Zdroj: Lukáš Žentel

Video: Rodinný dům v srdci přírody s úchvatným výhledem na soutok Vltavy a Sázavy.

28. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Stabilní a prostý ve výrazu. Navíc s fantastickými výhledy. Takový je tenhle dům založený na skále nad soutěskou, kterou protéká Vltava.

„Pozemek jsem dostal od kamaráda, jako součást finančního vyrovnání. Dlouho jsem nevěděl, že ho mám. Ani jsem nevěděl, jak to tam vypadá,“ začíná vyprávění majitel domu a pokračuje: „První návštěva místa nás ohromila. Za rezavou brankou, za zarostlou zahradou, se pod námi zjevil soutok Vltavy se Sázavou. Za hřebeny Brd na horizontu zapadalo slunce. Hned jsem věděl, že tady bych chtěl bydlet.“

Přečtěte si také:
Skleněný dům je spojen s přírodou. Sedíte uvnitř a máte pocit, že jste venku

Dům v zahradě

Dům je na hraně chatové oblasti a zástavby s rodinnými domy. Některé parcely jsou rozděleny na více menších částí, čímž je lokalita i zahuštěnější. Majitelé tohoto domu však o své soukromí nemuseli mít strach. Novostavba je situována na konec parcely, v místě původního objektu. Na tomto místě se navíc terén svažuje až k Vltavě. Svou polohou na pozemku je tedy domem v zahradě.

Dům samotný tak dělí parcelu na dvě části. První veřejná, která je mezi domem a ulicí Vltavská, je vystavena více slunci, čímž se stává obytnější, druhá soukromá, která je menší, je vměstnána mezi dům a les.

Dům je navržen s důrazem na využití prostoru a soukromí.

Dům je navržen s důrazem na využití prostoru a soukromí. Zdroj: Lukáš Žentel

Dům složený z modulů

Rodinný dům je navržen v jasném modulu, který podporuje jak členění otvorů, tak i materiálové řešení fasády – lícové zdivo. Objekt je kompaktní hmota půdorysně složená ze čtverců o straně 4,5 m. V přízemí je složen z 9 modulů. Ve druhém podlaží se hmota zmenšuje o jeden modul od ulice Vltavská a jeden z jihu až na velikost 2 x 2 moduly, čímž objekt graduje ve vertikálním směru a opticky se zmenšuje.

Výstup na střechu je minimalizován na pouhé dva moduly a kvůli ještě většímu odlehčení hmoty je materiálově pojednán ze dřeva. Západní strana domu je vysoká. Hmota po patrech neustupuje, je kompaktní. Výška je umocněna i tím, že v této části se fasáda částečně otevírá v prvním podzemním podlaží. Vzniká tím soukromý a bezpečný prostor mezi domem a lesem.

Dům je umístěn na svahu s úžasným výhledem na řeku a okolní přírodu.

Dům je umístěn na svahu s úžasným výhledem na řeku a okolní přírodu. Zdroj: Lukáš Žentel

Materiály v souladu s prostředím

Dům je postavený z kvalitních a trvanlivých materiálů. Architekti pracovali především se surovými materiály, jako jsou režné cihly, tmavý kov a masivní dřevo. Fasády objektu jsou z lícového zdiva, ložná spára je větší a malta je částečně přetažena přes pohledovou část cihel. Právě díky zvoleným materiálům má i celý dům surovější charakter, díky kterému zapadá víc do prostředí u lesa.

Použití dřevěných prvků a teplých barev vytváří příjemnou atmosféru.

Použití dřevěných prvků a teplých barev vytváří příjemnou atmosféru. Zdroj: Lukáš Žentel

Členění domu

Přízemí domu je věnováno hlavním obytným prostorům. Je zde snížený obývací pokoj s krbem a prostorná kuchyně s přístupem na terasu. Zahloubené patro se otevírá do stinnější spodní zahrady s pokoji pro hosty.

Dům se postupně vrší do nadzemních pater jako věž z oblázků na vyvýšeném místě. Působí tak jako tvrz nebo hrad. V podzemním patře je nezbytné zázemí i několik tichých pokojů. Díky prosklené stěně volně přechází do snížené spodní zahrady.

Přečtěte si také:
Video: Muž postavil neobyčejný dům. Použil k tomu 6000 skleněných lahví

Interiér domu

V interiéru architekti zvolili jednoduché, ale nadčasové materiály a barvy. Po materiálové stránce se jedná opět o surové přírodní materiály – dřevo, kámen a sklo. Právě díky teplému tónu dřeva však celý prostor nepůsobí chladně a sterilně. Barevnou paletu tvoří především bílá, černá a hnědá, kterou hezky doplňují jemné odstíny modré. Ty najdeme například na kuchyňském obkladu, která je použitý i na schodišti. Méně barev v interiéru nechávají vyznít barvy přírody, které můžou majitelé obdivovat skrze velkoformátová okna.

Barový pult slouží jako praktické místo pro rychlá jídla nebo společenská setkání.

Barový pult slouží jako praktické místo pro rychlá jídla nebo společenská setkání. Zdroj: Lukáš Žentel

Jak probíhal celý projekt si můžete prohlédnout zde:

O projektu

Autor: AbtSmolen, www.abtsmolen.cz

Adresa: Březová-Oleško, Česká republika

Realizace: 2023–2024

Zastavěná plocha: 140 m2

Generální dodavatel: CBT04

FOTOGALERIE

Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Foto: Lukáš Žentel

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: design dum interier rodinne domy rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze