Zdroj: Nimrod Levy

Klid a krása: Minimalistický dům s dechberoucími výhledy na hory

01. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Minimalistický dům s obrovskými okny se tyčí na okraji izraelského Kibbutz Gonen s nezaměnitelným nekonečným třistašedesáti stupňovým výhledem. Dvouúrovňová terasovitá struktura nejen harmonicky využívá topografii místa, ale také maximalizuje panoramatické výhledy, které inspirovaly celý design. Minimalistické linie a použití přírodních materiálů chrání dům, ale také přinášejí do interiéru klidnou a příjemnou atmosféru.

Architektonická filozofie

Mladý pár s dvěma dětmi se rozhodl opustit centrum kvůli klidu a kvalitě života. Pozemek, na kterém byl dům postaven, se nachází na svahu Golanských výšin, které se svažují do údolí Hula, s panoramatickým výhledem směrem k horám Naftali v dálce.

Přečtěte si také:
Neobyčejná farma našla své místo v přírodě. Přímo z ložnice mají výhled na jezero

Proto bylo přirozené navrhnout strukturu s minimalistickými a organickými liniemi, které propojují křídla a funkce se scenerií zblízka i zdálky. Pracovali s přírodními materiály a neutrální barevnou paletou, která zvýrazňuje okolní krajinu.

Kuchyň s moderním designem a velkým ostrovem je centrem domácnosti

Kuchyň s moderním designem a velkým ostrovem je centrem domácnosti. Zdroj: Nimrod Levy

Integrace s terénem

Aby se dům co nejlépe propojil se svahem, navrhli dvouúrovňovou terasovitou strukturu, která harmonicky zapadá do přírodní topografie hory. Schodiště vede dolů ke společným prostorám. Pouhé tři schody dělí společenskou část od soukromého křídla, což vytváří plynulý prostor. Velká okna vpouštějí dovnitř čerstvý vzduch, přirozené světlo a poskytují úchvatný výhled.

Přečtěte si také:
Skleněný dům je spojen s přírodou. Sedíte uvnitř a máte pocit, že jste venku

Splývající zahrada

Pro autentičtější propojení s terénem majitelé zvolili minimalistický design i na zahradě. Tráva plynule přechází do divočiny a přirozené vegetace. Cesta z velkých nášlapných kamenů vede ke vstupnímu dvoru domu, který tvoří hladký beton. Ten dominuje celému exteriéru. Originální prvek je také betonová pergola s kouřovými dubovými lamelami, která je kvůli ochraně v extrémních klimatických podmínkách krytá.

Terasa je navržena s důrazem na pohodlí a relaxaci, nabízející široký výhled na okolní přírodu.

Terasa je navržena s důrazem na pohodlí a relaxaci, nabízející široký výhled na okolní přírodu. Zdroj: Nimrod Levy

Ocelová konstrukce umožňuje otevření nebo uzavření dřevěné příčky, ta slouží jako stínící prvek během horkých dní. Ocelová konstrukce je viditelná i v dalších částech a přístřešcích kolem domu, které stíní otvory a propojují funkce a hmoty.

Interiérové uspořádání

V interiéru navrhl architekt prostor s velkým důrazem na otevřenost a plynulý přechod mezi funkcemi. Pro společenskou oblast byla zvolena vzdušná přepážka mezi jídelnou a obývacím pokojem, která umožňuje volnou interakci mezi členy rodiny a hosty. Nad tímto prostorem jsou dobře viditelné stropní trámy z pohledového betonu, které jsou navrženy tak, aby byly orientovány k velkému výkladnímu oknu a výhledu.

Otevřené posuvné dveře vytvářejí plynulý přechod mezi vnitřním a venkovním prostorem, čímž se rozšiřuje obytný prostor.

Otevřené posuvné dveře vytvářejí plynulý přechod mezi vnitřním a venkovním prostorem, čímž se rozšiřuje obytný prostor. Zdroj: Nimrod Levy

Soukromé prostory

Již zmíněné tři široké schody vedou do soukromého křídla, kde se nachází prostorný a dobře osvětlený prostor pro mladou rodinu. Soukromá část zůstává velmi intimní, protože není vidět z veřejného křídla, což umožňuje příjemný tok mezi místnostmi. Dětské pokoje byly navrženy s důrazem na minimalistické linie, které mohou snadno růst s nároky dětí. Dům nabízí luxusní bydlení s ohledem na přírodu, ale také se přizpůsobuje změnám a potřebám rodiny.

Lokalita: Kibbutz Gonen, Izrael
Architektura a interiér: Inon Ben-David
Plocha pozemku: 750 m²
Plocha domu: 200 m²
Fotografie: Nimrod Levy
Překlad: homebydleni.cz

FOTOGALERIE

Text: Barbora Šeblová
Foto: Nimrod Levy

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dum interier rodinne domy stavba
Sdílejte článek

Diskuze