Zdroj: Shutterstock

9 tipů, jak vybrat energeticky úsporné spotřebiče

23. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Výběr a nákup energeticky efektivních a úsporných spotřebičů nejen chrání životní prostředí, ale pomůže vám ušetřit nemalé sumy za elektřinu. V mnoha případech i za vodu. Jak si však z toho množství výrobků na trhu vybrat správně?

Chystáte se na nákup nových spotřebičů? Zařizujete novou domácnost, předěláváte starší nebo vám dosloužil spotřebič? Určitě má smysl kupovat energeticky úsporné spotřebiče, které jsou maximálně ekologické.

Energetické třídy

Zdroj: Shutterstock

Díky tomuto rozhodnutí přispějete ke snížení vlastních účtů, což při dnešní ekonomické situaci ocení určitě každý. A též ke snížení emisí, které vedou ke globálnímu oteplování.

Jak si vybrat energeticky úsporné spotřebiče

Když nakupujete spotřebiče, myslete hned na dvě sumy, nejen na tu, kterou vidíte na spotřebiči. Moudřejší je nákupní cenu brát jen jako zálohu. Druhou, důležitější sumou jsou náklady na provoz nového pomocníka do domácnosti, které budete platit každý měsíc dlouhé roky. Například ledničky vydrží v průměru 12, pračky přibližně 11, pokojové klimatizace asi 9 let.

Přečtěte si také:
Výměna oken: 5 důvodů, proč se vyplatí rozhodnutí neodkládat

9 kroků ke správné volbě

1. Prohlédněte si štítky

Nejlepším pomocníkem při výběru spotřebičů jsou štítky a označení na nich. Naznačují, kolik budete platit za energie. Všímejte si písmen, která jsou uvedena u energetické účinnosti – od A až po G.

Nejlepší volbou jsou spotřebiče s označením A s přidanými znaménky +. Samozřejmě ne všechny mohou reálně dosáhnout toho nejvyššího hodnocení. Například u televizorů jsou za úsporné považovány produkty s označením D a E.

2. Zvolte správnou velikost

Myslete i na velikost spotřebičů, a to nejen proto, zda se vejdou na vámi vybrané místo. Příliš velká pračka nebo myčka nádobí, kterou pravidelně používáte, i když je poloprázdná, je o dost méně efektivní než menší spotřebič, který naplníte úplně. Taktéž platí, že plná lednička je efektivnější než ta, která je vždy prázdná nebo poloprázdná.

Výběr myčky

Zdroj: Shutterstock

Protože spotřebiče jsou rozděleny do kategorií podle velikosti, velká a malá lednička mohou mít stejné energetické hodnocení, ale větší model i tak spotřebuje více elektřiny. Takže hledejte produkt s nejlepším energetickým hodnocením ve velikosti, kterou potřebujete.

Funguje to i naopak: pokud do domu nainstalujete příliš malé klimatizační jednotky, budou neefektivní, protože pro chlazení musí být déle zapnuté a vynaložit více úsilí.

3. Všímejte si ekologického nastavení

Ekologické programy, například na myčkách nádobí či pračkách, pomáhají jakýkoliv spotřebič používat ekologičtějším způsobem. Samozřejmě, energii šetří i praní prádla či mytí nádobí při nižších teplotách. Ale ne vždy je to ideální z hlediska hygieny.

Víte, že…?

… výměnou sušičky prádla za odvlhčovač ušetříte energii a snížíte náklady za elektřinu? Ještě lepší je sušení venku vždy, když je to možné. Stejně je efektivnější koupě ledničky s mrazákem nahoře nebo dole než té, která má mrazicí a chladicí část vedle sebe.

4. Zvažte inteligentní spotřebiče

Mnohé inteligentní spotřebiče jsou energeticky o dost účinnější než ty, které nejsou kontrolované inteligentními elektroměry či domácími systémy řízení energie. Důvod je jednoduchý: pomáhají lépe využívat elektrickou energii v časech mimo špičku a tím jsou energeticky úsporné.

Chytrá klimatizace

Zdroj: Shutterstock

Například inteligentní klimatizace běží o něco méně často, smart ohřívač vody zase upravuje cyklus ohřevu tak, aby pracoval v době, kdy jsou náklady na energii nižší, a to bez toho, aniž by to ovlivnilo jejich výkon. I klasickou pračku či myčku můžete nastavit tak, aby se zapnula v době, kdy je nižší poptávka po elektřině.

5. Myčka nádobí – velký žrout energie

Myčky nádobí jsou energeticky nejhladovější domácí spotřebiče. Ještě dříve, než ji zapnete, proto zkontrolujte, zda je skutečně plná, a pokud je to možné, použijte ekologický program.

Jak jsme už zmínili, výběr spotřebičů s eko nastavením je dobrý způsob, jak snížit účty za elektřinu, ale i vodu. Nepoužívejte je však, když nádobí potřebuje hygienickou očistu, zejména pokud jste ho použili na přípravu syrového masa, ryb či vaječných jídel.

Dobrou zprávou je, že výrobci myček nádobí za posledních 20 let výrazně snížili spotřebu energie těchto produktů. Týká se to též vody. Zatímco kdysi myčky spotřebovaly průměrně 10 až 12 litrů na jeden cyklus, dnes je to už o polovinu méně.

Přečtěte si také:
6 změn, kterými snížíte spotřebu vody o polovinu

6. Lednička s EKO režimem

Ledničky logicky patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče, protože musí být spolu s mrazáky zapnuté nonstop. Navzdory tomu existují způsoby, jak snížit spotřebu energie a přiblížit se k tomu, aby byly energeticky úsporné.

Nepřeplňujte je, minimalizujte počet otevírání a zavírání dveří, a když odjíždíte na víkend nebo na dovolenou, přepněte spotřebič do „dovolenkového“ nebo EKO režimu.

Úsporná lednice

Zdroj: Shutterstock

Jestli máte tu možnost, určitě se vyplatí investovat do inteligentní ledničky s mrazákem, kterou můžete ovládat prostřednictvím aplikace. Jaký má význam? Například když náhodou někdo z vaší rodiny nechá u ledničky otevřená dvířka, dostanete připomínku, abyste je zavřeli.

Prostřednictvím aplikace můžete měnit též režimy, například spustit super chlazení nebo intenzivní mrazení. Je to vhodné, když víte, že zanedlouho budete vykládat nákup, a při tom musí zůstat dvířka otevřená déle než obvykle.

7. I vařit se dá úsporně

Moderní trouby jsou dobře izolované, aby se předešlo nadměrným tepelným ztrátám, a obvykle mají příznivé energetické hodnocení. Existují však další funkce, na které je třeba dát si pozor.

Funkce rychlého ohřevu obvykle spotřebují podstatně více energie než ekologicky úspornější režim, který jídlo ohřívá pomaleji, ale stabilněji. Samozřejmě, zabírá více času. Též se vyplatí vyhýbat vaření vícero jídel najednou a častému otevírání dvířek trouby, když pečete.

Náš tip: Odborníci považují indukční varné desky za energeticky účinnější než ostatní typy. Je to proto, že indukční proces ohřívá jen dno hrnce, a ne varnou desku, takže tepelné ztráty dosahují minima a energetická účinnost maxima.

I mikrovlnka ohřívá jídlo energeticky efektivněji než trouba, protože se soustředí jen na jídlo a nezahřívá se samotný spotřebič. Samozřejmě vše má svá pro a proti a existují i další vlastnosti spotřebičů, které je třeba při přípravě jídla zvážit.

8. Konvice nebo kohoutek s vařící vodou?

Relativně novým objevem v moderních kuchyních je přímo ve dřezu zabudovaný kohoutek, který vám nadávkuje podle potřeby vařící vodu. Tak si snadno zalijete čaj či kávu bez potřeby vodu ohřívat v rychlovarné konvici. Dokonce zabudovaným kohoutkem ušetříte energii.

Horká voda z kohoutku

Zdroj: Shutterstock

Průměrná konvice spotřebuje přibližně 2200 W na uvaření 1,7 litru vody a používáme ji několikrát denně. Oproti tomu k udržení vody ve vysoce vakuové izolační nádrži na bodu varu je potřeba jen 10 W za den. Tato nádrž je připravená okamžitě dodat vařící vodu přes další kohoutek na dřezu.

Při používání konvice ušetříte tak, že vždy dáte zahřát jen přiměřené množství vody – tolik, kolik potřebujete. Nikdy ne více.

9. Jak úsporněji prát

Kromě hlavní zásady – nepouštět prací cyklus, když není buben dostatečně naplněný – ušetříte eko programem nebo praním při nižší teplotě (pokud je to vhodné). Ještě více energie než pračky spotřebují sušičky, proto určitě vyberte ty nejúspornější a raději si připlaťte.

Kromě energetického štítku si všímejte, zda mají senzory, které oznámí, kdy je oblečení suché. A v tom momentu sušičku vypněte.

Jak ještě zvýšíte energetickou účinnost spotřebičů?

Bez ohledu na to, zda jsou vaše spotřebiče energeticky úsporné, nebo ne, nikdy je nenechávejte v pohotovostním režimu. Je to sice pohodlné, ale vaše účty budou vyšší, než když budete spotřebiče poctivě vypínat.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: energie úspora
Sdílejte článek

Diskuze