energie

Peletová kamna s výměníkem – když ke kamnům nemusíte vstávat
Kdo někdy zažil pohodlí peletových kamen, určitě potvrdí, že jde o unikátní způsob, jak si dopřát příjemně sálající krb, a přitom mít dokonalé pohodlí. Pokud vám podlahové topení, nebo elektrický kotel přijdou příliš sterilní, zkrátka pokud chcete teplo také vidět, zbystřete.

Fotovoltaika: Návod k použití
Energie ze slunce už dávno není hudbou budoucnosti, prospěch z ní může mít prakticky každý. Jaké přináší výhody, jaká rizika se s ní pojí a jak jí jde využívat? Tyto a podobné otázky si dnes kladou tisíce majitelů nemovitostí.

Pět „M“ a design – argumenty pro vytápění rodinného domu elektrickým podlahovým vytápěním
Ekonomika, životnost, komfort a absence rušivých technologických prvků daly u vytápění RD na první místo velkoplošné elektrické přímotopné vytápění.

Kotlíkové dotace: Jak na ně?
Každý z nás by rád dýchal čistý vzduch. Ovšem v naší zemi na něj zatím příliš štěstí nemáme. Přitom na znečištění mají lví podíl soukromá obydlí a jejich ekologicky nevyhovující kotle – ať už na uhlí nebo takové, v nichž se dá spálit kdeco.

Lze ušetřit změnou dodavatele energií?
Lze ušetřit změnou dodavatele energií? Odpověď zní: Ne vždy. Pokud si od změny slibujete především úsporu financí, měli byste si nejprve pořádně spočítat vaše stávající náklady na energie a porovnat je s aktuálními cenami u konkurence. Ani to však nestačí. Pozornost věnujte zejména nejrůznějším podmínkám a skrytým poplatkům, které mohou změnu ve skutečnosti prodražit. V neposlední řadě pak dávejte přednost smlouvě na dobu neurčitou.

Jak pořídit nový kotel s dotací
Léto je ideální čas na výměnu kotle. Odstávka topného systému není tak nepříjemná jako v zimních měsících, kdy kotel musí fungovat na plný výkon. Navíc byl v květnu vypsán další ročník dotačního programu Nová zelená úsporám, který na nový kotel umožňuje získat dotaci až osmdesát tisíc korun.

Pasivní, nulový, aktivní. Jaký dům stavět?
Úspora energií je velké téma v mnoha oblastech našeho života. Jsme na nich závislí, ale jejich ceny rostou, snažíme se proto chovat ekonomicky a snižovat spotřebu. Poměrně velkou finanční položkou jsou náklady na bydlení. Rekonstrukcí […]

Vše o ekologické architektuře
Pevnina pokrývá na naší planetě 149 milionů km2. I když se nezdá, že by vliv jednoho malého rodinného domu a jeho provozu mohl být z hlediska životního prostředí významný, není to pravda. Pokud by stejný model postavila a provozovala […]

Konec radiátorů?
Radiátory už dávno nejsou jedinou možností, jak přivést do interiéru teplo. Trendem jsou jednoznačně skryté formy vytápění – podlahové, stěnové, stropní, případně infračervené. Ty totiž neruší interiér a neomezují rozmístění nábytku kvůli vytápěcím tělesům. A […]

Má smysl stavět pasivní domy?
Úsporný provoz energeticky pasivního domu je nezpochybnitelný, skeptici však diskutují o jeho ekologickém významu a poukazují na vyšší zabudovanou energii ve stavbě. Kde je ukryta pravda?