Zdroj: BoysPlayNice

Rekonstrukce starého bytu: Jak se historický byt proměnil v moderní ráj elegance

02. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Proměna historického bytu na elegantní a hravý interiér. S noblesou a ve znamení kvality. Mladý pár se vztahem k umění, který si přál proměnu starého bytu na sofistikovaný interiér.

Elegantní a hravý

Majitelé bytu z klidné části pražských Vinohrad se obrátili na architektky ze studia Formafatal s přáním obnovit svoje bydlení. Představovali si elegantní a sofistikovaný interiér v eklektickém duchu s minimálními zásahy do dispozice. Po vyhodnocení stavu bytu architektkami Dagmar Štěpánovou a Danou Szabó však byla částečná rekonstrukce nevyhnutelná.

Přečtěte si také:
Klid a krása: Minimalistický dům s dechberoucími výhledy na hory

Byt architektky okouzlil prosvětlením, jaké nebývá v historických bytech běžné, vysokými žebrovými stropy, původními obložkovými dveřmi a špaletovými okny. Všechny tyto původní prvky repasovaly a zachovaly je i po rekonstrukci.

Dominantou prostoru jsou růžové pohovky

Dominantou prostoru jsou růžové pohovky. Zdroj: BoysPlayNice

Barevnost z obrazů

Interiér už na první pohled zaujme výraznou barevností. Ta nevznikla náhodou. Vodítkem byly obrazy od Martina Krajce a Tadeáše Kotrby, které majitelé vlastnili. Zvolená barevnost bytu je zvýrazňuje a barvy z obrazů se postupně rozpouštějí v interiéru. Atmosféru bytu dotvářejí kvalitní materiály: ořechové dřevo, mramor či onyx.

Při rekonstrukcích samozřejmě není důležitá jen estetika, ale i funkčnost, pohodlnost a praktičnost interiéru. V tomto případě autorky projektu dbaly na vysokou kvalitu stavebních úprav a na míru vyrobeného mobiliáře. Důležitý byl i dostatek úložných prostor.

Obývací pokoj kombinuje moderní a klasické prvky

Obývací pokoj kombinuje moderní a klasické prvky. Zdroj: BoysPlayNice

Bourat se nemělo, ale…

I když se zpočátku bourat nemělo, architektky majitele přesvědčily o stavební úpravě části nosné stěny, čímž zvětšily stavební otvor mezi hlavní obytnou částí a pracovnou. V obložce otvoru je osazené promítací plátno. V pracovně nesmí chybět velkorysá knihovna s podsvícením polic, která je viditelná i z obýváku.

Přečtěte si také:
Neobyčejná farma našla své místo v přírodě. Přímo z ložnice mají výhled na jezero

Výraznou barevnost nábytku a uměleckých děl zjemňují pastelově zelené a šedé odstíny, které dominují velkým plochám. Působivě kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou i přebarvenou ornamentální cementovou dlažbou. Výsledkem je odvážný, ale zároveň elegantní interiér. Eleganci znásobuje samet na čalouněném nábytku.

Toto je portál, který vznikl jedinou stavební úpravou dispozice. I když majitelé bourat nechtěli, autorky rekonstrukce je přesvědčily o rozšíření stavebního otvoru mezi obývákem a pracovnou. Podsvícené police rozsáhlé knihovny zútulňují i atmosféru v obýváku. Všimněte si též barevné hry nábytku a doplňků, která se odvinula od barevnosti obrazů.

Toto je portál, který vznikl jedinou stavební úpravou dispozice. I když majitelé bourat nechtěli, autorky rekonstrukce je přesvědčily o rozšíření stavebního otvoru mezi obývákem a pracovnou. Podsvícené police rozsáhlé knihovny zútulňují i atmosféru v obýváku. Všimněte si též barevné hry nábytku a doplňků, která se odvinula od barevnosti obrazů. Zdroj: BoysPlayNice

Světlo a zvuk

Nutností v moderních interiérech je nasvícení celého prostoru. Má několik vrstev. Tvoří ho celá řada akcentového a nepřímého osvětlení, ale i pečlivý výběr stropních a stojacích svítidel od renomovaných světových výrobců. K sofistikovaným prvkům moderního bytu patří i kvalitní ozvučení domácího kina.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt design rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze