Zařízovaní pohodového bydlení
Zdroj: istock.com

Vytvořte si domácí oázu pro zajištění maximálního klidu a pohody

29. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Zdá se, že stres je v dnešní době všudypřítomný. Proto je velmi důležité vytvořit si doma oázu, kde můžete od stresu uniknout – i když jen na chvíli. Vytvoření domova – nebo dokonce prostoru v rámci domova –, kde se můžete uvolnit a najít si čas na odpočinek, být sami sebou a užít si klid, je pro zachování zdraví zásadní – zejména v obdobích, kdy je stres nejvyšší. Tato životní období jsou bohužel nevyhnutelná, pokud si ale přenastavíte některé své návyky, tak vaše odolnost vůči stresovým faktorům zůstane vysoká.

Víme však, že pokud se ocitnete ve fázi, kdy se dějí věci, které nemůžete ovlivnit (potřeby dětí, rodičů, finance), tak předělat celou domácnost, abyste získali více klidu, není vždy proveditelné. Proto je zde seznam rychlých a snadných způsobů, jak z vašeho domova udělat oázu klidu, a také seznam věcí, které můžete udělat, až budete mít trochu více času.

Vytvoření klidného koutku

Vyhraďte si malý prostor, kde budete mít pohodlné křeslo nebo dokonce polštář na podlaze či lavičku u okna, kde můžete každý den na pár minut relaxovat se šálkem čaje nebo kávy. Připravte si pohodlný polštář a přehoz a dobré osvětlení, abyste se mohli schoulit a číst si, psát si deník, vybarvovat nebo plést. Může to být místo, kde byste mohli začít den krátkou modlitbou nebo meditací a zakončit ho vyjádřením vděčnosti.

Vytvoreni-klidneho-koutku

Zdroj: unsplash.com

Rostliny a přírodní materiály

Příroda působí velmi uklidňujícím dojmem, a tak vnesení venkovního prostředí do vašeho života sníží hladinu úzkosti, kterou můžete mít. Přidejte do svého domova několik zelených rostlin, nebo pokud vás představa zeleně stresuje, protože nemáte s pěstováním rostlin dobré zkušenosti, pořiďte si pár pěkných umělých rostlin. Můžete také vnést další přírodní prvky, jako jsou větve, kameny a mušle, které dodají organický dojem.

Přečtěte si také:
Jak vytvoříte pomocí pokojových rostlin oku lahodící prostor

Vhodné osvětlení

Přirozené světlo má velký vliv na vaši náladu, proto rozhrňte všechny okenní závěsy (záclony zavěste tak široce, aby při otevření nezakrývaly okno). Vyměňte žárovky za LED světla, ale mějte také akcentní osvětlení, které vytvoří klidnou atmosféru večer – například stolní lampy, svíčky a minisvětla. Když se večer ukládáte ke spánku, slabé světlo vám pomůže lépe usnout.

Vhodne-osvetleni

Zdroj: unsplash.com

Příjemně provoněný domov

Všechny naše smysly přispívají ke klidu, který v danou chvíli cítíme či potřebujeme cítit. Zapalte si sójovou svíčku s přírodní vůní nebo použijte difuzér s esenciálními oleji, který potěší váš nos a zklidní vaši mysl. Použijte levandulovou epsomskou sůl do koupele a přidejte kapky levandulového oleje do bavlněného prostěradla do sušičky, abyste provoněli ručníky a povlečení.

Schování techniky

Zdá se, že zařízení a mnoho kabelů, které k nim patří, jsou dnes stále na očích, a to ztěžuje odpojení od online světa. Věnujte proto pár minut tomu, abyste si zřídili nabíjecí stanici, která bude mimo dohled hlavních obytných prostor.

Schovani-techniky

Zdroj: unsplash.com

Zřiďte něco ve vstupní hale, na chodbě nebo v domácí kanceláři, kde se trvale nacházejí kabely, které potřebujete. Stačí, abyste vyvrtali otvor do zadní části šuplíku stolu, který je ve vaší domácí kanceláři. Tak zůstanou veškeré kabely očím skryté a vy nebudete nuceni kontrolovat telefon či sociální sítě každých deset minut.

Strategická volba barev

Barva má silný emocionální náboj, takže každá barva, kterou si dáte na stěny, vás rozhodně ovlivní. Obecně platí, že světlé, neutrální barvy jsou vzdušnější a klidnější a vytvářejí pozadí, které je příjemné pro oči. Každý však reaguje na barvy jinak, proto si sami určete, jaká je vaše klidná barva. Přemýšlejte o tlumených tónech a výraznější barvy si nechte na menší věci, jako jsou polštáře, lůžkoviny, koberce a dekorace.

Přečtěte si také:
9 jednoduchých nápadů, jak vnést do interiéru barvy

Texturové vrstvení

Místo toho, abyste použili spoustu výrazných barev nebo vzorů, vneste do interiéru útulnost vrstvením texturovaných předmětů v jednobarevných odstínech. Vrstvěte například tlumený/ vybledlý koberec a jednobarevné polštáře. Pro skladování a umělecká díla používejte koše a přírodní materiály. Na posteli vrstvěte přikrývky, přehozy a polštáře, ale v soudržných, jednobarevných nebo lehce vzorovaných látkách.

Texturové vrstvení

Zdroj: unsplash.com

Odstraňování zbytečností

Není nic klidnějšího a jednoduššího, než mít kolem sebe méně věcí. Když své okolí esencializujete, okamžitě pocítíte svobodu a lehkost, které vám poskytnou prostor pro více štěstí a radosti. Začněte tedy po malých krůčcích místnost po místnosti a vyklízejte věci, které nejsou pro váš život již nijak podstatné.

Vytvoření úložných prostor

Ujistěte se, že věci, které si necháváte, mají svůj domov – většinou za zavřenými dveřmi. Najděte si zásuvky, skříně, koše a další prostory, do kterých budete moci věci ukládat a udržovat v nich pořádek.

Vintage komoda

Zdroj: unsplash.com

Na místních internetových stránkách najdete vintage komody a kredence se spoustou úložného prostoru. Koše se dají použít na všechno – od bot přes toaletní papír až po kancelářské potřeby! Čím méně nepořádku budete mít na očích, tím méně starostí budete muset řešit.

Prostor pro radost

Zlepšete svůj pocit z domova tím, že vytvoříte prostor pro věci, které máte rádi. Nevyužívaný pokoj pro hosty proměňte v prostor pro své koníčky, jako je umělecká tvorba nebo jóga. V obývacím pokoji nebo v jídelně postavte stůl nebo pohodlné křeslo na pletení nebo skládání puzzle.

Přečtěte si také:
9 tipů, jak oživit zestárlou kuchyni

Pokud rádi vaříte, uspořádejte si kuchyň do zón a investujte do dobrého vybavení. Vyčistěte jídelní stůl, abyste mohli uspořádat rodinné posezení. Nebo si jednoduše pořiďte pár krásných váz a mějte každý týden na stole čerstvé květiny. Drobnosti vám pomohou vytvořit oázu, kterou budete mít skutečně rádi.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com, unsplash.com
Zdroj: simplehomesimplelife.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru osvětlení domácností pokojove rostliny přírodní materiály úložní prostory vune
Sdílejte článek

Diskuze