působit chladivě.

Bambusové povlečení na rozdíl od lněného přináší měkký, saténový pocit. Navzdory tomu je však odolné a pevné, také dokáže regulovat teplotu.

Lněné povlečení

Zdroj: istock.com

Designové výhody lněného povlečení

Lněné tkaniny v domácnosti dodávají vizuální teplo a výraznější texturu. I díky odolnosti a prodyšnosti patří k hitům posledních měsíců. Je pravda, že len je krčivý, ale na pokrčení lněného prádla se nemusíme dívat jako na chybu. Naopak, je třeba ho vnímat jako harmonický důkaz, že tento prostor je obývaný a útulný. Pokrčení lnu vytváří zajímavé vrstvení v jinak často jednoduchých minimalistických místnostech a zve vás k relaxaci.

Len vypadá skvěle s minimálním úsilím – ať už ho vyžehlíte, nebo ne. Žehličku snese mnohem lépe než bambusové tkaniny.

Lněné tkaniny

Zdroj: istock.com

Zdravotní výhody lněných tkanin

Látky ze lnu jsou antimikrobiální, hypoalergenní, ekologické a při každém praní měkčí. Navíc jsou úplně biologicky rozložitelné, a tedy šetrné k životnímu prostředí.

Náš tip

Pokud jakékoli povlečení žehlíte, žehlete ho mírně vlhké. Bambusové tkaniny žehlete jen na nízkém stupni.

Designové výhody bambusového povlečení

Bambusové povlečení je velmi příjemné kvůli své měkkosti a trvanlivosti. Je mimořádně jemné k citlivé pokožce, prodyšné, pevné a odolné. Aby vám projevilo všechny své výhody, musíte se o ně správně starat. Je mnohem jemnější než běžné prádlo, proto by se mělo prát ve studené vodě v cyklu pro jemné prádlo. V opačném případě riskujete poškození elasticity a barvy látky.

Přečtěte si také:
Nejvhodnější rostliny do ložnice, které vám pomohou lépe spát

Zdravotní výhody povlečení z bambusu

Bambus je stále oblíbenější volbou rodičů malých dětí, protože bambusové povlečení je mimořádně jemné k pokožce a dobře absorbuje vlhkost. Je přirozeně hypoalergenní a antimikrobiální a šetrné k životnímu prostředí. Také reguluje teplotu, což znamená, že udrží děťátko v pohodlí ve všech ročních obdobích. Samozřejmě dobrou službu udělá i dospělým – bez ohledu na roční období.

Ložní prádlo pro celou rodinu

Zdroj: istock.com

Bambus má vyšší počet nití

Neméně důležitou informací je, že bambusové tkaniny mají vyšší počet nití. Vyšší počet nití znamená pevněji tkanou látku. Bambus se obvykle míchá s jinými vlákny, především s bavlněnými, aby tkanina dosáhla počtu tří set nití. Lněné tkaniny obvykle neobsahují jiná vlákna a počet nití je o polovinu nižší.

Tkaniny z bambusu jsou technicky ještě o něco ekologičtější než lněné, protože při vytváření konečného produktu je potřeba méně procesů a bambus pro růst vyžaduje mnohem méně vody.

Přečtěte si také:
Nejhezčí ložnice? Kus přírody, špetka elegance, hrst hravosti a záplava barev

Které povlečení je tedy lepší?

Len nabízí uvolněnou estetiku a lehčí pocit, který vyžaduje minimální úsilí na údržbu. Bambus je odolný, ekologický, měkký a příjemný. To, kterému materiálu dáte přednost, závisí na vašich osobních preferencích. Lněné textilie jsou však všeobecně vhodnější na léto, bambusové můžete používat po celý rok.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Kategorie: Dekor
Tagy: bambus bytové textilie ložní prádlo Postele povlečení přírodní materiály
Sdílejte článek

Diskuze