Zdroj: ING. ARCH. HELENA LÍNOVÁ, ING. ARCH. VÍTĚZSLAV KŮSTKA

Podkrovní byt jim už nestačil, proto si předělali starou půdu nad ním a tím si zvětšili bydlení

26. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Mladý pár, který bydlí v jednom z podkrovních bytů v pražské kolonii Svoboda, plánoval rodinu. Obytný prostor jim najednou začínal být těsný. Řešení našli v zobytnění nevyužívané půdy. O návrh a realizaci této proměny požádali majitelé architekty Helenu Línovou a Vítězslava Kůstku ze System Recovery Architects.

Kolonie Svoboda je lokalita s velmi svérázným charakterem. Vily a dvouvily obklopené zahradami jsou svědky období krátce po první světové válce a je pro ně typický unikátní národní styl. Pyšní se ideou zdravého, ale přitom skromného a dostupného bydlení v zeleni na dosah velkoměsta.

Přečtěte si také:
Mladá rodina si postavila dům ze starých kontejnerů. Nejlepší na tom je, že to není ani znát

Pozitiva, která z této myšlenky plynula, však narážejí na potřeby moderní domácnosti. Především dispoziční řešení už nejsou ideální pro současné rodiny. Podobně to bylo i v tomto případě.

Obývací pokoj s šedou sedačkou

Dispoziční řešení už nejsou ideální pro současné rodiny. Zdroj: ING. ARCH. HELENA LÍNOVÁ, ING. ARCH. VÍTĚZSLAV KŮSTKA

Největší zlo? Průchozí ložnice!

Negativ podkrovního bytu bylo hned několik: vstup z domovního schodiště přímo do kuchyně, průchozí ložnice a chybějící dětský pokoj. Půda pod šikmou střechou byla plná nepotřebných věcí a pavučin, ukrývala však příslib mnohem praktičtějšího využití prostoru, dokonce se pod střechou nacházely velkorysé vikýře.

Helena Línová a Vítězslav Kůstka si jako inspiraci při řešení tohoto nelehkého zadání přizvali na pomoc optimismus, očekávání, svěžest a hravost období národního stylu, tedy počátků Československé republiky.

Dolní patro je prostorné

Podkroví prošlo kompletní rekonstrukcí. Zdroj: ING. ARCH. HELENA LÍNOVÁ, ING. ARCH. VÍTĚZSLAV KŮSTKA

„Podkroví prošlo kompletní rekonstrukcí. Původní mohutnou středovou nosnou zeď, která rozděluje vstupní úroveň podkroví na dvě části, jsme museli zachovat. Zabedněný prostor vikýřů jsme odkryli a některé nosné prvky, které omezovaly pohyb v prostoru, nahradili skrytými ocelovými konstrukcemi. Ostatní původní nosné prvky krovu zůstaly přiznané,“ popisují základ proměny její autoři.

Přečtěte si také:
Video: Dívka žije v bytě o velikosti 7 metrů čtverečních a platí za něj 14 tisíc Kč měsíčně

Poctivě oddělené funkce

Nosnou stěnu, která dělí prostor, zužitkovali ve prospěch nového bydlení, a dokonce ji ještě zvýraznili. Tato středová stěna vymezuje rozhraní otevřené společenské zóny bytu na jedné straně a klidné soukromé zóny s ložnicemi na straně druhé. Podél ní jsou na obou stranách soustředěny úložné prostory tak, aby zbytek prostoru zůstal volný.

Podkorví

Podél ní jsou na obou stranách soustředěny úložné prostory tak, aby zbytek prostoru zůstal volný. Zdroj: ING. ARCH. HELENA LÍNOVÁ, ING. ARCH. VÍTĚZSLAV KŮSTKA

Zajímavě řešená zelenkavá kuchyňská linka tvoří jeden celek se schodištěm a zároveň vytváří nábytkový obal dělicí stěny. Do soukromé části se dostanete skrz nenápadné pivotové dveře – mohou zůstat otevřené, nebo prostory esteticky oddělit.

Otevřený společenský prostor kombinuje funkce vstupu, dětské herny, jídelny a kuchyně. Jídelní stůl dostal místo ve velkorysém prostoru převýšeného vikýře s odhalenými krokvemi. Z jídelny se dostanete na malý původní balkon. V horní části bytu, která byla využívaná jen jako sklad, je dnes pracovna s posezením. Dostala příjemnou modro-šedou barevnost.

Bílá a zelená kuchyně

Zajímavě řešená zelenkavá kuchyňská linka tvoří jeden celek se schodištěm. Zdroj: ING. ARCH. HELENA LÍNOVÁ, ING. ARCH. VÍTĚZSLAV KŮSTKA

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Helena Línová, Ing. arch. Vítězslav Kůstka
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt design interier podkrovní byty rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze