Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Ze starého podkroví moderní bydlení: Podívejte se, jak historickému domu dali nový život!

30. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelům a architektům tohoto historického domu se podařilo díky promyšlené rekonstrukci rozšířit jeho obytnou plochu a vnést do něj zajímavé barevné kontrasty.

Náročný projekt

Když manželé Amy Shakespeare a Mark Gordon, architekti a majitelé studia Shakespeare Gordon Studio, koupili tento dům v historické čtvrti New Yorku, tušili, že je čeká náročný projekt.

Prostor ve větší historické budově byl během své existence rozdělen do mnoha menších místností a tmavých, nepraktických prostor. To, co však nečekali a překvapili tím i sebe samých, bylo, že se rozhodli začít s rekonstrukcí v podkroví – tedy směrem shora dolů.

Přečtěte si také:
Proč rekonstruovat starší objekt a nestavět nový dům?

„Proti srsti“

Podkroví bývají v domech jen málo využívanými prostory. Nejsou umístěny právě nejvhodněji; vede k nim mnoho schodů a mnohdy mají i půdorysně nepraktické prostory. Proto jsou často odsouzeny maximálně ke skladování starých a nepotřebných věcí. I při rekonstrukci se proto stává podkroví tím posledním prostorem, kterému se věnuje pozornost (pokud vůbec).

V tomto domě nazvaném Ditmas House podle lokality, ve které se nachází, si však majitelé uvědomili, že právě podkroví je to nejlepší místo, kde s rekonstrukcí začít.

pokoj v podkroví

Majitelé si uvědomili, že právě podkroví je to nejlepší místo, kde s rekonstrukcí začít. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Právě tato rekonstrukce následně udala tón v dalších fázích rekonstrukce. Design a vizuální jazyk použitý v ložnici manželů-architektů se následně odrazil i ve zbývajících dvou patrech domu.

Ložnice jako experiment

Hlavní ložnice v podkroví tak byla jakýmsi experimentem. Jednak svojí reorganizací tradičního uspořádání místností v takovém typu historického domu. Zároveň posloužila jako zkušební prostor pro designovou stránku domu. V rámci něho jednoduché bílé pozadí představuje základ interiéru, jakési plátno, na kterém architekti následně nechali vyznít výrazné a odvážné kombinace barev.

Přečtěte si také:
Pečlivá rekonstrukce starého bytu ho stála jen 300 000 Kč! Postupoval při tom podle jednoduché logiky

Jelikož podkroví zvyknou být ponurá a stísněná, majitelé se snažili vyřešit tento problém několika chytrými řešeními. Na strop a část stěny položili bílý dřevěný obklad, který pocitově přidal pár centimetrů do výšky a šířky. Přirozené světlo a vzduch vpouštějí do původně tmavých prostor solárním pohonem ovládané světlíky.

Funkcí bílé na stěnách je také barevné vyvážení dřeva a překližky použitých na zbytek stěn a na nábytku. Právě na míru vyrobený nábytek (úložné skříně, komody, police a psací stůl v domácí kanceláři) řeší problém s atypickým prostorem, který je navíc menších rozměrů.

nábytek v podkroví

Na míru vyrobený nábytek řeší problém s atypickým prostorem. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Barevné kontrasty

Z pohledu designu je zajímavé již zmíněné využití barev na různých prvcích v rámci celého domu. V prostoru podkroví jsou těmito prvky dva posuvné panely, nahrazující dveře do pokoje a koupelny, které Amy a Mark zvolili ve výrazné červené barvě. Za červenými dveřmi koupelny se ukrývá sprchový kout v atypickém šikmém tvaru a v nepřehlédnutelné žluté barvě, kterou podtrhuje světlo dopadající přes světlík umístěný přímo v prostoru sprchy.

I zbytek interiéru domu je definován použitím kontrastních barev a vyvažován dřevem. V kuchyni tak najdeme opět červenou, dva odstíny modré a hnědou na panelech kuchyňské linky (ta je z Ikey), kuchyňském ostrůvku a dalších úložných prostorách.

barevná kuchyně

V kuchyni tak najdeme opět červenou, dva odstíny modré a hnědou na panelech kuchyňské linky. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Majitelé zvolili na podlahu a postranní panely skříněk masivní dubové dřevo a na pracovní plochu oblíbené terrazzo. Dalšími zajímavými barevnými prvky v domě jsou například růžový koberec pod jídelním stolem nebo šestiúhelníkový obklad ve druhé koupelně.

Text: Lucia Blažiová
Foto:  David Gilbert, Katherine Marks

FOTOGALERIE

 

Projekt

  • Název projektu: Ditmas House
  • Lokalita: Brooklyn, NY
  • Architekti/designéři: Shakespeare Gordon Studio
  • Square footage: 280 m2
  • Dokončení realizace: 2022

 

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: interier rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze