Zdroj: Dmitrii Tsyrenshchikov

Mladí architekti přeměnili zchátralou garsonku. Zachovali přitom původní prvky

11. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V centru města Sant Petersburg je malý byt se spoustou úložného prostoru a originálními prvky, který si zrekonstruovali architekti sami pro sebe.

Jedním z nejdůležitějších principů, který architektonická kancelář DA aplikuje při práci na projektech, je dosažení maximální expresivity s minimem prostředků. To bylo obzvláště důležité při práci na jednom konkrétním projektu: rekonstrukci malometrážního bytu, ve kterém žijí zakladatelé firmy Anya a Borya.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce staré továrny inspirovaná odvahou Elišky Junkové ve světle červeného neonu

Neobydlená garsonka

Mladí architekti si zakoupili garsonku v historickém centru Petrohradu o rozloze pouhých 38 m2, která byla dlouhá léta neobydlená a prázdná, tedy ve skutečně nevyhovujícím stavu – ze stěn opadávala omítka, a dokonce i okna byla rozbitá. Dvojici architektů to však neodradilo a rozhodli se přeměnit byt na kompaktní obytný prostor a místo, které by mohli využívat nejen oni, ale mohli by v něm hostit i své přátele.

Odkrytá cihlová zeď přidává prostoru rustikální a industriální prvek, který kontrastuje s čistými liniemi moderního nábytku.

Odkrytá cihlová zeď přidává prostoru rustikální a industriální prvek, který kontrastuje s čistými liniemi moderního nábytku. Zdroj: Dmitrii Tsyrenshchikov

Prvním krokem v rámci rekonstrukce bylo očištění stěn a stropů od rozpadlé omítky, výměna všech inženýrských sítí a vyztužení některých otvorů, jejichž konstrukce již nebyla ve vyhovujícím stavu. Velkou výhodou naopak bylo uspořádání bytu, který má okna na tři strany, a dokonce i malý balkon. Nejneobvyklejším prvkem, který se architekti rozhodli zachovat, je historické stropní svítidlo o rozměrech téměř 3 × 3 metry.

Zanechali původní vzhled

Pod nánosy omítky odhalili architekti syrové cihlové stěny a betonové přesahy. Rozhodli se, že je nechají přiznané i se všemi „nedostatky“ v podobě prasklin, svarů, škrábanců či značek od předešlých stavbařů. Právě tyto odhalené prvky v surové podobě následně definovaly charakter celého interiéru. Vzhledem k tomu, že majitelé-architekti chtěli, aby byt působil čistě a minimalisticky, tvary i barevná paleta zvoleného nábytku jsou již velice jednoduché.

70627-full_5824-1_70627_sc_v2com

70627-full_5824-1_70627_sc_v2com Zdroj: Dmitrii Tsyrenshchikov

Otevřený prostor

Prioritou bylo zajistit, aby byl byt vysoce funkční, tvořil jej co nejvíce otevřený prostor, který by umožňoval pořádání večírků, měl pohodlná a útulná místa pro trávení volného času a dostatek uzavřeného úložného prostoru, díky čemuž by malá plocha nepůsobila chaoticky a neuklizeně. Zejména poslední požadavek vedl k rozhodnutí skrýt všechny možné úložné prostory, včetně radiátorů a spotřebičů, za bílé panelové boxy vyrobené na míru; tyto boxy se nacházejí po obvodu téměř všech stěn.

Toto řešení umožnilo majitelům zcela vypustit jakýkoli volně stojící nábytek – s výjimkou stolu a pohovky. Stejné panely jsou po obvodu koupelny, nad kterou je prostor pro spaní. Černé úložné prostory v kuchyňské části, ve které je ukryta i chladnička, působí jako žádaný kontrastní prvek.

Přirozené světlo z okna činí prostor světlým a vzdušným.

Přirozené světlo z okna činí prostor světlým a vzdušným. Zdroj: Dmitrii Tsyrenshchikov

Další optický a haptický kontrast představují právě hladké panely a na druhé straně surový, neopracovaný materiál zachovaný na stropě. Otevřené úložné prostory jsou zastoupeny jen několika poličkami, na kterých vystavují majitelé oblíbené knihy a umělecké předměty. Ústředním bodem otevřeného prostoru se stal dřevěný pracovní stůl. Veškerý nábytek, kromě židlí od značky Muuto a svítidel Fild, byl navržen architektonickým ateliérem majitelů bytu.

O projektu
Projektový tým: architektonický ateliér DA Bureau – Anna Lvovskaia, Boris Lvovskiy, Fedor Goreglyad, Maria Romanova, Julia Kubitskaya
Lokalita: Rusko, Petrohrad
Realizace: 2020
Rozloha: 38 m2
Foto: Dmitrii Tsyrenshchikov

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Dmitrii Tsyrenshchikov

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: bydleni byt rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze