Zdroj: VELUX

Novými střešními okny ušetříte a zároveň zlepšíte své zdraví

31. 10. 2022 Sdílet

Rostoucí ceny energií začínají trápit řadu českých domácností. Řada z nás proto zvažuje, jak zlepšit tepelnou izolaci a bránit únikům tepla. Jedním z nejefektivnějších řešení v rodinných domech i půdních vestavbách je výměna střešních oken.

Např. pouhou výměnou starých oken za nová se potřeba energie
sníží o 24 %, uvádí výpočet VELUX. „
Díky novým oknům s trojsklem a dokonalým těsněním lze v místnosti snížit teplotu o 2 stupně, aniž by došlo k pocitovému snížení komfortu. A zároveň tím snížit potřebu energie o dalších 35 %,“ vysvětluje architektka Klára Bukolská s tím, že taková výměna už je realizovatelná bez velkých stavebních zásahů během několika dnů.

Muž v proskleném podkroví

Zdroj: VELUX

Ještě výraznějších úspor v řádu desítek tisíc korun lze dosáhnout větší rekonstrukcí. Kromě výměny oken pomůže lepší zateplení i nastavení kohoutku na nižší teplotu. Řada z nás pořád přetápí i ty místnosti, ve kterých zrovna nikdo nepřebývá. Proč třeba topit přes den v ložnici? Inspirujte se nápady na úsporu energií zde„Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2–3 stupně povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.

Podkrovní kancelář

Zdroj: VELUX

Mezi nejúčinnější prvky patří zateplení budovy, nová okna i nepřetápění místností. V modelovém příkladu podkrovního bytu o velikosti 95 m2 lze těmito kroky dosáhnout úspory nákladů za vytápění až o 62 %, vyplývá z výpočtů společnosti VELUX. Průměrná potřeba energie na vytápění v takovém bytě se starými střešními okny a částečnou izolací se bude pohybovat okolo 2 MWh ročně, při starším typu méně funkčního zateplení ještě výrazně více. Kompletní rekonstrukcí by spotřeba energií klesla na 760 kWh. „Komplexní úpravy, tedy výměna oken, zateplení i snížení teploty představuje samozřejmě největší úsporu, navíc lze na něj využít dotace z programu Zelená úsporám. Na druhou stranu je samozřejmě taková rekonstrukce náročnější finančně, časově i stavebně,“ vysvětluje architektka Klára Bukolská.

Žena v ložnice se střešníma oknama

Zdroj: VELUX

Výměnou střešních oken za nová s trojsklem a lepší izolací lze u daného okna snížit únik tepla okny o 60 %. Výměnou oken zároveň vyřešíte časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i málo denního světla. „Nová střešní okna díky moderní konstrukci přinesou do interiéru o 10 % světla více než ta stará. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních,“ upozorňuje Klára Bukolská.

Podkrovní pokoj se ženou v tureckém sedu

Zdroj: VELUX

Čerstvý vzduch je pro naše zdraví životně důležitý, protože nám pomáhá jasně myslet a ve dne nám dodává energii, zatímco v noci přispívá k lepšímu spánku. Pokud zvolíme automaticky ovládaná střešní okna, zajistí nám čerstvý vzduch, odstraní vlhkost i prach. Výměnou oken odstraníme průvan, sálavý chlad a navodíme tak pocit pohody, který vás může vzpružit a obnovit vám hladinu energie.

Bližší informace o možných úsporách i tipech, jak na střešní okna naleznete na www.velux.cz

Zdroj: PR článek společnosti VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: energie okno střešní okna úspora
Sdílejte článek