7 nejčastějších chyb při zařizování interiéru

09. 12. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Donedávna bylo zařizování bytů a domů s pomocí odborníků výsadou jen těch nejvyšších kruhů. Dnes už je zcela běžné, že s architektem či designérem se radí řada „obyčejných smrtelníků“. Důvody jsou prosté: mají přehled, vyznají […]

Donedávna bylo zařizování bytů a domů s pomocí odborníků výsadou jen těch nejvyšších kruhů. Dnes už je zcela běžné, že s architektem či designérem se radí řada „obyčejných smrtelníků“. Důvody jsou prosté: mají přehled, vyznají se, dopředu odhalí krátkozraká a nepraktická řešení, mnohdy díky tomu pomohou ušetřit do budoucna vynaložené prostředky. Pokud se však přesto rozhodnete při rekonstrukci a vybavování domácnosti vsadit na vlastní kartu, designérka Zuzana Funková pro vás přichystala seznam těch nejčastějších chyb, kterých se lidé při zařizování interiérů dopouštějí.

 

1. Změna dispozice nemusí být vždy k lepšímu

Často je zařizování bytu či domu spojené s celkovou rekonstrukcí, zejména u starších bytů v panelových nebo činžovních domech. Pozornost se při takových přestavbách věnuje hlavně koupelnám (výměna umakartového jádra za zděné, zvětšování užitné plochy) a kuchyním (propojení s obývacím pokojem, úplný přesun v rámci celkové dispozice bytu). Protože tady už jde o výrazné zásahy nejen estetického, ale zejména technického charakteru (např. rozvody plynu, odpady, bourání stávajících a stavba nových příček), je nutné každý krok pečlivě zvážit. V těchto případech není konzultace s odborníkem − architektem, nebo alespoň řemeslníkem − od věci, vedle peněz vám může ušetřit i mnoho nepříjemností. V návrhu dbejte na symbiózu jednotlivých prvků, ale také se věnujte všem detailům (je potřeba myslet např. na výšku nábytku, přechodovou šířku atp.). Následná oprava může být nákladná. Každopádně řešení by mělo být individuální, odpovídat vaším zvykům a potřebám. Kopírovat u sousedů se nevyplácí.

2. Přehnaná snaha o sladění barev

Lidé se snaží interiéry často zútulnit teplými barvami a materiály. V mnoha českých domácnostech tak najdeme stěny vymalované béžovou, meruňkovou a podobnými odstíny, navíc v kombinaci s bukovým nábytkem. Takto to ale nefunguje. Všudypřítomnost stejné neutrální barvy působí nudně, příliš výrazné barvy nebo divoké kombinace zase disharmonicky a nevkusně. Ideální je v místnosti použít tři barvy, při čemž jedna by měla mít trvalý charakter.

Když se snaha o sladění barev přežene

Když se snaha o sladění barev přežene, může se stát, že váš interiér v neutrálních tónech bude působit trochu nudně… (foto: Orsei)

Přemíra výrazné barvy

…a nebo vás naopak přemíra výrazné barvy „ubije“! (foto: Decodom)

3. Místo bytu skladiště

Velké množství nábytku a doplňků v jakémkoli prostoru snižuje úroveň komfortu. Příliš mnoho dekorací už nepůsobí v interiéru příliš esteticky, navíc jsou lapačem prachu. Ani sbírky předmětů, které se zájmem shromažďujete už řadu let, by neměly být vystaveny v obýváku či ložnici (raději jim, máte-li možnost, věnujte samostatnou místnost, nebo je mějte schované ve skříních či krabicích). Přeplněné místnosti vypadají opticky menší a vytvářejí dojem temného prostoru. Všeobecně tak platí staré známé heslo: Méně je více. Za nedostatky se považují také:

– viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody
– „věčně“ nedokončené věci
– příliš polštářů na sedací soupravě, které je nutné pro pohodlné sezení přesunout
– zastavění každého volného kousku podlahy, každého výklenku nábytkem
– nesprávné umístění nábytku, omezení přístupu k oknům a nábytku
– přehnaný důraz na estetiku na úkor funkce
– příliš mnoho vzorů a barev na malém prostoru
– nejednotnost podlahy ve spojených místnostech a otevřeném prostoru

Při zařizování se vždy snažte skloubit estetiku s funkcí

Při zařizování se vždy snažte skloubit estetiku s funkcí. Sofa, na kterou se pro samý polštář nedá pohodlně sednout, patří do showroomu, nikoli do vašeho obýváku. (foto: Orsei)

S barvami a zejména se vzory opatrně!

S barvami a zejména se vzory opatrně! Jejich přehnaná kombinace může vést k výsledku, který bude vypadat přeplácaně, bez jakéhokoli záchytného bodu pro oko. Místo radosti z útulného pokojíčku vás bude tak akorát bolet hlava. (foto: Orsei)

4. Nestačí jen spojit

Propojení místností, které je dnes populární zejména, pokud jde o obytný prostor a kuchyni, si žádá komplexní přístup a pečlivé promyšlení kompozice. Nestačí místnosti jen spojit pomocí stavebních úprav, spojování si žádá i celkové sladění stylů. Tolik oblíbená moderní minimalistická kuchyně v bílém provedení není úplně optimální v kombinaci s mahagonovým obývacím nábytkem v koloniálním či orientálním stylu. (Rušivě ale působí také „jen“ bílé spotřebiče v černé kuchyni nebo nelogické uspořádání celého prostoru.) Někdy, pokud potřebujete sladit kuchyni s obývákem, vystačíte si pouhou výměnou kuchyňských dvířek, úchytek, nebo obkladu nad linkou. Prostor mezi spodními a horními skříňkami můžete opatřit tapetou se stejným motivem, který například zdobí stěnu za sedačkou (samozřejmě ideální je v omyvatelné verzi), či jiným způsobem − pomocí obkladu, nátěru − do tohoto prostoru „dostat“ stejnou barvu.

Současný trend otevřených interiérů klade větší nároky na stylové sladění

Současný trend otevřených interiérů klade větší nároky na stylové sladění a promyšlenou kompozici. Pokud hodláte spojit kuchyni s obývákem, počítejte s tím, že může být náročnější sehnat všechen nábytek a doplňky tak, aby společně tvořily harmonický celek. (foto: Martini Mobili)

5. Když chybějí souvislosti…

Když zařizujete interiér, dívejte se na věci v souvislostech. Nestačí, že se vám konkrétní kus líbí. To ještě neznamená, že se do vašeho bytu či domu hodí. V obchodě může romantická komoda vypadat hezky, ale ve vaší ložnici s nábytkem ze 70. let už tak úplně ne. Zamyslete se proto nad tím, jak konkrétní prostor, kam věc kupujete, vypadá. Funguje to podobně, jako když se například snažíte sladit boty s kabelkou či páskem. Podobně je dobré postupovat i při výběru nábytku, spotřebičů a dalšího vybavení. Množství barev a materiálů, z nichž je možné vybírat, se neustále rozšiřuje, takže téměř neexistuje možnost, že byste nenarazili na to pravé.

Designérka Zuzana Funková

„Nerada prosazuji za každou cenu krásná řešení, v nichž se ale nakonec klient necítí dobře. V prostoru se vám musí především dobře žít.“ Designérka Zuzana Funková, www.funkdesign.cz

6. Osvědčené je hodno kopírování

Mnoho lidí se snaží „odkoukat“ sousedovu kuchyň, koupelnu u kamarádky, případně zařídit obývák přesně podle obrázku z časopisu. Zařizování je přitom kreativní činnost. Každý interiér by měl odpovídat nejen osobnosti svých uživatelů, ale i jejich konkrétním potřebám, přáním, zvyklostem… Osobitý styl s drobnými nedostatky se vždy cení více než dokonalá napodobenina. Nechat se zlákat interiérem, který vidíte u známých, se nemusí vyplatit. Před zařizováním je vždy dobré ujasnit si, k čemu má sloužit, čeho chcete ve výsledku dosáhnout. Vezměte v potaz koloběh vašeho každodenního života, kde jste zvyklí se obouvat, jak vaříte, pří čem a kde nejčastěji relaxujete… Podle toho rozmístěte jednotlivé místnosti, zóny, vybírejte nábytek a vybavení.

Když se do interiéru vepíšou konkrétní osobnosti jeho obyvatel, získává svou skutečnou hodnotu!

Líbí se vám minimalistický interiér pragmatických sousedů? Zapomeňte na něj, vaše romantická duše by vám to neodpustila. Nekopírujte, teprve když se do interiéru vepíšou konkrétní osobnosti jeho obyvatel, získává svou skutečnou hodnotu! (foto: Dano Veselský)

7. Osvětlení až na posledním místě

Mnozí při zařizování domovů myslí zejména na nábytek, nebo při výběru osvětlení kladou důraz na jejich vzhled. Typ světelných zdrojů, jejich rozmístění a intenzita osvětlení při tom hrají důležitou roli v tom, jak se budete doma cítit, příp. jaké budou vaše náklady na elektřinu. Nejčastějším problémem bývá nedostatečné osvětlení, či naopak přesvícené prostory, ale také špatná volba zdroje. Nepodceňujte fyzikální vlastnosti světla: jeho barvu nebo index podání barev. Pozornost věnujte nejen hlavnímu a centrálnímu osvětlení, ale i tomu, které plní doplňkovou a estetickou funkci. Pomocí osvětlení můžete dosáhnout velkých změn, dodá prostoru hloubku, akcent, nezaměnitelnou atmosféru − samo o sobě se stává designovým prvkem.

Při plánování interiéru nepodceňujte osvětlení

Při plánování interiéru nepodceňujte osvětlení. Na rozdíl od drahé značkové sedačky se bez něj rozhodně neobejdete. A šetřit na něm se také nevyplácí. Nakonec na to může doplatit váš zrak… (foto: Luceplan)

Text: Zuzana Funková
Redakční úprava: Dominika Záveská
Foto: archiv firem a vydavatelství JAGA, Thinkstock

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt design interier zarizovani
Sdílejte článek

Diskuze