Zdroj: istock.com

Trendy v domácím dekoru pro rok 2023: Nápady, které můžete letos vyzkoušet!

10. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

S každým novým rokem přichází také nové, neokoukané a předpovídané trendy v interiérovém designu. Nový rok nám dává příležitost zamyslet se nad vším, co se stalo za posledních 365 dní, ale také je to okamžik, kdy můžeme přemýšlet o tom (a těšit se z toho), co nového přijde – a to platí právě zejména ve světě interiérového designu. V roce 2023 se s trendy přesouváme do zemitého území bohatého na textury prostřednictvím hnědého a dřevěného nábytku, neutrálních barevných palet a mnoha dalších věcí, které propůjčují prostoru teplo a charakter.

Povrchová úprava z přírodního kamene

Povrchové úpravy z přírodního kamene zažívají velkou slávu – zejména materiály s nečekanými tóny a vzory – a tento trend bude pokračovat i v roce 2023.  Mezi nejoblíbenější kamenné prvky patří travertin, mramor, exotické žulové desky, mýdlový kámen, vápenec a další přírodní materiály.

Kromě kamenných konferenčních stolků, pracovních desek a podlahových krytin můžete tento trend do svého domova zakomponovat i v podobě ručně vyráběné keramiky a hrnčířských výrobků, umělecky zpracovaných hliněných váz, kameninového nádobí a jídelního servisu. Kousky, které jsou nedokonalé a zachovávají si svůj přirozený půvab a charakter, jsou nyní obzvláště oblíbené.

Povrchová úprava z přírodního kamene

Zdroj: istock.com

Obklady Zellige také zažívají svůj velký comeback, zejména v kuchyni a koupelně. Jsou totiž ručně vyráběny z hlíny a každý z nich je tak naprosto jedinečný; zachovávají si rozdíly v lesku, hloubce a barevném tónu, díky čemuž jsou oblíbené u interiérových designérů.

Nezapomeňte, že používání povrchů z přírodního kamene má svůj půvab a patinu. Nemusíte se tedy bát škrábanců, rýh a skvrn, které patří mezi nevyhnutelnou součást bydlení a užívání si domova – zvlášť, pokud máte děti či zvířata.

Přírodní materiály, které dodají pocit tepla

Tento trend zahrnuje organické materiály, jako je vlna, bavlna, hedvábí, ratan a hlína, v zemitých a teplých neutrálních tónech. A protože přírodní materiály zkrátka nikdy nevyjdou z módy, v posledních několika letech se používání přírodních materiálů v bytových dekoracích rozšířilo již natolik, že už se pravděpodobně ani o trend vlastně nejedná a každý to pojímá jako běžnou výzdobu svého obydlí.

Chcete-li do svého domova vnést přirozený vzhled, zaměřte se na méně umělých a více skutečných prvků ve svém domě. Hledejte nábytek ze světlého nebo středně tónovaného dřeva a zdůrazněte své prostory přírodními koberci z vlny, juty nebo strukturované bavlny, které dodají teplo a texturu.

Přečtěte si také:
Přírodní materiály a převaha zemitých odstínů charakterizují zrekonstruovaný panelákový byt ve stylu boho

Domácí prostor, kde si můžete odpočinout

Vzhledem ke stresu, který každý den zažíváme, se čím dál více lidí uchyluje k trendu příjemného bydlení, kdy si více než kdy jindy vytvářejí doma pocit útočiště. Jejich nezbytnou výbavou se tak stávají například přepychové pohovky, plyšové polštáře, luxusní lůžkoviny, prostory pro cvičení jógy nebo meditaci, koupelny jako v lázních, skalky a další klidná místa vhodná pro práci či odpočinek.

Tento trend se zaměřuje především na zachycení emocí z vašeho oblíbeného místa z dovolené – ať už je to dům na pláži, evropská vila nebo útulná horská chata.

Vytvoření domácího relaxačního prostoru

Zdroj: istock.com

Při modernizaci našich domovů v roce 2023 a v dalších letech budou stále důležitější věci, jako je ambientní osvětlení, zvuk, hmat a navrhování vnitřních a venkovních prostor, které mají za cíl podporovat obnovu a relaxaci. Mezi způsoby, jak vytvořit z vašeho domova oázu, patří například teplé dřevo, vzdušné lněné závěsy, přepychový nábytek a předměty z vašich dovolenkových cest.

