Zdroj: BoysPlayNice

Starý dům byl bez kanalizace a s narušenou statikou. Noví majitelé v něm ale viděli potenciál

18. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Manželský pár, který má zálibu v současném designu a v minimalistickém stylu. Při opravě domu chtěli zachovat co nejvíce historických prvků.

Dům ve špatném stavu

Původní dům byl ve velmi špatném stavu, ale noví majitelé v něm viděli velký potenciál. Tušili, že se tu skrývá opravdový poklad v podobě původní podlahy, dlažby či malby. Dům byl po povodních staticky narušený, nebyl napojený na kanalizaci, střecha byla v havarijním stavu a historický krov byl o dost vzácnější, než si původně mysleli.

Přečtěte si také:
Koupila 15 let opuštěný byt v dezolátním stavu za pár korun a proměnila ho v útulné bydlení

„Za pochodu jsme zjišťovali, co všechno bude třeba opravit, a objevovali jsme krásu starých řemesel,“ popisují seznámení s reálným stavem domu jeho majitelé. Rekonstrukce památky je vždy náročná, proto majitelé oslovili architekty ze studia Ora, kteří jsou známí jedinečným přístupem k regionální architektuře.

Většina nábytku v tomto domě je vyrobená přesně na míru z březové překližky namořené v tmavém tónu.

Většina nábytku v tomto domě je vyrobená přesně na míru z březové překližky namořené v tmavém tónu. Zdroj: BoysPlayNice

Zachovali původ domu

Zadání znělo: navrhnout prostor na bydlení, který bude odpovídat jejich životnímu stylu a zároveň zachová a odhalí původ domu. Toužili otevřít dům současnosti a propojit ho s moderním designem a minimalismem. Velkou proměnou prošla kromě hlavního obytného prostoru i ložnice, kde můžete vidět fragmenty původní výmalby. Zbytek prostoru je vymalovaný jemnou krémovou barvou.

Architektům se přístup nových majitelů líbil: „Hned od začátku nám učaroval postoj investorů k domu. Známe to velmi dobře, ten pocit, když se zamilujete do starého domu a sžijete se s ním. Zároveň s ním zápasíte a zjišťujete, co by se mu líbilo. Staré domy mají svoje nálady.“

Otevřený prostor na vaření je součástí obývací místnosti, vnáší do prostoru elegantní, ale zároveň i kontrastní prvek.

Otevřený prostor na vaření je součástí obývací místnosti, vnáší do prostoru elegantní, ale zároveň i kontrastní prvek. Zdroj: BoysPlayNice

Renesanční strop a výmalby

Obývací místnost byla původně rozdělená příčkou, kterou zbourali, čímž získali velký otevřený prostor. „V otevřené místnosti ještě více vynikne původní výmalba i historický strop. Stavebním cílem bylo zachovat a odhalit původní dům. Centrum půdorysu tvoří obytný prostor s vyřezávaným renezančním stropem, kde jsme odhalili původní výmalby syté karmínové barvy. I trámový strop má temné odstíny. Tmavé prostory člověka objímají, jeví se více jako světlé,“ vysvětlují tvůrci rekonstrukce.

Moderní minimalistická pracovna s černým stolem a židlí. Celý prostor působí klidným a elegantním dojmem.

Moderní minimalistická pracovna s černým stolem a židlí. Celý prostor působí klidným a elegantním dojmem. Zdroj: BoysPlayNice

Celý interiér vkusně doplnili černým stolem a židlemi v moderním designu. Zajímavě působí i svítidlo nad stolem, které drží na konzole, aby nemuseli vrtat do historického stropu.

FOTOGALERIE

Text: Gabriela Mohrová
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: design interier rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze