Zdroj: JIŘÍ BERAN

Při rekonstrukci mezonetového bytu v Praze nezůstalo nic původního. Přidělali si vlastní saunu a terasu s výhledem

04. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevěné prvky, světlé odstíny v kontrastu s černými detaily, umění vychutnat si západ slunce na prostorné terase nebo přímo z pohodlí vyhřáté finské sauny… To jsou příznačné prvky správné skandinávské atmosféry, kterou lze s trochou touhy a odhodlání vytvořit i v šestém patře pražského činžovního domu. 

Nikdy není brzo na to, přizvat si architekta k rekonstrukci nemovitosti. Své o tom vědí majitelé mezonetového bytu ve starém činžovním domě v pražské Letné – ti nejdříve oslovili architektku a až poté koupili byt, který s její pomocí zrekonstruovali ke své spokojenosti. „S klienty jsme si nejdříve ujasnili, co od vysněného budoucího bytu očekávají a jaké na něj mají nároky a požadavky.

Přečtěte si také:
Dům v obci Jenštejn potřeboval rekonstrukci. Architekti vsadili na černé prvky, které vládnou celému interiéru

Tomu jsme následně výběr bytu podřídili,“ říká architektka Hana Novotná z architektonického studia 2MAD a pokračuje: „Než mě klienti oslovili, sami nejdříve absolvovali dvě prohlídky jiných bytů. Vzhledem k jejich specifickým požadavkům, které zahrnovaly například umístění sauny, bylo třeba vybírat vhodnou nemovitost s ohledem na technické záležitosti, aby vše bez problémů fungovalo. Proto se nakonec rozhodli obrátit na odbornou pomoc.“ Mezonetový byt původně o velikosti 140 m2 a terasou o výměře 8 m2 byl první, který společně navštívili. A zároveň i poslední, jelikož bylo rozhodnuto.

Obývací pokoj v podkroví s velkými okny

Mezonetový byt původně o velikosti 140 m2 a terasou o výměře 8 m2 byl první, který společně navštívili. Zdroj: JIŘÍ BERAN

Změna dispozic

Byt byl ve špatném stavu a jeho dispoziční řešení příliš nefungovalo. Navíc terasa, která byla ze strany klientů zásadní podmínkou pro výběr i koupi bytu, působila velice stísněným dojmem. Po vzájemné domluvě a rok trvajícím plánování tak nastaly rozsáhlé stavební úpravy. „Klienti byli otevření novým možnostem, a proto jsme mohli navrhnout razantní změny a odvážná řešení. V bytě prakticky nezůstalo nic původního – došlo k zásadní úpravě dispozic v obou patrech,“ popisuje architektka. Ve spodním patře nově vznikly dva dětské pokoje a koupelna se sprchovým koutem. Původně samostatná kuchyně byla ve formě kuchyňského koutu přemístěna do prostorné centrální místnosti, kde společně s jídelní částí a obývacím pokojem vytvořily místo pro setkávání celé rodiny.

Bílá kuchyně

Původně samostatná kuchyně byla ve formě kuchyňského koutu přemístěna do prostorné centrální místnosti. Zdroj: JIŘÍ BERAN

V horním patře, ve kterém se nachází tzv. manželské studio, byla úprava dispozic náročnější z důvodu hledání optimálního řešení uzlu koupelna, sauna a šatna. „Nová dispozice horního patra zahrnovala jednu zcela zásadní úpravu, a to zvětšení terasy, která se tak více otevřela do prostoru. Vlastní ložnice byla doplněna šatnou, koupelnou se samostatnou toaletou a na míru vyrobenou finskou saunou vytápěnou elektrickými kamny, která malým oknem nabízí skrz velkoformátové prosklení terasy průhled ven,“ popisuje Ing. arch. Hana Novotná, autorka návrhu celé rekonstrukce. Jelikož je terasa orientovaná západním směrem, v podvečerních hodinách poskytuje výhled na zapadající slunce.

Přečtěte si také:
Video: Zničený byt dokázali zrekonstruovat za 58 minut. Překonali tak rekord

Komplikace jako výzva

Právě sauna s terasou byly stěžejními prvky celé rekonstrukce, které bylo nutné řešit zejména z technického hlediska. Například u sauny bylo nezbytné vyřešit odvod tepla a vlhkosti, což bylo provedeno nuceným odvětráváním. Konstrukčně i legislativně největším oříškem celé přestavby pak byla terasa. Jak popisuje architektka Novotná: „Abychom mohli terasu co nejlépe propojit s interiérem, navrhli jsme zásah do střechy podkroví a vytvořili velkoplošné rohové zasklení ložnice.

Krásná prostorná terasa

Konstrukčně i legislativně největším oříškem celé přestavby pak byla terasa. Zdroj: JIŘÍ BERAN

Jelikož se však činžovní dům nachází v památkové zóně, tento návrh jsme museli konzultovat s orgány památkové péče, u nichž musel projít schvalovacím procesem. Komplikací bylo i to, že horní patro mezonetového bytu bylo navíc součástí půdy, s jejíž krokvovou konstrukcí nebylo možné jakkoli hýbat.“ Prostor terasy se tak téměř zdvojnásobil, ovšem úprava střešní roviny, vytvoření vikýře a velkého prosklení byla v rámci průběhu rekonstrukce tou největší výzvou. „Problém nastal při otázce, jak budou tak velké prosklené plochy přepraveny do šestého nadzemního podlaží bez použití výtahu, který byl pro tyto účely příliš malý,“ říká Ing. arch. Hana Novotná a pokračuje: „Nové zasklení terasy, které pro tuto realizaci vyrobila firma Janošík, bylo tedy nakonec vyneseno ručně po schodech. Tomu se upravovaly i rozměry některých skel, aby je bylo na místo vůbec reálné dostat a aby s nimi byla snazší manipulace.“

Přečtěte si také:
Problémy je neodradily. Zdevastovaný statek se špatnou statikou rekonstruovali celých 40 let a dnes je z něj oáza klidu

Řada komplikací nastala i v dalších stadiích rekonstrukce. Oproti původním představám bylo nezbytné udělat kompletně novou skladbu podlahy ve spodním patře, nově zateplit střechu a odhlučnit strojovnu výtahové šachty, s čímž se při plánování nepočítalo. Tyto nedostatky se objevovaly až v samotném průběhu rekonstrukce. Přání, které se majitelům bohužel nakonec nepodařilo splnit, bylo instalovat do interiéru designový krb. Ten by totiž vyžadoval vysoký komín sahající nad úroveň střechy, což bylo z technického hlediska velmi složitě proveditelné. Nakonec se od něj tedy po vzájemné dohodě upustilo.

V severském stylu

Skandinávská atmosféra se v bytě odráží nejen díky instalované sauně, ale také z pohledu ladění celého interiéru. Ten dle představ klientů nese prvky stylu severských zemí, do kterých se pravidelně vydávají na dovolenou. „V době vzniku bytu ještě tento styl nebyl v České republice tak plošně rozšířený, jako je tomu dnes. Ohledně interiérového vybavení jsme se s klientem naprosto shodovali a výběr zařizovacích prvků probíhal zcela bez konfliktů,“ popisuje spolupráci architektka. Barevná paleta ladění bytu je zcela minimální.

Ložnice s francouzskými okny

Černobílou kombinaci pak pohledově zjemňují a zútulňují dřevěné prvky v dubovém provedení, jako například podlaha. Zdroj: JIŘÍ BERAN

Velké bílé plochy jsou doplněné černými detaily, kterými jsou například i dveřní a okenní kliky MINIMAL od českého výrobce M&T, jež architekta do projektu zvolila v povrchové úpravě titan černý mat. „Když jsem majitelům bytu navrhla tyto kliky, se kterými jsem měla zkušenosti již z dřívějších projektů, okamžitě se pro ně nadchnuli. Získalo je zejména to, že stejný design klik lze použít jak na dveřních křídlech, tak i na posuvném HS portálu, což u výrobců kování rozhodně nebývá zvykem,“ říká Ing. arch. Hana Novotná. „Kování MINIMAL nabízí ucelenou kolekci, která zahrnuje prvky pro dveře, okna, HS portály, ale třeba i dveřní zarážky. Jednotlivé prvky jsou tak pohledově sladěné a interiéru dodávají ucelený výraz,“ doplňuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování v České republice.

Černobílou kombinaci pak pohledově zjemňují a zútulňují dřevěné prvky v dubovém provedení, jako například podlaha, schodiště s dubovými nášlapy, či masivní dubový nábytek na míru z dílny českých výrobců Stylishrooms. Puristickou barevnost bytu se podařilo zachovat i po jeho obydlení.

Ohlédnutí za rekonstrukcí

I přes veškerá úskalí se byt podařilo zrealizovat k maximální spokojenosti jeho majitelů. „Kompletně změněné dispozice bytu na rodinných 4+kk vnímáme velmi pozitivně, stejně tak vybudování sauny a také vyřešení problému přílišného zkosení horní mezonetové části bytu s rekonstrukcí přilehlé terasy.

Zpětně můžeme potvrdit, že se nám určitě vyplatila poctivá příprava včetně časné komunikace se stavebním úřadem a orgány památkové péče,“ říkají majitelé bytu a na otázku, zda by něco ve svém bytě změnili, odpovídají: „Díky vždy bezproblémové komunikaci s paní architektkou a její skvělé práci jsme v našem bytě opravdu spokojení. Pokud bychom ale přeci jen měli možnost zpětně něco měnit, tak snad jen velké okno ve zkosené části obývacího pokoje směrem do ulice, které zde zůstalo původní, a to z hlediska zlepšení tepelné izolace.“ A Ing. arch. Hana Novotná závěrem dodává: „Myslím, že za spokojenost majitelů hovoří i to, že jsme stále v kontaktu a momentálně pro ně realizujeme rekonstrukci chalupy v Krkonoších.“

Technické údaje:

Studie: 2015

Rok realizace: 2016–2018

Užitná plocha: 135 m² byt + 13 m² terasa

Dispozice: 4+kk

Subdodavatelé:

–          Stavba: Ianuss

–          Prosklení terasy: Janošík

–          Podlaha: dřevěná, dodaná firmou Ianuss

–          Dveře: Sapeli

–          Dveřní a okenní kování: M&T, kolekce MINIMAL

–          Nábytek: na míru, Stylishrooms

–          Kuchyňská linka: Gorenje

–          Svítidla: Severské světlo

Architektka: Ing. arch. Hana Novotná, architektonické studio 2MAD, www.2mad.cz

FOTOGALERIE

Foto: Ing. Jiří Beran pro M&T, www.jberan.com
Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: design interier rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze