Hrátky s textiliemi: Jak díky nim dodat interiéru vřelost, energii, nebo naopak klid

27. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Nechte se pozvat na náš výlet do světa měkkosti, hebkosti a barev.

Dá se říct, že textilie jsou v interiéru dost podceňované, a to i přesto, že každé místnosti dodávají jedinečnou atmosféru a styl. Při zařizování máme tendenci pečlivě vybírat nábytek a svítidla, ale textiliím přílišnou pozornost nevěnujeme. Přitom jsou to právě potahy, polštáře, plédy, závěsy, koberečky, ale i utěrky či ručníky, které rozehrají v interiéru tu správnou hru barev, textur a vzorů. Podívejme se, jak díky nim dodat interiéru vřelost, energii, nebo naopak příjemný klid.

dekorace s textilem

Měkkost výšek

Splývavá látka závěsů není jen praktickým prvkem, díky němuž zabráníte zvědavému nakukování do nitra vašeho domova. Je zároveň i způsobem, jak do místnosti vnést měkkost a interiér pocitově zateplit a zútulnit. S měkkými záhyby látky si pohrává světlo a stín, neutrální barevná paleta sjednotí prostor a nastolí v něm klidnou, línou atmosféru.

dekorace s textilem

Foto Bloomingville

Neutrální základ

Díky nabídce výrobců máme možnost vybírat z několika druhů látek nebo kůže. Zatímco o tvaru nebo vlastnostech pohovky máme jasno, u barvy a textury potahu váháme a necháme se zlákat módním odstínem. Do nevelké místnosti pak dosedne barevně výrazný kolos, který nás začne po pár měsících iritovat. Lepší variantou je zvolit neutrální tóny a výraznější barvy dodat v podobě polštářů, plédů, kusových koberců nebo nástěnných textilních dekorací.

dekorace s textilem

www.bellarose.cz

Oblečené stěny

Kusový koberec nemusí pouze ležet na zemi a ohřívat chodila. Klidně si jej pověste na zeď. Obzvlášť v případě na cihlu obnažených nebo betonových stěn je tím pravým prvkem pro zahřátí – nejen zdi, ale celého prostoru.

dekorace s textilem

www2.hm.com/cs_cz/index.html

Hra se vzory

Když se pustíte do zateplení interiéru pomocí textilií, vyberte si barevnou paletu dvou barev a té se držte. Kombinace více barev vyžaduje velké zkušenosti, aby nebyl výsledek chaotický a rušivý. Na trhu je celá řada materiálů se zajímavými vzory a texturami, které můžete v rámci své barevné palety vhodně kombinovat a dosáhnout harmonického výsledku, který vůbec nepůsobí nudně.

TOP TIP

Držte se instrukcí na etiketě a textilní výrobek zůstane dlouho pěkný a udrží si původní barvy a tvar.

dekorace s textilem

www.ikea.cz

Obarvený prostor

Když je pokoj zařízen v neutrálním tónu, můžete jeho barevnost měnit pomocí textilií i několikrát za rok – bílá, šedá nebo dekor přírodního dřeva z něj udělají přizpůsobivého chameleona. Vyberte jednu nebo dvě doplňkové barvy a vzorované textilie a dejte se do přetváření vašeho interiéru podle sezóny nebo čistě vaší chuti.

dekorace s textilem

www.bellarose.cz

Zahřátá postel

Přehoz na postel pomůže nejen ke snadnějšímu stlaní postele a zavedení organizovaného pořádku v ložnici, ale můžete se do něj zachumlat, a to nejen v ložnici. Stejně dobře poslouží v obývacím pokoji, na balkoně, když se večer ochladí, nebo si jej s sebou zabalte do letního kina či na piknik. Pastelová růžová barva a měkká bavlna dodají interiéru optimismus a vřelost.

TOP TIP

Počítejte s tím, že intenzita dopadajícího světla mění barevnost. Do tmavých interiérů proto volte světlé látky.

dekorace s textilem

Oživená koupelna

Jednobarevná místnost dostane jiný švih, když do ní přidáte barevné ručníky, osušky nebo třeba sprchový závěs s veselým vzorem. Když se vám barevnost omrzí, stačí vyměnit textilie a nemusíte rozbít celou koupelnu. I tady totiž platí zásada, že neutrální základ je sázkou na jistotu a jasnou výhrou.

dekorace s textilem

www.eshop.lepatio.cz

Prostřeno s láskou

Na jídelní stůl si pořiďte hned několik ubrusů, aby byl na každou příležitost v záloze ten pravý. K ubrusu přidejte lněné ubrousky a rodinné jídlo může být slavnostní událostí každý den. Společný oběd nebo večeře není jen příležitostí k naplnění žaludků, ale také chvilkou, jak být spolu.

Tipy, jak vyčistit skvrny z koberce:

dekorace s textilem

www. girafa.cz

Roztomilé útočiště

Do dětského pokoje patří textilie snad ještě mnohem víc. K zateplení podlahy, na které si děti stále hrají, se hodí hravý koberec, k usínání je potřeba postel plná měkkosti a veselých vzorů a barev, na sezení pro kamarády se bude hodit textilní puf.

HODÍ SE VĚDĚT

Viskóza je vyrobená na bázi regenerované celulózy ze dřeva nebo bavlny. Materiály s klasickými viskózovými vlákny mají velmi dobré absorpční vlastnosti, jsou příjemné a měkké na dotek, zajišťují optimální výměnu tepla, ve srovnání s bavlnou jsou splývavější a lesklejší.

Hedvábí dodává prostoru dojem luxusu a používá se většinou na povlaky polštářů, ale i na tapety a stínidla lamp. Hedvábí je měkké na dotek a má lesklou texturu. Je však náchylné k poškození a skvrny se z něj velmi těžko čistí.

Bavlna a látky s její příměsí na potazích sedacího nábytku a polštářů, k dostání jsou bavlněné koberce a velké uplatnění najde bavlna samozřejmě v koupelně, kuchyni i ložnici v podobě ručníků, utěrek a ložního prádla.

Len je velmi pevný a odolný, o 30 % pevnější než například bavlna. Za mokra se pevnost dokonce zvyšuje až o 20 %. Struktura lněného vlákna snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů. Len odolává negativnímu působení lidského potu, a proto je ideálním materiálem pro ložní povlečení a prostěradla. Při praní nevyžaduje vysoké prací teploty nebo agresivní prací prostředky. Len se vyznačuje vysokou absorpcí vlhkosti, kterou zároveň mnohem rychleji uvolňuje, tedy rychleji schne. Je také chladivý na dotek, což je skvělá vlastnost obzvlášť v letních měsících.

Text: Martina Paulová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: dekorace koberce povlaky na polštáře textilie zavesy Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze