Zdroj: iStock

Jak vytvořit prostor, který by i v bílém šatu vypadal famózně

12. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Čistě bílý interiér se může často jevit jako chladný nebo nehostinný, ale někdo na bílou nedá dopustit. Jak tedy vytvořit prostor, který by i v bílém šatu vypadal famózně a ne tak, jako kdyby mu něco chybělo?

Bílá barva se při zařizování interiéru stává tak běžnou, až se může zdát, že je ideálním řešením pokaždé, když nevíte, jakou barvu zvolit. Kdy po ní obvykle sáhneme? Často to bývá ze strachu, že zvolíme nesprávné barvy. Bílou přece nic nezkazíme. Dalším důvodem bývá nedostatek světla nebo malá místnost, kterou toužíme opticky zvětšit a prosvětlit. Pro někoho je důvodem představa klidného domova a bílou považuje za jediný způsob, jak toho docílit. Poslední pohnutkou je nedostatek kreativity.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Hannah Lemholt

I když se na první pohled může zdát, že vytvořit hezký interiér, ve kterém dominuje bílá barva, není nic náročného, opak je pravdou. Celé umění tkví v promyšlené kombinaci jednotlivých tónů. Také bílá barva má totiž spousty odstínů a každý z nich má vlastní světlost, teplotu nebo hloubku. Jejich kombinací a vrstvením (použitím různých materiálů, struktur a vzorů) získá prostor ten správný šmrnc.

Přečtěte si také:
Elegantní mezonet dokazuje, že kombinace černé a bílé má daleko od nudy

Odstíny bílé všeobecně rozdělujeme na teplé a studené. Pokud máte v plánu prosvětlit malou místnost, sáhněte spíše po chladnějších tónech, jako je klasická bílá, perlová bílá, porcelánová bílá, alabastrová bílá. Pokud máte naopak velkorysý prostor, vsaďte na odstíny jako krémová bílá, pudrová bílá, mušlová bílá, broskvová bílá.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Hannah Lemholt

Čím bílou okořenit?

Spojení černé a bílé je nadčasové. Při dávkování černé však buďte střídmí a opatrní – vynikne na doplňcích, vzorech a menších plochách. Těm, kteří milují eleganci a luxus, doporučujeme kombinaci zlaté a bílé. Na stěně se budou skvěle vyjímat zlaté rámy na obrazy, zrcadla nebo jiné nástěnné doplňky. S bílou si výborně rozumí i šedá a antracitová, zejména pokud máte v místnosti teplé odstíny bílé nebo béžové. Máte obavu z výrazných barev, ale nechcete se jich vzdát úplně? Zkuste to s jemnými pastelovými odstíny. Může to být pár doplňků, ale nemusíte se bát ani větších ploch nebo větších kusů nábytku.

Přečtěte si také:
Čistý kubický tvar a bílá barva: Rodinný dům v brněnském Komíně

Bílý mix

V nadčasovém interiéru, který navrhl architekt Martin Frank, tvoří bílá základ v celém domě. Vytváří „čistou“ plochu a podklad pro ostatní předměty každodenní potřeby. Bílá je zde použita ve spoustě odstínu – od lesklé sněhobílé přes šedobílou až po béžovou. Kov, sklo, nerez a beton kontrastují s kartáčovaným dubovým nábytkem. Hladké světlé plochy zvýrazňují strukturu dřeva, která vyniká a prostor přirozeně zútulňuje.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Matyas Frank

Po povrchu

Aby byl achromatický interiér zajímavý, použijte rozmanité povrchové úpravy a materiály v odstínech bílé. Může to být dřevěná podlaha nebo obklad na stěně, bílý cihlový obklad, texturovaná pohovka buklé, lesklý lakovaný jídelní stůl, mramorový obklad či velké kameninové vázy.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Karen Akers

Černé akcenty

Použijte černou na vytvoření grafických akcentů, které bílou místnost oživí a dodají jí charakter. Černobílé fotografie seskupené do poutavé mozaiky jsou tím správným kořením pro prázdnou bledou stěnu.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Hannah Lemholt

VĚDĚLI JSTE?

Jak je možné, že některé bílé interiéry vůbec nevypadají stroze a nudně? Kumšt je v tom, že se v nich jen málokdy využívá stoprocentní bílá. Velmi často se používá tlumenější odstín, tzv. „off-white“. Je skvělou volbou zejména v dobře prosvětlených místnostech, které by jasná bíla příliš prozářila.

Éterická

I velkou místnost můžete odít do bílého kabátu. Půvabně éterického prostoru docílíte bavlněnými a lněnými textiliemi, nadýchanou pohovkou a nábytkem s jemnými konturami.

Přečtěte si také:
Bílý byt osvěžený modrou a žlutou: Neutrální základ s překvapivým barevným akcentem

Uzemníte ho pomocí přírodních doplňků (ratan, mořská tráva, masivní dřevo) a osvěžíte použitím jednoduchých grafických prvků.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Paulina Arcklin

Domácí galerie

Použijte své vzpomínky, umění a oblíbené předměty na vybarvení svého prázdného bílého „plátna“.

Bílý interiér s černými akcenty

Zdroj: Amir Navon

Bílé nástěnné police úplně splývají s bílými stěnami a nechávaní vyniknout vystaveným předmětům.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Amir Navon, Hannah Lemholt, Karen Akers, Matyáš Frank, iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bílá bílo-černé kombinace interiérové doplnky mozaiky
Sdílejte článek

Diskuze