Zdroj: Alex Shoots Buildings

Čeho dosáhli tím, že některé stěny panelákového bytu nahradili tvárnicemi ze sklobetonu?

07. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mladý pár několik let bydlel v pronajatém bytě na pražském sídlišti Ďáblice. Byt i lokalita se jim tak zalíbily, že si koupili totožný v sousedním paneláku. Avšak před nastěhováním chtěli byt upravit a rekonstruovat, aby plně vyhovoval jejich představám. Po menším výběrovém řízení oslovili architekty ze studia Papundekl.

Výborným výchozím bodem proměny, na kterém mohli architekti stavět, byl fakt, že majitelé znali všechny přednosti, ale i problémy dispozice. Přáli si byt více prosvětlit a získat dostatek úložných prostorů. Po společných debatách zvolili cestu drobných úprav stávající, ale jinak vyhovující dispozice.

Původní stav - Byt s luxferovými stěnami v Praze

Původní stav bytu z kuchyně do obýváku (více fotek v galerii) Zdroj: PAPUNDEKL ARCHITEKTI

V hlavní roli sklobetonové tvárnice

Hlavní úpravu si vyžádal střed bytu. Byla v něm chodbička u koupelnového jádra, která zbytečně zabírala prostor a blokovala tok energie. Architekti ji odstranili a vstup do bytu spojili s hlavní obytnou místností.

Hygienické zázemí obezdili zaoblenou stěnou ze sklobetonových tvárnic. Díky tomuto řešení se přirozené světlo dostalo do chodby i do koupelny. Luxfery tvoří stejně tak i příčku mezi chodbou a pracovnou, takže přirozené světlo prochází doslova napříč celým bytem.

Chodba - Byt s luxferovými stěnami v Praze

Architekti odstranili chodbičku u koupelnového jádra a vstup do bytu spojili s hlavní obytnou místností. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Propouštějí světlo, zlepšují akustiku i design

„Tyto průsvitné tvárnice nejenže propouštějí světlo, ale mají též dobré akustické vlastnosti. Navíc se dají snadno poskládat i do oblouku, čehož jsme využili k zaoblení původně krkolomné uličky kolem koupelnového jádra. Luxferové stěny se tak staly hlavním tématem interiéru,“ vysvětlují novou podobu bytu a jeho charakteristický prvek Jan Bárta a Šimon Bírhanzl.

Koupelna - Byt s luxferovými stěnami v Praze

Hygienické zázemí obezdili zaoblenou stěnou ze sklobetonových tvárnic. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Sklobetonové tvárnice tvoří také zástěnu kuchyňské linky – horní police jsou zavěšeny ze stropu. Křivky zvyšují dynamiku bytu a zjemňují ostré linie ostatních stěn a nábytku.

Linoleum nahradila šedá stěrka

Změna se týkala i podlahy. Původní linoleum nahradila v celé ploše bytu neutrální šedá stěrka. Některé stěny v obývacím pokoji odhalují betonovou konstrukci, což zdůrazňuje charakter panelového domu. Majitelé se za něj nestydí, právě naopak, cení si ho.

Kuchyňská linka - Byt s luxferovými stěnami v Praze

Sklobetonové tvárnice tvoří také zástěnu kuchyňské linky – horní police jsou zavěšeny ze stropu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Regály z březové překližky a oceli visí ze stropu

Samozřejmostí bytu pro mladý pár je vestavěný nábytek. Architekti navrhli modulární systém polic z březové překližky, který pomocí ocelových rámů ukotvili ke stropům. Má v celém bytě stejný design, pouze jemně modifikovaný podle potřeby – slouží jako knihovna, kuchyňské skříňky, ale i jako pracovní stůl či noční stolky. Překližka prostor celého bytu zútulňuje a zjemňuje drsný vzhled šedých povrchů.

Pracovna - Byt s luxferovými stěnami v Praze

Modulární systém polic z březové překližky má v celém bytě stejný design, pouze jemně modifikovaný podle potřeby – tady slouží jako pracovní stůl. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Jak omezit náročné vrtání do panelů?

V celém bytě nenajdete žádné klasické lustry, dokonce ani zásuvky a vypínače na stěnách. Ty jsou integrovány přímo v nábytku. Součástí polic jsou LED-pásky, které představují v celém bytě jediný zdroj světla. Díky tomu získala každá místnost příjemné rozptýlené světlo.

Jídelní část - Byt s luxferovými stěnami v Praze

LED-pásky představují v celém bytě jediný zdroj světla. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Odvážná změna s jedinečným výsledkem

Majitele bytu příjemně překvapily už první výkresy architektů, i když byly velmi odvážné. Tato změna je lákala, ačkoliv přiznávají, že zpočátku měli obavy z realizace. Hlavně proto, že by ji určitě nezvládli svépomocí.

Přečtěte si také:
Majitelé chtěli více průhledů, nálad a květin. Rekonstruovaný byt z roku 1927 vyniká nezvyklými řešeními

„Architekti z Papundeklu byli nejen ambiciózní v projektu, ale neocenitelní v koordinaci dodavatelské stavební firmy a nad očekávání pečliví při kontrolách a připomínkování každého detailu,“ pochvalují si spolupráci s architekty majitelé bytu.

Byt s luxferovými stěnami

architektonický ateliér: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
autoři: Jan Bárta, Šimon Bírhanzl
lokalita: Praha-Ďáblice
plocha: 67 m2
realizace: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Design interiérů Nezařazené Novinky
Tagy: luxfery prosvětlení interiéru rekonstrukce bytu vestavěný nábytek změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze