prosvětlení interiéru

Stylová rekonstrukce domu z padesátých let. Někde nové prvky doplňují staré, jinde je drze ignorují
Rekonstruovat domy z období padesátých let dnes není jednoduché. Ve většině případů je nejprve nutno stavby zbavit nánosů desetiletí – různých dostaveb, úprav, rozšíření či nových příček, kterými dům často upravovali mnozí majitelé. Stejný úvod měla i rekonstrukce rodinného domu „u zvonice“ v Bratislavě, kterou řešil architekt Marián Gombarček.

Českou cenu za architekturu 2022 si odnáší Dům na Kozině. Při rekonstrukci odstranili všechny nánosy desetiletí a vznikl dům s neopakovatelnou atmosférou
Historická část malého českého města Trhové Sviny skrývá více zajímavých staveb, avšak mnohé z nich jsou ve špatném stavu. Architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl spojili dvě z nich do jednoho nového domova. Při rekonstrukci odstranili všechny nánosy desetiletí, odhalili jejich podstatu a čistě, s ohleduplností a úctou k historii je obnovili. Kromě silné atmosféry, kterou dům po rekonstrukci má, nás zaujalo důmyslné řešení prosvětlení interiéru.

Moderní dřevostavba v pasivním standardu navzdory dvěma podlažím neprovokuje
Poslední roky nám ukazují, že dřevostavba nemusí vypadat jen tradičně, ale může vypadat úplně jinak – moderně, může poskytovat mnoho prostoru pro pohodlné bydlení, a přitom být stále v souladu s přírodou. Společnost 3AE realizovala na jihu Prahy – v městská části Zbraslav – stavbu, kterou navrhl architekt Lukáš Pejsar. Je v pasivním standardu.

Slunečný byt, ve kterém se mísí kalifornská bezstarostnost a francouzská nonšalance
Narodila se v Mnichově, jistý čas žila v Los Angeles, až nakonec zakotvila v Paříži, která jí učarovala. Bavorská influencerka Mirjam Flatau tu vlastní slunečný byt, ve kterém se mísí kalifornská bezstarostnost a francouzská nonšalance.

Jak dostat přirozené denní světlo do staršího bytu?
Podobně jako většinu starších bytů i tento tvořily menší samostatné místnosti, což nevyhovuje dnešnímu životnímu stylu mladých lidí. Díky tomu, že byt s železobetonovým skeletem neměl uvnitř nosné příčky, se ho architektům podařilo otevřít. Hlavním cílem rekonstrukce bylo vytvoření vzdušného a světlého prostoru s přirozeným denním světlem, což se i podařilo.

Místo bourání postavili v zahradě nový dům a původní ponechali jako součást ulice
Vlastníte pozemek se starším rodinným domem, který už z různých důvodů nevyhovuje vašim potřebám? Pravděpodobně budete uvažovat o jeho rekonstrukci, rozšíření či přístavbě. Architekt Tomáš Šebo ve spolupráci s ateliérem ROAR architekti, kteří řešili podobný problém v Palárikově, uvažovali jinak. Starý dům nechali stát a v zahradě postavili novou pohodlnou a prostornou stavbu podle požadavků investora. Tím však nic nekončí.

Pusťte do ložnice design. Není to jen místo na spaní. Jaké jsou nejnovější trendy?
V ložnici strávíme téměř polovinu života. Zaslouží si tak naši pozornost. Nejdůležitějším prvkem je zde bezesporu postel a kvalitní matrace. Nemusí to ale být jen nudný pokoj, kam si chodíme odpočinout. Ložnice může mít vlastní styl a věnují se jí i současné trendy. Do čeho se vyplatí investovat a jak ložnici uspořádat, aby se stala místem, kam se budete večer těšit a ráno se zde s úsměvem probouzet?

V bytě kombinovali minimalismus s klasikou. Výsledek je překvapivě čistý a příjemný
Ruským architektům se podařilo zrekonstruovat byt v centru Petrohradu s obrovskou dávkou šarmu, čistoty a vzdušnosti. Základem je kombinace tmavé dřevěné podlahy, bílých stěn a závěsů s šedými a černými prvky. Speciální atmosféru dotvářejí měděné detaily – úchytky, svítidla, dřez, baterie, vana – a sklo a historický nábytek.

Zelený dům na okraji města po rekonstrukci tancuje v čase a prostoru
U starých a dlouhodobě opuštěných domů je často na zvážení, zda je ještě rekonstruovat, nebo rovnou zbourat. Podobné úvahy se týkaly i zeleného domu na okraji portugalského města Santo Tirso. Ten měl štěstí v neštěstí, neboť se do něj přímo zamilovali dnes už majitelé stavby a rozhodli se objekt rekonstruovat, navzdory pokročilému stádiu degradace.

Panelákový byt zbavili nesmyslné dispozice. Překvapil i kontrast jemnosti a surových materiálů
Proměna původního tříapůlpokojového bytu ve zvýšeném přízemí obytného domu z šedesátých let nás překvapila kombinací citlivě zakomponovaných prvků a drsné podstaty původní stavby.