Zdroj: Karolína Matušková

Jak dopadne rekonstrukce starého bytu v podání vytvarnice a architekta? Podívejte jak využili své znalosti

31. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze-Nuslích znamenala především změnu původní, nevyhovující dispozice v stylu bydlení z první poloviny 20.století.

Jaké změny v rámci dispozice proběhly?

Dlouhý, ale úzký obývací pokoj směrem do ulice je nově rozdělen na ložnici, koupelnu se sprchovým koutem a malou knihovnu. Nová příčka mezi ložnicí, knihovnou a koupelnou je celá vyzděná ze skleněných tvárnic. Koupelna je díky tomu prosvětlena denním světlem i přes to, že se nachází uvnitř dispozice bytu a bez vlastních oken.

Skrz chodbu s knihovou prostupuje světlo z ložnice dále do středu dispozice. Skleněné tvárnice nejsou čiré, ale pískované. Zajišťují tedy dostatek jak světla, tak i soukromí v koupelně.

Původní stísněné místnosti směrem do klidného dvora jsou sjednoceny v jeden velký obytný prostor. Zádveří je nahrazené kuchyní. Příčka mezi původním zádveřím a nově vzniklým obývacím pokojem je zrušena a nahrazena kuchyňským ostrůvkem. Vzniká tak velkorysý a pro byt této velikosti netypicky vzdušný interiér, do kterého vstupujete přímo z chodby domu.

hluboká šatní skříň z pozinkovaného plechu

Zdroj: Karolína Matušková

Originální šatní skříň dominuje prostoru

Výrazným prvkem obývacího pokoje je velká, jeden metr hluboká šatní skříň. Z pohledu z obývacího pokoje je osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu. Efekt olejové skvrny se mění během dne a s množstvím světla v místnosti. „Zdálo by se, že po čase tato paráda omrzí a bude působit spíše rušivým dojmem.

Opak je ale pravdou. Pohled na plechovou stěnu je velmi uklidňující. Barevně ladí s dřevěnou podlahou a odrazivost plechů prosvětluje jinak tmavý roh bytu,“ říkají majitelé. Hrubost povrchu plechů, nepřesnosti a škrábance z výroby ve fabrice vnášejí do interiéru příjemný industriální akcent.

Z pohledu z kuchyně je roh šatní skříně obložen tónovaným zrcadlem. „Částečně tak plní funkci klasického zrcadla u vstupu do bytu. Zrcadlo jsme volili tmavě zabarvené, nikoli čiré. Je součástí hmoty skříně a barevně dobře sedí ke galvanizovaným plechům. Čiré zrcadlo by působilo rušivě.“

pohled z chodby do obývacího pokoje

Zdroj: Karolína Matušková

Další prvky rekonstrukce

Originální kazetové dřevěné dveře se v bytě bohužel nedochovaly. „Získali jsme ale obdobné staré dveře i s obložkami z jedné demolice v Brně a osadili je přímo do skleněné příčky mezi knihovnou a ložnicí a dále i na WC.“

Stěny bytu jsou jen lokálně vyspraveny a natřeny jednou vrstvou malby v lomeném odstínu bílé pro docílení decentní flekaté textury.

Podlaha v ložnici je původní, prkenná. Prkna jsou nově zbroušena a navoskována. Podlaha v chodbě a obývacím pokoji je nová dubová, voskovaná. V předsíni a kuchyni je položena nová velkoformátová dlažba se specifickou texturou litého betonu. Na WC jsou na podlahu využity zbytky původní dlažby, doplněné betonovou stěrkou.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu v Karlových Varech dopadla překvapivě. Interiér připomíná galerii

Vodovodní a odpadní potrubí v místech původní koupelny se po změně dispozice ocitlo exponováno v rohu obývacího pokoje. „Rozhodli jsem se jej nezazdít do šachty, ale zakrýt na míru ušitou a umělecky provedenou turnýrou.“ Nejen že zabírá méně místa v obýváku než klasicky vyzděná nebo sádrokartonová šachta, ale mění jinak rušivý prvek dispozice v originální umělecké dílo.

Jistá stavební průzvučnost tohoto řešení navíc vnáší do interiéru kýžený akustický prvek. „Při vypouštění vany nebo pračky sousedů nad námi máme v obývacím pokoji příjemný bílý šum tekoucí vody. Není to nijak rušivé, spíše uklidňující.“

kuchyně

Zdroj: Karolína Matušková

Praktický i originální

Nestandardně vysoké kuchyňské skříňky jsou v horní části využívány jako sezónní úložný prostor pro celý byt. Prostor nad WC, přístupný z kuchyně, je taktéž využíván jako sklad provedeny v černo-šedé. Opticky se spojí s podlahou kuchyně.

Obývací pokoj je doplněn polohovatelnou stropní lampou. „Můžeme tak libovolně měnit rozmístění nábytku a svítidlo nad stolem tomu vždy přizpůsobit.“ Záclony v ložnici nezakrývají jen okno, ale celou stěnu. Tvoří jakousi oponu mezi interiérem a ulicí.

Studio Lappa, které navrhlo záclony speciálně pro tento byt, je opatřilo vtipným „šmírovacím pruhem“, průsvitným kusem látky ve výšce očí, kterým můžete nakukovat na ulici před domem, i když jsou záclony zataženy.

kulatý stůl v obýváku

Obývací pokoj je doplněn polohovatelnou stropní lampou. Zdroj: COLLARCH

V interiéru bytu je možno nalézt řadu dalších netypických prvků, jako je betonové závěsné svítidlo nebo skříňové úchytky, které vznikly v dílně majitelů. V celku se tak byt jeví jako citlivá kombinace původního historického interiéru se současným a lehce experimentálním charakterem nově vložených prvků.

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Collarch, Karolína Matušková, Michal Janků

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: design rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze