Zdroj: Lukáš Habart / Tino Kuskunis

Mezonetový byt v pražských Vinohradech oživili barvami. Vzniklo tak atypické schodiště, které poutá pozornost

30. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Realizace mezonetového bytu od ateliéru BekArch navazuje na historii Vinohrad a vnáší do interiéru nové světlo.

Architekti z ateliéru BekArch navrhli rekonstrukci mezonetového bytu v srdci pražských Vinohrad. Na velkorysých 307 metrech čtverečních najdete vše, co pro rodinný život v centru metropole člověk potřebuje. Funkce bytu primárně odlišuje dvoupatrové členění. Zatímco dolní patro slouží ke společnému životu, návštěvám a pro děti, horní patro nabízí jeho obyvatelům intimitu a soukromí.

Přečtěte si také:
Myslíte, že zbytky dřeva nelze využít? Podívejte se, jak použili odřezky z výroby podlah na stavbu tohoto domu!

Dolní patro pro celou rodinu

Velkorysému obytnému prostoru v dolním patře vévodí kuchyňský ostrov. Dále zde najdete jídelnu a obývací prostor, ze kterého se pomocí truhlářsky řešeného schodiště dostanete do druhého patra. „Kvalitní architekturu definuje určitá jednoduchost ruku v ruce s charakterem použitých materiálů,“ přibližuje přístup ateliéru Jan Bek. Za prostorem nazvaným cinemaroom se nachází ryze soukromé křídlo s pracovnami, ložnicí, koupelnou, barem a šatnami.

Moderní kuchyň s tmavým dřevěným nábytkem

Zdroj: Lukáš Habart / Tino Kuskunis

 

 

Hra se světlem a barvami

Důležitý bod v rámci rekonstrukce představovala hra se světlem. Vzhledem k tomu, že směrem do ulice nebylo možné byt jakkoliv prosvětlit, zvolili architekti světlé, krémové tóny v rámci celého interiéru. To jim zároveň dalo prostor využít tmavé tóny pro architektonické zdůraznění důležitých prvků. Příklad můžeme hledat v případě kuchyňské linky nebo v rámci řešení schodiště. Díky hře s barvami a rozměry vzniklo atypické schodiště, které poutá pozornost příchozích návštěv. „Záleží mi na kvalitním zpracování: vždycky mě zaujmou atypická řešení, neobvykle řešený nábytek či stavební prvky. Jsem rád, když taková řešení mohu přinést do navrhovaného interiéru,“ popisuje architekt.

Bílá chodba a bílé schody

Díky hře s barvami a rozměry vzniklo atypické schodiště. Zdroj: Lukáš Habart / Tino Kuskunis

Sladěné a do detailu propracované koupelny

Byt disponuje třemi plnohodnotnými koupelnami a jednou samostatnou toaletou u obývací části. Všechny prostory hygienického zázemí jsou navrženy v obdobných barevných tónech jako celý interiér. Koupelnám dominuje krémový velkoformátový obklad s dekorem pískovce v kombinaci s truhlářsky řešenými skříňkami z tmavě mořené dubové dýhy. Velkoformátová zrcadla v dětské a hlavní koupelně opticky prostory zvětšují.

Dvojitý umyvadlový pult s velkým zrcadlem

Dvojitý umyvadlový pult s velkým zrcadlem. Zdroj: Lukáš Habart / Tino Kuskunis

Architekti při návrhu vycházeli z tradice Vinohrad. Jasnou volbou tak byla dřevěná podlaha a kazetové obklady vybraných stěn. „U interiéru si myslím, že v jednoduchosti je krása a síla; není potřeba vymýšlet zbytečnosti,“ uzavírá Jan Bek.

Profil

Autoři návrhu: BekArch: Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Linda Kozlová

Lokalita: Praha-Vinohrady

Plocha: 307 m2

Rok dokončení: 2023

FOTOGALERIE

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Lukáš Habart / Tino Kuskunis

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt design interier mezonetové byty
Sdílejte článek

Diskuze