Mladý pár dal domu z roku 1906 novou tvář a proměnil ho v moderní a útulný domov
Zdroj: Rigips

Starý dům v Lomnici nad Popelkou z roku 1906 proměnili v útulný domov!

01. 05. 2024 Sdílet

Mladý pár dal domu z roku 1906 novou tvář a proměnil ho v moderní a útulný domov s nahrávacím studiem. Jejich příběh je inspirací pro každého, kdo se chystá na podobnou výzvu.

Martin a Karolína si hned na začátku uvědomili, že je čeká náročný úkol. Starý dům musel projít kompletní rekonstrukcí, od zdí a střechy až po rozvody a interiéry. Navíc se potýkali s napjatým rozpočtem. Rozhodli se proto přihlásit do Rekonstrukční výzvy od Rigipsu.

„Možnost vyhrát sádrokartonové desky od Rigipsu a izolační materiály od Isoveru mě zaujala, a tak jsem se rozhodl do soutěže přihlásit. Účast v ní mi pomohla, abych se s rekonstrukcí konečně odvážil začít, a zároveň mě přiměla k tomu, abych víc experimentoval a udělal tak návrh rekonstrukce atraktivnější pro porotu,“ vypráví Martin. Jeho přístup se nakonec vyplatil – z dvaačtyřiceti přihlášených zvítězil právě on.

Výhrou v soutěži pár získal 150 000 Kč na materiál značek Rigips a Isover.

Výhrou v soutěži pár získal 150 000 Kč na materiál značek Rigips a Isover. Zdroj: Rigips

Pokoje v podkroví spojuje lávka

Během dvou let prošel dům radikální proměnou. Z původní stavby zbylo jen obvodové zdivo. Nová střecha, stropy, podlahy, příčky a izolace daly domu novou tvář. V podkroví vzniklo obytné patro s ložnicí a nahrávacím studiem, které je propojeno kovovou lávkou. Z lávky pak vede otevřené schodiště do přízemí. „Dřív jsem hodně hrál s kapelou a věnoval se i nahrávání ostatních. Teď se k tomu díky vlastnímu studiu budu moci vrátit,“ říká Martin.

Kovová lávka v prvním patře spojující ložnici a nahrávací studio.

Kovová lávka v prvním patře spojující ložnici a nahrávací studio. Zdroj: Rigips

Pro konstrukci příček byly zvoleny Modré sádrokartonové desky Rigips spolu s minerální izolační vlnou Isover UNI. „Díky tomu je výrazně omezeno pronikání hluku dovnitř i vně studia a současně hudba ze studia neruší okolí,“ vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na izolaci Isover.  Podlahy v podkroví vnikly suchou cestou ze sádrovláknitých desek Rigidur a minerální kročejové izolace Isover T-P. „Kročejová izolace zajišťuje, že se hluk nepřenáší do dalších konstrukcí,“ říká Tomáš Truxa.

Klidná a minimalistická ložnice.

Klidná a minimalistická ložnice. Zdroj: Rigips

Nové moderní a funkční přízemí

V přízemí prošla kompletní přestavbou koupelna a obývací pokoj, kde si pár ponechal původní krb a doplnil ho o moderní tepelné čerpadlo a podlahové vytápění.

„Koupelna byla opláštěna zelenými impregnovanými sádrokartonovými deskami, které jsou určeny pro vlhké prostředí a zabraňují vzniku plísní,“ vysvětluje Robert Hošek, technický garant z Rigipsu.

V celém domě dominuje bílá barva a světlé prvky.

V celém domě dominuje bílá barva a světlé prvky. Zdroj: Rigips

V přízemí a prakticky v celém domě dominuje bílá barva a světlé prvky. Celkový minimalismus designu kompenzují malá okna a nepříliš velkou plochu místností. „V každém pokoji máme ale také nějaký zelený prvek, protože zelená je naše oblíbená barva,“ dodává Karolína. Inspiraci, jak dům zařídit, pár hledal na Pinterestu.

Martin a Karolína si velkou část rekonstrukce dělali sami.

Martin a Karolína si velkou část rekonstrukce dělali sami. Zdroj: Rigips

Důležitost výběru řemeslníků

Martin a Karolína si velkou část rekonstrukce dělali sami. Na náročnější práce si najali řemeslníky, bohužel s ne zcela ideálními výsledky. Jejich zkušenost zdůrazňuje důležitost pečlivého výběru řemeslníků s dobrými referencemi a jasné definování rozsahu prací a požadované kvality.

„Překvapilo nás, jak problematická spolupráce s řemeslníky byla. Konkrétně sádrokartonáři dělali vše nadvakrát, protože v první verzi se pokaždé něco pokazilo. Sám jsem jim pak musel vytisknout manuály od Rigipsu s přesnými postupy, aby věděli, jak na to,“ stěžuje si Martin. Spolehlivost řemeslníků je podle Roberta Hoška jedním z nejvýznamnějších faktorů každé rekonstrukce. „Je lepší upřednostnit řemeslníky s dobrými referencemi, a to i za cenu toho, že si na ně budeme muset nějakou dobu počkat nebo si trochu připlatit. Existují i specializované weby, kde si můžeme dle regionu vyhledat lidi s dobrými recenzemi, například NejŘemeslníci.cz,“ radí Robert Hošek.

Je tu další ročník Rekonstrukční výzvy!

Chcete si i vy splnit sen o vlastním bydlení? Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a vyhrajte materiál v hodnotě až 300 000 Kč! Více informací naleznete na webu rigips.cz.

ZDROJ: PR článek Rigips, Saint-Gobain

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dum interier rekonstrukce rigips
Sdílejte článek