Zdroj: Radek Úlehla

Pečlivá rekonstrukce starého bytu ho stála jen 300 000 Kč! Postupoval při tom podle jednoduché logiky

08. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pražská čtvrť Letná na kopci nad Vltavou je sídlem mnoha umělců. Patří mezi ně i mladý produktový a interiérový designér Prokop Hartl. V bytovém domě z třicátých let minulého století si pro sebe pečlivě zrekonstruoval byt s rozlohou osmašedesát metrů čtverečních podle jednoduché logiky. Nakonec se ale rozhodl nabídnout ho k pronájmu.

Designér na vlastním příkladu poukazuje na to, že i s vynaložením menšího finančního úsilí se dá dospět ke kvalitní interiérové realizaci. Rekonstrukce starého bytu ho stála podle jeho slov jen 300 000 Kč. Většinu nákladů však pohltilo odstranění dopadu necitlivé rekonstrukce před dvěma desetiletími a pár nutných stavebních úprav.

Očištění od zbytečných nánosů

Vzhledem k architektonickému charakteru a prestiži lokality bylo zásadní zachovat nebo obnovit původní prvky – vnitřní dveře včetně klik, dřevěná okna a jiné vzácné detaily. Staré parkety a vysoké stropy jsou podle designérova vyjádření pro Earch samy o sobě lákadlem pro rychlé získání spokojených nájemníků.

Jídelna a stůl

Staré parkety a vysoké stropy jsou podle designérova vyjádření samy o sobě lákadlem pro rychlé získání spokojených nájemníků. Zdroj: Radek Úlehla

Do bytu se vchází chodbou, v níž se po levé straně nachází úložný prostor zařízený flexibilně nastavitelnými kovovými díly na zavěšení šatstva, překrytý poloprůsvitným závěsem. Celý vstupní prostor je dostatečně prosvětlen z obývacího pokoje, jedné ze dvou hlavních místností, dvoukřídlými dveřmi s mléčnou skleněnou výplní.

Z druhé, návazné chodby, se vstupuje do nevelké koupelny s vanou a umyvadlem ve starším designovém provedení. Na stěnách a na vaně je světle modrý čtvercový obklad, stejně jako na podlaze, kde má však o něco světlejší odstín. Stejný obklad má i vedlejší WC.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu přinesla dvě samostatné jednotky. Použity byly vizuální triky

Místo na spaní ponechané na výběr

Část bytu za hygienickým zázemím uzavírá prostor bez oken navržený jako spací kout s manželskou postelí a šatníkem ve výklenku.

„Luxferová stěna vytváří soukromí a pouští světlo hluboko do dispozice,“ komentuje designér svůj kreativní záměr. A jak podotkl pro Earch, nemusí to být nutně místo na spaní, může posloužit úplně odlišné funkci.

Středem bytu je multifunkční kuchyň s jídelním stolem, která je propojena s vedlejším obývacím pokojem výřezem ve stěně. Obě místnosti se vyznačují širokým okenním pásem, který je zdrojem přirozeného denního světla přímo v ateliérové kvalitě. Byt s orientací do ulice se nalézá ve vyšším poschodí, takže koruny stromů nebrání vstupu světla.

Pohled z pokoje na chodbu

Luxferová stěna vytváří soukromí a pouští světlo hluboko do dispozice. Zdroj: Radek Úlehla

Přehlídka autorské tvorby majitele

Interiér bytu charakterizuje zařízení z dílny autora projektu. Vyznačuje se strohou formou, ostrými hranami a často monochromatickým laděním. Vybavení kuchyně zaujme prostou nerezovou kuchyňskou linkou a policovými regály s vloženými spotřebiči. Úložné prostory jednotně v celém bytě překrývají světlé, lehké závěsy. Stíní i okna.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu v Karlových Varech dopadla překvapivě. Interiér připomíná galerii

Pro linku, spotřebiče nebo podlahu byly účelově vybrány odolné materiály s perspektivou dlouhé životnosti – nerez, resp. světle šedý epoxid. Ve společenských prostorách podlahu pokrývají repasované dřevěné parkety s tradičním vzorem rybí kosti. A interiér příjemně oživují barevné akcenty, jako například zelený kuchyňský stůl.

Pračka v kuchyni

Úložné prostory jednotně v celém bytě překrývají světlé, lehké závěsy. Zdroj: Radek Úlehla

Ve prospěch osobního komfortu a flexibilnosti

Majitel bytu ponechává ostatní zařízení a využití jednotlivých prostorů na nájemnících. Interiérové řešení přizpůsobil komfortnímu bydlení, vždyť původně měl obývat byt on sám.

Nejde proto o žádný experiment ani jedinečný architektonický přístup. Změna a obnova se dotkla jen toho, co bylo skutečně nutné. Úsporná rekonstrukce v rukou architektů může být do budoucna prevencí před zbytečným bouráním a přípravou nemovitosti pro její další rozvoj, sděluje pro Earch Prokop Hartl.

Byt na Letné

autor: Prokop Hartl

lokalita: Praha-Letná, Česká republika

užitná plocha: 68 m2

projekt: 2023

realizace: 2023

FOTOGALERIE

Text: Katarína Mácová
Foto: Radek Úlehla

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byty v Praze plánování rekonstrukce proměna bytu zařizování bytu
Sdílejte článek

Diskuze