Zdroj: Ti architekti

V pražském domě z šedesátých let byste takovýto byt rozhodně nečekali! Z původně stísněného prostoru je dnes světlý prostor se zelenou stěnou

14. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zeleň se stává stále důležitější součástí interiérů, a to nejen z dekorativních důvodů. V rekonstruovaném bytě z šedesátých let dostala nezvyklý prostor – celou jednu stěnu v jídelní části denní zóny. Ani věřit se nechce, že tento byt byl původně stísněný a tmavý. Autory působivé rekonstrukce jsou Martin Machů a Anna Holešovská z ateliéru Ti architekti.

Původní byt s dispozicí 5 + 1, tedy pětipokojový byt se samostatnou kuchyní, proměnili v moderní bydlení 4 + kk. Kuchyňský kout je součástí otevřeného prostoru s obývacím pokojem i jídelnou.

Hlavními změnami, jichž se starý byt dočkal a které ho proměnily přímo nečekaně, byly přesun jádra s hygienickými místnostmi doprostřed dispozice, rozšíření zádveří zbouráním příčky a vytvoření denní zóny s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyňským koutem. Beze změny zůstaly dispozice ložnice a dětského pokoje.

Kuchyň - Byt se zelenou stěnou v Praze

Zpoza zdi vyčnívá pracovní plocha, která zároveň funguje jako kuchyňský ostrůvek propojující jídelní část. Zdroj: Ti architekti

Hlavní část bytu široká jako samotný dům

U zádveří je umístěna pracovna, oddělená místo pevné příčky praktickou nábytkovou stěnou. Za ní se nachází hygienické zázemí. Po levé straně jsou dva pokoje – dětský a ložnice, jichž se dispoziční změny netýkaly. Následně se ocitnete v otevřeném prostoru s kuchyňským koutem.

Obývací pokoj má vlastní prostor s působivou tmavě modrou stěnou a dlouhou skříňkou pod televizi. Proti ní se nachází jídelna s balkonem (druhý balkon je v obývacím pokoji). Díky vybourání příčky mezi těmito dvěma prostory, které zabírají šířku celého domu, proudí světlo i vzduch do denní zóny z obou stran.

Obývák - Byt se zelenou stěnou v Praze

Obývací pokoj má vlastní prostor s působivou tmavě modrou stěnou a dlouhou skříňkou pod televizi. Zdroj: Ti architekti

Zelená stěna, ostrůvek a ukrytá spíž

Kuchyň od jídelny částečně odděluje bílá zeď s cihlovým obkladem. Zpoza zdi vyčnívá pracovní plocha, která zároveň funguje jako kuchyňský ostrůvek propojující jídelní část. Na největší stěnu tohoto prostoru, kousek od stolu, architekti umístili kovovou mřížku s početnými rostlinami v bílých květináčích. Dalším zajímavým detailem kuchyně je překližková skříňka, přes kterou vejdete do spíže.

Jídelní část - Byt se zelenou stěnou v Praze

Zeleň dostala nezvyklý prostor – celou jednu stěnu v jídelní části denní zóny. Zdroj: Ti architekti

Moderní jednoduchost a zajímavé detaily

Celý prostor po rekonstrukci kombinuje svěží bílou barvu se dřevem, podlahu tvoří dřevěné parkety uložené do vzoru rybí kosti. Ačkoliv ložnice a dětský pokoj polohu nezměnily, dočkaly se interiérových úprav. V ložnici dominuje stěna s kolíky, na kterých je zavěšena žárovka s dekorativně obtočeným kabelem. Tyto kolíky zároveň mohou plnit funkci věšáků i polic, samozřejmě zajímavé jsou i designově.

Další rozměr bytu přidávají textury, například lamelové obložení nábytkové stěny u vchodu, které se objevuje i na skříňce pod televizí a kuchyňském ostrůvku, a též vzorovaná černobílá dlažba v kuchyňském koutě, na toaletě a v koupelně.

Ložnice - Byt se zelenou stěnou v Praze

V ložnici dominuje stěna s kolíky, na kterých je zavěšena žárovka s dekorativně obtočeným kabelem. Zdroj: Ti architekti

Velkorysá plocha, stropní vytápění

Takovýto vnitřní prostor by v bytovém domě z šedesátých let zřejmě nikdo nečekal. „Za zateplenou fasádou s plastovými okny se nachází byt, který není úplně běžný. Jeho přednostmi jsou velkorysá podlahová plocha a stropní vytápění. Vytvořili jsme průhledy celým bytem v obou jeho osách.

Přečtěte si také:
V bývalé továrně z 19. století vytvořili světlý byt, ve kterém použili jen přírodní materiály

Už od vstupních dveří uvidíte celkovou délku bytu. Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní se rozprostírají přes celou šířku poschodí – odsud je též přístup na oba balkony. Kombinovali jsme nové se starým, banální s nečekaným. K zavěšení rostlin jsme použili kari síť, místo obrazu jsme na stěnu zavěsili kolo (autentický dopravní prostředek na kontrolní dny) jako symbolickou parafu za dokončeným projektem,“ charakterizují vlastní práci Ti architekti.

Byt se zelenou stěnou

architektonický ateliér: Ti architekti
autoři: Martin Machů, Anna Holešovská
lokalita: Praha, ČR
realizace: 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ti architekti

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bílá Dřevěné lamely interiérové rostliny minimalistický design rekonstrukce bytu Zelená stěna změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze