Prosvětlení interiéru pomocí střešních oken
Zdroj: VELUX

Psychické pohodě pomáhá denní světlo a čerstvý vzduch

21. 04. 2023 Sdílet

Kam nemůže slunce, tam musí lékař. Tohle moudro našich předků platí v dnešní uspěchané době ještě více. Denní světlo, čerstvý vzduch i pravidelný pohyb v přírodě pomáhají lepší náladě i našemu psychickému zdraví. Přes řadu negativních vlivů posledních let se obyvatelé České republiky stále cítí duševně fit.

Pouze 8 % lidí považuje své duševní zdraví a pohodu za špatné

Obyvatelé České republiky jsou v drtivé většině v dobré psychické kondici. Přestože následky covidových lockdownů i nejistoty spojené s válkou na Ukrajině silně rezonují společností a ovlivňují psychickou pohodu, 53 % obyvatel České republiky považuje své duševní zdraví a psychickou pohodu za dobré, dalších 14 % dokonce za výborné. Čtvrtina lidí hodnotí svůj psychický stav průměrně, pouze 8 % z nás říká, že se mají po psychické stránce špatně.

„V poslední době určitě vidíme nárůst osob, které vyhledávají pomoc v souvislosti se svým duševním zdravím. Důraz na psychické zdraví je důležitější než kdykoli předtím, žijeme v době plné stresu, možných nejistot. Psychické problémy bychom neměli podceňovat, měli bychom se jim pokusit předcházet a myslet na naši duševní pohodu.

Střešní okna v podkroví

Zdroj: VELUX

Mezi největší stresové faktory patří aktuální situace ve světě i u nás (válka na Ukrajině, inflace a s ní spojená ekonomická krize), vztahy, ať už partnerské, rodinné, či pracovní, finanční situace, stres v práci, zdraví vlastní i nejbližších,“ říká psycholožka Nikola Brandová s tím, že stres a duševní nepohodu více odnášejí ženy než muži.

Lék na duševní nepohodu? Světlo a čerstvý vzduch

„Dostatek denního světla a příliv čerstvého vzduchu přispívají nejen k duševnímu, ale i k fyzickému zdraví. Přitom právě málo denního světla a nedostatek ventilace patří mezi hlavní neduhy nejen bydlení, ale i veřejných budov,“ vysvětluje architekt společnosti VELUX Marek Petrík.

VELUX patří mezi světové leadry v oblasti zdravého bydlení, prostřednictvím svých střešních oken a dalších produktů už 80 let napomáhá zlepšovat vnitřní klima domácností i veřejných budov především tím, že jsou vnitřní prostory dostatečně prosvětleny a mají stálý příliv čerstvého vzduchu.

„Přístup k dennímu světlu doma nebo na pracovišti zajišťuje lepší náladu, snižuje sklony k depresím, vylepšuje náš spánek, pomáhá s vytvářením dostatečného množství vitamínu D. I proto prakticky všechny naše inovace míří směrem k dostatku denního světla a čerstvého vzduchu a odstraňování všech rizik vnitřního klimatu,“ dodal marketingový manažer společnosti VELUX Zdeněk Okáč.

Střešní okna v kuchyni

Zdroj: VELUX

Podle aktuálního průzkumu se ve výborné psychické pohodě cítí 17 % mužů a jen 10 % žen. Za dobrý svůj psychický stav považuje 55 % mužů a 51 % žen, naopak špatně se po psychické stránce cítí 7 % mužů a 9 % žen.

„Už v pohádkách se často mluvilo o tom, že pro zdraví je důležitý čerstvý vzduch a denní světlo. V dnešní době to platí dvojnásob. Jednoduchou radou pro zachování duševního zdraví je tak pravidelný pohyb v přírodě, dostatek přirozeného světla doma i v práci a pravidelné větrání,“ dodala Nikola Brandová.

Pozitivní vliv přírody potvrzuje i aktuální průzkum, 87 % dotázaných uvádí, že se cítí v dobré náladě, pokud tráví čas v přírodě.

„Naši náladu ovlivňuje hormon serotonin, často nazývaný jako hormon štěstí nebo hormon dobré nálady. Podle četných studií ovlivňuje serotonin nejen pocit štěstí, ale může také snižovat nepříjemné pocity strachu a úzkosti. Hladinu serotoninu v našem těle můžeme optimalizovat například pohybem venku, dostatkem spánku nebo přísunem jasného světla. Právě proto má přirozené denní světlo a čerstvý vzduch na naši náladu tak pozitivní dopad,“ uzavřela Nikola Brandová.

S přicházejícím jarem vzhůru do přírody

Čerstvý vzduch je pro naše zdraví životně důležitý, protože nám pomáhá jasně myslet a ve dne nám dodává energii, zatímco v noci přispívá k lepšímu spánku. Pokud zvolíme automaticky ovládaná střešní okna, zajistí nám čerstvý vzduch, odstraní vlhkost i prach. Výměnou oken odstraníme průvan, sálavý chlad a navodíme tak pocit pohody, který nás může vzpružit a obnovit naši hladinu energie.

Bližší informace o tom, jak doma zajistit dostatek světla i tipech, jak na střešní okna naleznete na www.velux.cz.

Střešní okna v denní zóne

Zdroj: VELUX

Tři čtvrtiny lidí (77 %) si také všímá, že se jejich duševní rozpoložení negativně mění v okamžiku, kdy tráví čas v prostředí bez denního světla a čerstvého vzduchu. A 84 % připouští, že množství denního světla v jejich domově zlepšuje jejich náladu. A právě střešní okna VELUX v tomto směru domácnostem i firmám opravdu pomáhají.

Data z aktuálního průzkumu ukazují, že velmi důležitými faktory pro životní pohodu jsou dostatek přirozeného světla, čerstvý vzduch a pravidelný pobyt v přírodě. Plných 93 % lidí říká, že pro jejich zdraví je důležité denní světlo, 61 % jej dokonce považuje za velmi důležité.

A dvě třetiny přiznávají, že pozorují rozdíl ve své náladě, pokud tráví čas v místnosti s dostatečným denním světlem oproti místnosti, kde je světla málo. S přicházejícím jarem bychom proto všichni měli zamířit do přírody co nejčastěji.

Zdroj: PR článek společnosti VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: okno prosvětlení interiéru střešní okna zdrave bydleni
Sdílejte článek