Zdroj: iStock

9 jednoduchých nápadů, jak vnést do interiéru barvy

12. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Chybí vašemu domovu špetka hravosti a optimismu? Máme pro vás několik rychlých a barevných řešení, která uvolní formální atmosféru a změní fádní prostor k nerozeznání!

1. Převlečte stůl

Novou barvou vdechnete starému stolu nový život. Můžete ho přemalovat celý, případně aplikovat barvu pouze na nohy nebo jen na stolní desku. Nejdříve ho očistěte, odmastěte povrch, přebruste. Jako první vrstvu použijte krycí barvu (vodou ředitelnou univerzální barvu na dřevo a kov), po vysušení povrch jemně přebruste a naneste další vrstvu. Všechno zafixujte akrylátovým lakem (musí mít atest pro přímý styk s potravinami), díky němuž zůstane barva zářivá a povrch stolu omývatelný.

Barevná jídelna

Zdroj: Vtwonen

2. Veselé židle

Jak vnést do stylové jídelny trochu neformální atmosféry? Přidejte ke stolu židle v různých barvách. Můžete si zkombinovat kousky různých značek a vytvořit vlastní veselou soupravu, nebo si jednoduše přemalujte ty, které již doma máte.

Přečtěte si také:
Které barvy a kombinace vyvolávají v interiérech pocit pohody a harmonie? Poznejte psychologii barev

Pokud máte židli z plastu, buďte obezřetní, protože každý plast reaguje jinak. Zkoušku udělejte na jednom menším kousku. Nejlépe na místě, které na plastovém výrobku vůbec není vidět. Nejvhodnější je barva ve spreji, která rychle schne. Každý kousek stačí přejít dvakrát, maximálně třikrát.

TOP TIP

Při natírání nábytku z plastu udělejte test. Když nanesená barva zaschne, vezměte lepicí pásku a nalepte ji na povrch. Pak ji rychle strhněte dolů. Pokud jste nějakou část z barvy strhli s páskou, barva není příliš kvalitní a mohla by se časem začít olupovat.

3. Zářivé dveře

Máte doma dveře, které jsou mdlé nebo vůbec neladí s dřevěnou podlahou či nábytkem? Není nic jednoduššího než dopřát jim novou barvu. Nebojte se ani zářivých odstínů, které okamžitě upoutají svým vzhledem a všem kolem zlepší náladu. Před prací svěste dveře z pantů a natírejte je ve vodorovné poloze. Nejprve přejděte štětcem hůře dostupná místa uprostřed dveří (pokud mají dveře nějakou výplň), potom zbytek plochy uprostřed a nakonec místa na okraji.

Žena zatevírá žluté dveře

Zdroj: Erin Little

4. Dvě barvy

Nechcete-li utrácet peníze za nové barevné skřínky a na přemalování všech dvířek nemáte dost odvahy, zkuste to jinak. Stačí vám malý kousek bílé stěny. Zvolte si dvě barvy (buďte odvážní!) a nakreslete si na papír dva geometrické útvary tak, aby se překrývaly. Potom naneste svůj návrh tužkou na stěnu, a pokud jste spokojeni s měřítkem, pusťte se do malování. Stačí vám barva, dostatek malířské pásky a chuť tvořit. Přidejte poličku, rostliny nebo jiné dekorace a hotovo!

Barevná funky kuchyň

Zdroj: Lissy Walker

5. Změňte polštáře

Použití textilií je jedním z nejjednodušších způsobů, jak „převléct“ váš obývací pokoj do jiné nálady. Jak na to? Použijte pravidlo tří. Nejdříve si určete tři základní barvy v místnosti.

Přečtěte si také:
Ložnice ve stylu Provence: Přírodní materiály a světlé barvy

Při výběru textilií můžete kombinovat tři různé vzory, pokud každý z nich obsahuje alespoň jednu z barev, které pokoj charakterizují. Dbejte také na to, aby si vzory navzájem nekonkurovaly. Dobře vypadá, když budou v odlišných měřítkách, přičemž jeden z nich bude dominovat.

Přírodní barevný obývací pokoj

Zdroj: Every Girl

6. Nenápadný nápad

Zpestřete si domov přidáním malých a nenápadných doplňků v zářivých barvách. Vyměňte rámy obrazů, zpestřete si parapet nebo police pestrobarevnými květináči, změňte úchytky na nábytku nebo přemalujte nábytkové nohy.

Barevná noha postele

Zdroj: Morning by Foley

7. Pohádkový radiátor

Otravuje vás pohled na starý radiátor? Vneste do něj nový život a lesk pomocí barev. Ti kreativnější mohou vytvořit hotové umělecké dílo. Potěší se z něj zejména děti. Použijte akrylátovou barvu na radiátory, která zvládne vysoké teploty a je bez zápachu.

Pohádkový radiátor

Zdroj: Hestser Van Overbeek

8. Duha

Díky barvám působí dětský pokoj útulně a děti se v něm cítí dobře, navíc barvy mají velký vliv také na rozvoj dětské fantazie a tvořivosti. Nejjednodušším a zároveň nejoblíbenějším prvkem je duha.

Duha na stěně dětského pokoje

Zdroj: Claire Vernon

Většinou se skládá ze 7 základných barev: červené, oranžové, žluté, zelené, dvou odstínů modré a fialové. Ale každá duha, která se po dešti na obloze vytvoří, vypadá jinak. Proto si můžete vybrat právě ty odstíny, které budou ladit s ostatním vybavením dětského pokoje.

Přečtěte si také:
Ložnice pro „sovy“: Tmavé barvy a těžké závěsy

9. Inspirativní stěna

Dynamickou koláž na zdi vytvoříte z obrázků různých velikostí v odlišných rámech, které budou spolu dobře ladit. Snažte se, aby měla většina z nich alespoň jednu společnou barvu.

Dynamickoá koláž na zdi z různých obrázků

Zdroj: Anthropologie

Střídejte přitom různé velikosti, které lze působivě pověsit do řady nad sebou, vedle sebe nebo podle velikosti a proporce rytmicky vystřídat do čtverce. Drobné obrázky se budou zdát větší, pokud pověsíte více obrázků pohromadě. Těžší a barevnější obrazy pověste dolů a naopak.

TOP TIP

Vyberte veselé momentky z rodinné dovolené, díla oblíbených umělců, obrázky svých ratolestí nebo designové plakáty. Zkombinovat můžete skutečně všechno.

Text: Katarína Paukeje

Foto: ANTHROPOLOGIE, CLAIRE VERNON, HESTSER VAN OVERBEEK, MORNING BY FOLEY, EVERY GIRL, LISSY WALKER, ERIN LITTLE, VTWONEN

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy do interiéru interiérové doplnky malování renovace nábytku textilie
Sdílejte článek

Diskuze