Osvětlení, které dělá divy

V roce 2023 vymění mnoho lidí tradiční závěsná svítidla za nadrozměrná svítidla a osvětlení zajímavých tvarů. Budeme tak vídat více nadrozměrných a velkoplošných osvětlení, která budou působit spíše jako umělecká díla nad naší hlavou než věc určená k osvícení prostoru.

Uvidíme také výrazná svítidla z jedinečných přírodních materiálů, jako jsou ratan, keramika a hliněná svítidla. Nejen, že výrazná osvětlení upoutají vaši pozornost, ale slouží také jako ústřední bod místnosti, na který se bude většina lidí koncentrovat a který zkrátka zaujme na první pohled (zvlášť, pokud zvolíte nějaký „dramatický“ design).

Přečtěte si také:
Kuchyňské trendy, kterým je lepší se vyhnout, jinak bude vaše kuchyň zanedlouho působit zastarale

V kuchyni naopak zvažte použití pouze jednoho výrazného závěsného světla nad kuchyňským ostrůvkem namísto dvou nebo tří.  Dalším skvělým nápadem pro kuchyň je umístění malé stolní lampy na kuchyňskou linku pro navození poklidné atmosféry a jakožto možnost dodatečného osvětlení.

A vzhledem k současné oblibě vytváření útulných domovů, které mají připomínají útočiště, se ambientní osvětlení stává populárnějším než kdykoli předtím. Svíčky, stojací lampy, lampy s himálajskou solí a stolní lampy pomáhají vnést do každého prostoru hřejivý a útulný pocit.

Neutrální tóny, které nikdy nezklamou

Neutrální barvy jsou v posledních letech silně zastoupeny, co se designu domova týká. A je celkem snadné pochopit proč. Neutrální barvy lze snadno začlenit do většiny designových schémat, ať už jsou moderní, tradiční nebo něco mezi tím. Každý rok slyšíme, že neutrální barvy odcházejí a zároveň se každý rok vracejí silnější než roky předtím.

Neutrální barvy budou vládnout, dokud budou existovat bílé písečné pláže a půlnoční černá obloha. Stejně jako prvky v přírodě jsou i neutrální prostory navrženy tak, aby nám připomínaly to nejdůležitější tím, že odstraní cizí vizuální šum. Neutrální barvy promlouvají k našemu nitru a vyzývají k odpočinku a obnově.

Neutrální barevné tóny a přírodní materiály

Zdroj: istock.com

Nicméně v roce 2023 uvidíme, že vkus tíhne k různým neutrálním odstínům. Očekávejte, že se do vašich domovů dostanou barvy, které obvykle za neutrální nepovažujeme – syté modré a zelené odstíny, tóny pouštního písku či sluncem vyšisovaná terakota.

Mimo jiné se mění také neutrální vkus. Šedá měla skvělé desetiletí, ale už je pryč a pryč už také ve většině případech zůstane. Vše se točí kolem teplé béžové nebo světle šedohnědé. To platí pro barvy, koberce, čalounění, truhlářské výrobky, teplé podlahy z přírodního dřeva atd.

Přečtěte si také:
Harmonie neutrálních barev v bytě na Vinohradech

Černé akcenty, které podtrhnou krásu domova

Nezáleží na tom, jaký styl preferujete, každému prostoru ve vaší domácnosti vždy prospěje nádech černé barvy. Černé akcenty a kování jsou skvělým způsobem, jak dodat každé místnosti kontrast, dramatičnost a sofistikovanost, zejména v kombinaci s dalšími neutrálními barvami, jako je hnědá a bílá, nebo sytými šperkovými tóny, jako je námořnická a smaragdově zelená.

Ačkoli je tento domácí trend přenesený z roku 2022, očekává se, že obliba černých bytových dekorací, akcentů, skříní, osvětlení a povrchových úprav poroste také v příštím roce – zejména proto, že do našich domovů začleňujeme více výrazného osvětlení, luxusních akcentů a smíšených kovových povrchových úprav.

Přečtěte si také:
Černá nikdy nevyjde z módy! Jak ji však použít s mírou, aby váš domov získal ten správný osvěžující akcent?

Mezi nápady, jak dodat prostoru nádech černé, patří zavěšení elegantních černých obrazových rámů v jídelně, přidání černé lampy nebo stolku do obývacího pokoje nebo výměna kování na kuchyňských nebo koupelnových skříňkách za černé varianty.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Dekor
Tagy: černá barva neutrální barvy přírodní kámen přírodní materiály relaxace trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze