Zdroj: Filip Györe

Dům v obci Jenštejn potřeboval rekonstrukci. Architekti vsadili na černé prvky, které vládnou celému interiéru

02. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Třípodlažní rodinný dům volal po rekonstrukci, proto majitelé oslovili ateliér BekArch. Architekti z velké části zachovali dispozice a zvolili téměř monochromatické barevné provedení celého interiéru. Tmavé, v některých případech vysloveně černé prvky se prolínají celým interiérem. Jako páteř celého domu od přízemí po podkroví stoupá černé kovové schodiště.

Černé prvky

Výrazně tmavé prvky upoutají pozornost ihned při vstupu do domu. V přízemí, kde se nachází hlavní obytný prostor, najdete tmavý výrazný truhlářský prvek. Ten funguje jako předěl a vytváří současně televizní stěnu a pouzdro pro posuvné dveře. „Díky propojení s exteriérem a zahradou jsme si mohli dovolit odstíny černé a šedé,“ vysvětlují volbu barevnosti architekti.

Přečtěte si také:
Mezonetový byt v pražských Vinohradech oživili barvami. Vzniklo tak atypické schodiště, které poutá pozornost
Jídelna

Jídelna umožňuje výstup na terasu a propojení s exteriérem. Zdroj: Filip Györe

Samostatná jídelna

Na rozdíl od původní dispozice se architekti rozhodli umístit jídelní kout stranou zbylého společenského prostoru. „Jídelna umožňuje výstup na terasu a propojení s exteriérem,“ přibližuje Jan Bek důvod umístění. Rodina se tak může volně rozhodnout, kde si společné jídlo vychutná, a není omezená pouze na vnitřní prostory.

Nové schodiště

Původní schodiště se architekti rozhodli nahradit zcela novým a tvarově výrazným: „S ohledem na nevhodné původní dřevěné schodiště jsme navrhli výrazné ocelové schodiště. Vine se všemi podlažími domu a vzájemně je propojuje nejen fyzicky, ale také jako výrazný vizuální prvek.“ Na výrazné ocelové schodiště navazují další černé kovové detaily, jako jsou police, úchytky, montury světel, kování a baterie.

Černé schodiště

Původní schodiště se architekti rozhodli nahradit zcela novým a tvarově výrazným. Zdroj: Filip Györe

Rozdělená patra pro rodiče a děti

Když se po schodišti vydáte do útrob rodinného domu, hned v dalším patře se dostanete do soukromého prostoru rodičů. Nachází se zde ložnice, pracovna a koupelna s vanou i sprchovým koutem. A o patro výš, v podkroví, se ukrývá dětský pokoj a množství úložného prostoru.

Zaostřeno na detaily

Architekti zvolili i výrazné textury a detaily materiálů, které podporují jejich volbu monochromaticky zvolené barevnosti. „V koupelně jsme zvolili kombinace světle a tmavě šedého obkladu s výraznou strukturou, která je podtržena důmyslným ambientním osvětlením,“ popisuje Bek. Truhlářské prvky jsou zhotoveny z černě lakované drásané dýhy v kombinaci s matným šedým lakem. V případě podlahy architekti vybrali dřevěnou bělenou variantu.

V koupelně zvolili kombinace světle a tmavě šedého obkladu.

V koupelně zvolili kombinace světle a tmavě šedého obkladu. Zdroj: Filip Györe

Jednotný a jednoduchý materiálový i barevnostní koncept celého domu doplňují i samotné zařizovací předměty a osvětlení. Jednotlivé prvky architekti vybrali s ohledem na estetickou jednoduchost a eleganci tak, aby zapadly do celkového konceptu: „Jako obvykle jsme se snažili vybírat z českých produktů, které do našich projektů s oblibou dáváme.“

Profil

Lokalita: Jenštejn

Užitná plocha: 137 m2

Autoři: Bekarch (Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Michael Rejfek, Ing. arch. Linda Kozlová)

Typ: rekonstrukce

Realizace: 2023

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Filip Györe

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dum interier rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze