Zdroj: Möbelix

9 tipů, jak oživit zestárlou kuchyni

01. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Většina věcí se časem mění. A změny se mohou domáhat také kuchyně, které nám po letech zevšedněly a „zestárly“. Chybí vám ale dobrý nápad? Inspirace je prvním krokem ke změně a my jsme zde na to, abychom vám ji ukázali.

1. Stará dobrá cihla

Osvěžení kuchyně může mít mnoho podob, závisí na tom, na jakou změnu se odhodláte. K těm radikálnějším patří výměna některé části, například kuchyňské zástěny. Majitelé cihlových domů mohou využít právě základovou cihlu – stačí obít omítku a změnu máte okamžitě. Odkrýt můžete všechny stěny, ale často postačí jedna, která je ústřední. Dávejte však pozor, cihla je absorpční materiál a v blízkosti dřezu a varné desky se může zničit. Proto ji chraňte impregnací. Pokud cihlu nemáte, alternativou je obklad z lícových cihel.

Přečtěte si také:
Jak předělat kuchyň v malém venkovském domku

2. Dominantní tapety

Omyvatelné vinylové tapety nejsou žádnou novinkou. Popusťte však uzdu své fantazii a zkuste je nalepit někam jinam než na stěny. Například otapetujte nábytek, vnitřní skřínky kuchyňské linky nebo přední stranu varného ostrůvku. Hodně závisí také na vzoru. V současnosti letí velké geometrické vzory a abstraktní motivy. Pokud máte malou kuchyň, velké vzory použijte na menší plochy, jinak se vám prostor opticky ještě více zmenší.

Zelená tapeta a židle v kuchyni

Zdroj: Jonas von der Hude

3. Barevná lavice

Trápí vás fádnost vaší kuchyně nebo vás omrzela bílá barva? V tom případě nemusíte hned měnit celou kuchyňskou linku či přemalovávat všechny stěny. Vyzkoušejte nové čalounění na rohové lavici nebo židlích. Zvolte výraznější barvu, případně vzor, který bude do kuchyně pasovat, a uvidíte, jak příjemně vás tato změna překvapí.

Tyrkysová lavice v moderní kuchyni

Zdroj: Jackson & LeRoy

TOP TIP

Doplňky v kuchyni jsou třešničkou na dortu, zejména pokud korespondují, ať již barevně, nebo materiálem, se zbytkem zařízení. Barevně slaďte lampu, židle, prostírání, vázy i kuchyňské nádobí s novou tapetou.

4. Lehkost textílií

Textilie mají velkou moc, a to doslova. Jsou to kouzelnice, které do prostoru vnesou hloubku, útulnost, živost a v neposlední řadě barevnost. Zkuste doma skrýt všechny textilie a uvidíte, jak ponurý pocit budete najednou mít.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit kuchyň v provensálském stylu

Pokud vám na oknech chybějí záclony nebo závěsy, neváhejte ani minutu a pořiďte si je. V kuchyni to může být trochu problém, pokud máte okno blízko dřezu nebo varné desky – místo klasických záclon vyberte látkové rolety, které můžete libovolně vysouvat.

Dřevěná linka v kuchyni s modrou

Zdroj: Molly Erin Designs Inc

5. Správný poměr

Někdy se stává, že to s nějakým materiálem přeženeme a pak se chyby odstraňují těžce. Toto se vám může stát například se dřevem. Dřevo je nádherný materiál ve svém přirozeném stavu, ale pokud to s ním přeženete, můžete mít pocit, že vás brzy zadusí. V tom případě vezměte do rukou barvu a přemalujte ho. Například jako v této venkovní kuchyni – dřevěné latě namalované zelenou a bílou hezky dotvářejí kuchyňskou linku a nekonkurují krásnému dřevěnému ostrovu s podlahou.

Velká přírodní boho dřevěná kuchyň s ostrovem

Zdroj: Stephen Kent Johnson

6. Rychlé řešení

Designéři při rekonstrukcích doporučují zachovat všechno, co je funkční a nepoškozené. Pokud vám změna v kuchyni nedá spát, nejlepším způsobem, jak zabít tři mouchy jednou ranou, je přemalovat nábytek. Ponecháte původní, získáte výraznou proměnu (podle barev, které zvolíte) a ještě k tomu neutratíte „majlant“. S barvami a vzory si můžete pohrát. Tyrkysovo-zelený kuchyňský ostrov se vzorovanou bleděmodrou tapetou na stěně ve spojení se zelenými rostlinami je perfektní kombinace.

Tyrkysovo zlatý koutek v kuchyni

Zdroj: A Piece of Rainbow

7. Zlaté akcenty

Zaručené proměny dosáhnete rovněž výměnou běžných prvků oděných do netradičních barev nebo materiálů. V kuchyních se běžně používají dřezy a baterie z nerezavějící oceli v chromovém vzhledu. Zkuste něco nového a vsaďte na dřez s povrchovou úpravou v noblesní zlaté nebo růžové mědi. Moderně a luxusě budou působit zejména v minimalistických kuchyních.

Zlatý drez

Zdroj: Grohe

TOP TIP

Elegantní baterie Grohe Essence Cool Sunrise bez páky vám usnadní život. Je jiná v tom, že průtok vody spustíte a zastavíte jen jedním tlačítkem, teplotu nastavujete ventilem na těle baterie a vytahovací sprchová hlavice se po dokončení sama zasune zpět na místo. Více na grohe.cz.

8. Přestavějte nábytek

Šikovným řešením, jak se dopracovat k rychlé proměně, je přestavět nábytek. Některé kuchyňské linky můžete díky jejich flexibilitě seskupovat do různých sestav – tak, jak právě potřebujete. Hezkou inspirací je vytvoření sedacího koutku přímo uprostřed kuchyňské sestavy.

Přečtěte si také:
6 interiérových rostlin, které zkrášlí vaši kuchyň a nejsou náročné na údržbu

Ozvláštnit jej můžete zajímavou tapetou a dekoračními polštáři. Kuchyň tak získá zcela jinou atmosféru, celý prostor se zútulní a koutek do ní možná přitáhne také mladší osazenstvo vaší domácnosti.

Kout na sezení v bíločerné lince

Zdroj: Gorenje

9. „Mramorový“ panel

Líbí se vám vzhled mramoru, ale je pro vás finančně náročný? Řešením může být také tento nástěnný oboustranný panel LYSEKIL, který je z jedné strany mramorovaný a z druhé má vzor mozaiky.

Mramorová zástěna v kuchyni

Zdroj: IKEA

Je vyrobený z odolných materiálů, které ochrání vaše stěny před skvrnami a mastnotou. Výhodou je, že pokud vás jedna strana omrzí, můžete ji otočit a získat tak zcela nový vzhled. Prodává IKEA.

Text: Miroslava Maceková

Foto: MÖBELIX, IKEA, Gorenje, Grohe, A Piece of Rainbow, Stephen Kent Johnson, Molly Erin Designs Inc, Jackson & Leroy, Jonas Von Der Hude

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: barvy v interiéru inspirace kuchyň rekonstrukce kuchyně tapety trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze