Zdroj: Matej Hakár

Malý a tmavý byt překvapil skrytým potenciálem a po rekonstrukci si mladý pár bydlení v něm nemůže vynachválit

07. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Od tmavého bytu s malou podlahovou plochou v přízemí starého domu byste zřejmě moc nečekali. Byt na známé bratislavské ulici po úpravách architektů z ateliéru GRAU překvapuje. Odhalili skrytý potenciál prostoru, kterému už téměř nikdo nedával velkou šanci, a vzniklo příjemné bydlení pro dva mladé lidi – Barboru a Marka.

Původní byt byl typickým příkladem bytů z poloviny minulého století. Malá výměra (38 m2), průchozí pokoje a pocit temna v celém interiéru. Ze tří negativ zůstalo jen jedno (výměra se nafouknut nedala), ale i to architekti proměnili v pozitivum. Starší byt pro mladý pár podstoupil radikální proměnu.

Místo dřevěného stropu betonový s dřevěným záklopem

Hned, když vstoupíte do interiéru, zapůsobí na vás dřevěný záklop původního betonového stropu. Při odhalování základní podoby bytu překvapil i architekty. „Očekávali jsme, že tento byt bude mít klasický dřevěný strop, ale odhalili jsme jedinečný betonový strop s dřevěným záklopem, který bytu dodává na autentičnosti,“ popisují architekti jedno z hlavních překvapení, se kterými se při rekonstrukci setkali.

Denní prostor - Apartment G v Bratislavě

Otevřený koncept byt výrazně provzdušnil a prosvětlil. Zdroj: Matej Hakár

Příčky nahradily nábytkové stěny

V tak malém prostoru je důležitý každý centimetr, a proto bylo nutné důsledně promyslet umístění úložných prostorů, které často zabírají zbytečně moc místa. Architekti našli řešení v nahrazení příček oddělujících prostory nábytkovou stěnou.

Není však vysoká až po strop, od dřevěného záklopu ji dělí několik desítek centimetrů, což přispívá k optickému propojení a prosvětlení interiéru.

Vstupní chodba - Apartment G v Bratislavě

Světlo z okénka u vchodu se odráží v kulatém zrcadle na chodbě, což umocňuje pocit vzdušnosti. Zdroj: Matej Hakár

Bílá nábytková stěna odděluje vstupní chodbu od ložnice a příčka ze světlého dřeva ložnici od koupelny. U stropu ji ukončuje světlík, a to po celé délce. Prosvětluje prostor koupelny a chodby přes den, v noci vytváří ambientní podsvícení stropu.

Jednoduché materiály, svěží barevnost

Otevřený koncept byt výrazně provzdušnil a prosvětlil. Svěží barevné schéma bydlení pro mladý pár oživuje, jednoduché materiály s převahou dřeva ho harmonizují a dávají vyniknout dobovému žebrovému stropu.

Autoři rekonstrukce navrhli do kuchyně místo obvyklých horních skříněk sestavu bílých polic upevněných přímo do stěny. I tento moment opticky odlehčuje prostor. Spodní část kuchyňské linky s pracovní plochou je tyrkysová. Další výraznou barvou v bytě je oranžová, ozvláštňuje jinak bílou koupelnu.

Modrá kuchyň - Apartment G v Bratislavě

Autoři rekonstrukce navrhli do kuchyně místo obvyklých horních skříněk sestavu bílých polic upevněných přímo do stěny. Zdroj: Matej Hakár

Velká okna vedou na dvůr

Výhodou domu jsou velká okna umístěná proti kuchyňské lince a v ložnicové části. Vytvářejí nejen vizuální, ale i přímé fyzické propojení se dvorem – můžete vyjít ven. Výhodou je též úzké okno v koupelně a okénko vpravo od vstupních dveří, které architekti včlenili do úzkého úložného prostoru v tyrkysové barvě. Světlo z něj se odráží v kulatém zrcadle na chodbě, což umocňuje pocit vzdušnosti.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce historického bytu ve starém centru Liberce přinesla majiteli nejedno úskalí

Apartment G

architektonický ateliér: GRAU
autoři: Ing. arch. Andrej Olah, Ing. arch. Filip Marčák, Ing. arch. Matej Kurajda, Ing. arch. Jana Filípková, BSc. Dominika Kopiarová
lokalita: Grösslingová, Bratislava
plocha: 38,50 m²
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dřevěné stropy malé byty rekonstrukce bytu světlíky změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze