Zdroj: BoysPlayNice

Rekonstrukce staré továrny inspirovaná odvahou Elišky Junkové ve světle červeného neonu

05. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zhmotněná vzpomínka na vyprávění babičky, která se přátelila se závodnicí Eliškou Junkovou. Nebo jednoduše bydlení podle vlastních představ.

Neonové svítidlo

Červený neon po setmění přidává na uvolněné atmosféře. Je vzpomínkou na noční jízdu neznámým velkoměstem. Vstoupíte do prostoru loftu a nevíte, zda jste ve fabrice, v servisu nebo skutečně v bytě. Loftový apartmán s drsným industriálním designem, zjemněným prvky ze začátku 20. století, navrhli architekti Bet Orten a Matěj Hájek jako poctu automobilové závodnici Elišce Junkové.

Přečtěte si také:
Dům mezi železniční tratí a silnicí. Překonali zamítnutí banky a postavili si domov na malém pozemku

O samotném prostoru, který byl původně továrnou na letištní součástky v pražských Modřanech, mluví jako o světoběžníkovi. Světoběžníkovi, jehož babička byla celoživotní blízkou přítelkyní automobilové závodnice Elišky Junkové, laskavé a odvážné dámy, ambasádorky Bugatti na Cejlonu.

Výrazné osvětlení a umělecké prvky na stěnách dodávají prostoru jedinečný charakter.

Výrazné osvětlení a umělecké prvky na stěnách dodávají prostoru jedinečný charakter. Zdroj: BoysPlayNice

Cestovatel v čase

„Návrhem interiéru se vine duch imaginárního hrdiny. Vizionáře. Cestovatele v čase. Světoběžníka, který s přesným zaměřením sleduje spirálu vývoje moderního věku. Nespočívá však jen v minulosti, má fantazii a prostředky spoluutvářet podobu budoucnosti.

Slovo spoluutvářet je klíčem k pochopení rozvržení prostorových funkcí,“ dešifrují nevšední pojetí prostoru architekti. Jednotlivé části loftu se podobně jako život závodnice točí okolo zasloužených vítězství, jízdy s obrovským citem pro auto i pro trať. Nemůže chybět stará černobílá fotografie dvou usmívajících se mladých žen v Bugatti T35, zasypaných květinami.

Mezonetový prostor nabízí pohodlné sezení a zelené rostliny.

Mezonetový prostor nabízí pohodlné sezení a zelené rostliny. Zdroj: BoysPlayNice

Klubová atmosféra

Největší prostor otevřeného přízemí zabírá centrální obývací část. Na ni navazuje kuchyňská linka s barovým ostrovem a rozměrný jídelní stůl, který může sloužit i jako konferenční. Středovou osu uzavírá výsuvná projekční plocha překrývající široké pásové okno s výhledem do krytého garážového stání.

Důležitým momentem realizace je setkávání se s inspirativními osobnostmi, autoři do prostoru továrny vnesli klubovou atmosféru, která se snadno přizpůsobí formálnějším i neformálním akcím. Přechodu z formální do uvolněné atmosféry napomáhá i osvětlení, které vynikne po západu slunce.

Kuchyň je navržena s důrazem na industriální styl

Kuchyň je navržena s důrazem na industriální styl. Zdroj: BoysPlayNice

Pohyblivé stěny a závěsy

U velkých otevřených prostor je důležitá možnost funkčního členění. V tomto případě jsou odpovědí pohyblivé stěny a závěsy. Umožňují variabilně členit obytné zóny bez toho, aniž by se vytratila vzdušná a svobodná dimenze místa.

Soukromí v otevřeném loftu je vložené do vestavěného modulu, který dotváří dynamiku nevšedního bytu. V něm najdete pracovní kout s úložnými prostory a schody vedoucí do poschodí. Zde se nachází vyvýšená galerie. Její součástí je i lůžko pro hosty, průchozí šatník a oddělené místnosti se sprchou a s toaletou.

Výrazná nástěnná dekorace a volně stojící vana dodávají prostoru luxusní a relaxační atmosféru.

Výrazná nástěnná dekorace a volně stojící vana dodávají prostoru luxusní a relaxační atmosféru. Zdroj: BoysPlayNice

Recyklace i upcyklace

Dnes stále častěji slyšíme slova recyklace a upcyklace. V tomto projektu jsou synonymy současné elegance. Recyklované plasty fungují jako světlopropustné panely v podhledu šatníku, na toaletách a v ploše dveří. Ba co víc, jsou modelovým prototypem, symbolem odvahy překročit práh známého a zažitého, posunout se vpřed a hledat nové řešení.

Přečtěte si také:
Skleněný dům je spojen s přírodou. Sedíte uvnitř a máte pocit, že jste venku

Pocta Elišce

„Osobnost závodnice Elišky Junkové prostupuje návrhem celého loftu. Klima bytu ovlivňuje právě duch průkopnické éry automobilových závodů. Meziválečné období 20. století, dvě odvážné dekády, když člověk plný sebedůvěry hleděl do hvězdné budoucnosti, objevoval nové technologie, nepoznal limity…

Modernismus, futurismus, funkcionalismus spojuje fascinace čistými liniemi, energií v pohybu, aerodynamickými tvary, zaoblenými rohy. Klasické modernitě je podřízená i paleta elementárních materiálů, kov, beton, dřevo, kámen, sklo,“ uzavírají autoři projektu Bet Orten a Matěj Hájek.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt design interier rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze