Zbavování se plísně na zdech
Zdroj: istock.com

Podle těchto signálů zjistíte, že máte doma plíseň, kterou je třeba řešit

23. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Slovo plíseň, pokud jde o domácnost, nechce nikdo z nás slyšet. Nejenže snižuje hodnotu nemovitosti, ale především nepříznivě ovlivňuje zdraví celé rodiny. Dalším obávaným problémem je suma, kterou budete muset na odstranění plísně vynaložit. Pravdou zůstává, že se nejlépe likviduje v úplných začátcích, často však nastávají situace, které je třeba řešit větším zásahem – například vlhké zdi domu, plíseň pod obkladačkami či plíseň ve dřevě nebo lepence kuchyňské linky.

V jakém prostředí se daří plísním?

K tomu, aby plíseň „prosperovala“, rostla a množila se, jsou potřebné čtyři faktory: spory plísní, které se vznášejí ve vzduchu, teplota vhodná pro růst plísní (nejrychleji rostou při teplotě 25 až 30 stupňů Celsia), organický materiál nebo materiál na bázi uhlíku, na kterém může růst (dřevo, sádrokarton, papírové výrobky, koberec, bytové textilie) a vlhkost.

I když některé z těchto faktorů můžeme mít pod kontrolou, prakticky nikdy nemůžeme ovládat všechny čtyři najednou. Výsledkem je fakt, že spory plísní jsou všude kolem nás. Nejlepším řešením pro prevenci před plísněmi (nebo pro jejich odstranění) je zaměřit se na zdroje vlhkosti. Pokud totiž dokážete omezit vlhkost, můžete omezit i riziko plísně.

Protože plíseň roste v místech s vysokou vlhkostí, nejčastěji se objevuje ve sklepích, koupelnách, kuchyních, ale i ve špatně větraných místnostech, kolem odtoků a kanalizace. Vědět, kde hledat, je prvním krokem k tomu, abyste dokázali rozpoznat příznaky plísní v domácnosti.

Přečtěte si také:
Víte, jak můžete zabránit kondenzaci vody na oknech? Není to jen problém zimy!

Vlhkost na oknech – kondenzování vody vzniká jako důsledek kontaktu vlhkého vzduchu se studeným povrchem. Mírná kondenzace v zimním období není hned důvodem pro poplach. Avšak nadměrné množství vlhkosti nebo kondenzace bývá způsobena vysokou vlhkostí v domácnosti – a na to je třeba si dávat pozor.

Méně známým faktem je, že i vlhká sádrokartonová deska je dokonalý domov pro plísně. Plísně často rostou i v dutinách stěn, které nejsou vidět. Příčinou bývá špatná izolace a poškození vodou. Dříve, než se nadějeme (a často aniž bychom to vůbec tušili), vznikne v domácnosti toxické prostředí, nemluvě o kvalitě vzduchu, který každý den dýcháme.

Skrytá plíseň v domácnosti

Zdroj: istock.com

Problém s plísní nejčastěji odhalí váš zrak, hmat, čich, ale i chuť

Viditelná plíseň

Když si všimnete doma viditelné plísně, hned víte, že máte problém, který je nutné co nejdříve řešit. Víte však o tom, že dosud bylo identifikováno více než sto tisíc druhů plísní a mohou mít různé barvy, tvary a textury? Nejběžnější barvou plísní v interiérech je šedá, černá a zelená, ale může být i bílá, růžová, modrá, červená, fialová, hnědá, dokonce někdy i kombinace barev. Pokud jde o texturu, plíseň může být rozmazaná, prášková, sametová nebo slizká. Nejčastěji je plochá, prášková.

Abyste se vyhnuli zamoření sporami plísně, pravidelně kontrolujte tato místa:

  • podkroví,
  • suterén,
  • spárování a tmel,
  • parapety a zárubně,
  • prostor pod umyvadly a kolem odtoku na toaletě,
  • koberce,
  • spotřebiče, u kterých používáte vodu – pračka, myčka, chladnička, kávovar, mixér a těsnění na nich.

Jak jsme již naznačili, plíseň může růst i pod tapetou nebo uvnitř stěn. Všimnete si jí změnou barvy stěny.

A nakonec – často se objeví též na kožené obuvi nebo oděvech zavěšených ve vlhké skříni či na zadní straně nábytku u stěny, kde jsou jiné plesnivé předměty. Tyto prostory mají bez dostatečného větrání vyšší vlhkost než samotný obytný prostor.

Úroveň vlhkosti v domácnosti by neměla přesáhnout padesát procent po celý den.

Přečtěte si také:
Jak dostat vlhkost ze sklepa

Netěsnosti

Ačkoliv malý únik vody z potrubí nemusí vypadat jako problém, může do něj velmi rychle přerůst. Například když vám zatéká za kuchyňskou linku či teče ze sifonu, vodou nasákne dřevo linky nebo se dostane na podlahu pod ni, což způsobí nahromadění vlhkosti. Výsledek? Plísně! Proto tato místa často kontrolujte, a když zpozorujete vlhkost, rychle konejte.

Plíseň na stropě

Zdroj: istock.com

Skvrny na stěnách, klimatizace, ventilace

Kromě netěsností můžete na stěnách a stropě vidět skvrny od vlhkosti. Pokud si všimnete vlhkých míst a zůstanou na nich tmavé skvrny, je pravděpodobné, že se tam usadila plíseň. I když je možné tyto skvrny zatřít, na místě, kde je skrytá plíseň, bude vždy mírně odlišná barva nátěru, které si bystré oko všimne. Určitě se nevyplatí podobně maskovat problém ani tehdy, když byt či dům prodáváte. Dalším znakem plísně pod staršími malbami je olupování barvy nebo vznik hrbolků podobných bublinám.

Velmi nebezpečná je plíseň v klimatizaci nebo ventilaci, proto je na místě pravidelné odborné čištění.

Zatuchlý zápach

Někdy je možné plíseň dříve odhalit čichem než ji registrovat zrakem. Je to hlavně proto, že mnohokrát roste na místech, která jsou před očima skryta. Například na spodní straně stěn nebo pod kobercem, za nábytkem, na zadní stěně kuchyňské linky či koupelnových skříněk. Signálem plísně je zatuchlý zápach. Naznačuje, že plíseň je nejen přítomna, ale je mokrá, aktivně roste a množí se uvnitř vaší domácnosti.

Přečtěte si také:
Uvěříte, že toto byl původně tmavý, vlhký dům? Dnes září barvami a naplňuje pozitivní energií

Plíseň můžete cítit i chutí

Věřte nebo ne, i váš oblíbený nápoj vás může upozornit na výskyt plísní. Spotřebiče, které pracují s vodou, jsou velmi často postiženy mikrobiálním růstem. Pokud po použití kávovaru, konve, mixéru a dalších spotřebičů pocítíte zvláštní chuť, může v nich růst plíseň.

Plíseň způsobuje zdravotní problémy

Plíseň bohužel není jen nevzhledná, ale může způsobit různé zdravotní problémy. Mluvíme o syndromu nemocných budov, který se podepisuje na zdraví všech obyvatelů. Plísně vyvolávají infekce, alergické reakce a též mají toxické účinky, které se mohou lišit od člověka k člověku.

Zatímco alergické reakce se častěji vyskytnou u lidí se zdravým imunitním systémem, máte-li oslabenou imunitu, můžete trpět plísňovými infekcemi krve, mozku, plic nebo jiných orgánů.

Plíseň ve sprchovém koutu a koupelně

Zdroj: istock.com

Je to proto, že plísně produkují i toxiny nazývané mykotoxiny. Některé mykotoxiny – aflatoxiny a ochratoxiny – zapříčiňují závažná onemocnění. Například houba Stachybotrys chartarum (často nazývaná černá plíseň), byla kdysi považována za příčinu vážných zdravotních stavů včetně plicního krvácení.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: plisen plíseň v koupelně pohlcovače vlhkosti vlhké zdivo vlhkost
Sdílejte článek

Diskuze