Zdroj: Istock

Užitečné triky, jak se zbavíte vlhkosti, kondenzace a plísní

18. 01. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Vlhkost je problémem mnoha domácností, a to především v zimním období. Může se vyskytnout v kterémkoliv domě, bez ohledu na velikost či lokalitu. Někdy souvisí s nedůslednou údržbou staršího domu, jindy s problémem u konstrukce novějších budov. Necháme-li náznaky vlhkosti bez povšimnutí, dojde nejen k poškození oděvů a nábytku, ale také podpoříme spouštěč mnoha zdravotních problémů, včetně astmatu. Čeho si musíme všímat? Jak snížíme vlhkost v domácnosti?

Signály, že máte doma vlhko

Nadměrnou vlhkost snadno zjistíme i bez vlhkoměru. Svědčí o ní následující skutečnosti.

  • Zatuchlý zápach – Vlhká místnost má zatuchlý pach. Pocítíte ho hned, když otevřete dveře.
  • Skvrny na stěně – Tmavé skvrny na stěně jsou signálem vlhkosti. Vlhkost se může projevit i jako odbarvená omítka či „mapy“ na stěně.
  • Zvedání nebo odlupování tapety – Všimnete-li si, že se vaše tapeta stáčí od stěny, je to pravděpodobně způsobeno vnitřní vlhkostí.
  • Studené stěny – Jsou-li stěny ve vaší domácnosti studené na dotek, obvykle je to signál vyšší vlhkosti. Vnitřní stěny by měly být na dotek teplé a suché.
  • Nadměrná kondenzace na oknech – V zimě je obvyklá kondenzace kolem oken. Pokud však vznikne nadměrná kondenzace, která nikdy nemizí, je důkazem vlhkého prostředí v interiéru.
Přečtěte si také:
Je pravda, že skutečně stačí na dezinfekci v domácnosti ocet?

Co zapříčiňuje vlhkost v bytě či v domě?

Nejčastěji je vlhkost způsobena kondenzací. Při poklesu teploty venku se každé ráno vytváří na oknech vlhkost. V konečném důsledku se tvoří plísně. Častým viníkem vlhkosti v interiérech jsou též netěsná potrubí, odpady nebo přepady.

Kondenzát lze odstránit utěrkou.

Kondenzát odstraňte hned, když si ho všimnete. Použijte kuchyňskou utěrku nebo houbičku. Zdroj: Istock

Podobně bývá na vině špatná nebo poškozená izolace, střecha, poškozený okenní rám či zablokovaný žlab. Příčinu zjistíme obvykle jednoduše – podle toho, kde se nachází vlhká skvrna, plíseň či kondenzace.

Když chceme problém řešit, měli bychom vědět, o jaký typ vlhkosti jde. Existují tři typy:

Kondenzace je často způsobena špatným vytápěním a větráním. Nastává též při vaření, koupání a dalších aktivitách, které zvyšují úroveň vlhkosti v budově. Tento vzduch se sráží na studených površích, nejen na oknech, ale i na stěnách.

Plíseň na stěně

Stoupající vlhkost je vlhkost, která do interiéru vniká ze země.  Zdroj: Istock

Stoupající vlhkost je vlhkost, která do interiéru vniká ze země. Mezi příznaky patří rozpadlé soklové lišty a podlahy, „mapy“ na omítce, odlupující se barva a tapety ve spodní části zdí.

Zlá izolace okna a plíseň

Někdy stačí opravit nebo vyměnit okapy, parapet, případně vyměnit poškozenou tašku na střeše nebo narušenou izolaci. Zdroj: Istock

Pronikající vlhkost znamená, že voda vstupuje do budovy zvenčí a proniká stěnami nebo střechou. Na vině bývají poškození okapů, potrubí, izolace či střechy.

Jak se zbavit kondenzace?

Každé ráno utřete okna a parapety

Kondenzát odstraňte hned, když si ho všimnete. Tak zabráníte tvorbě plísní. Použijte kuchyňskou utěrku nebo houbičku. Vhodné je čas od času utřít okenní rámy a parapety fungicidním prostředkem, můžete ho nastříkat i do koutů na stěny u oken. Když odstraňujete plísně způsobené kondenzací, setřete je hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Potom odstraňte veškerou vlhkost pomocí suchého hadříku a obě utěrky zahoďte. Větší plochy s plísní nechejte na odbornících, protože si více uškodíte, než pomůžete!

Plíseň v rohu okna

Nejčastěji je vlhkost způsobena kondenzací. Při poklesu teploty venku se každé ráno vytváří na oknech vlhkost a tvoří se plísně. Zdroj: Istock

Kontrolujte páru z vaření

Též únik páry při vaření může mít za následek vznik plísní. Vyplatí se zakrýt pánve a hrnce. Nezabráníte jen úniku páry, ale též ušetříte energii. Máte-li samostatnou kuchyň, při vaření zavřete dveře, abyste zabránili úniku páry do jiných částí domu. A nezapomeňte používat odsávač, nemáte ho jen na parádu nebo na osvětlení. Zvažte použití odvlhčovače. Hodí se i do panelákových koupelen, které nemají okno. Výkonný odsávací ventilátor by měl být samozřejmostí.

Hrnec s únikem páry

Též únik páry při vaření může mít za následek vznik plísní. Zdroj: Istock

Větrejte

Každé ráno nechejte okna v bytě či domě otevřená nejméně na patnáct minut. Nebojte se udělat rychlý průvan, aby se vzduch v místnostech rozhýbal a vyměnil.

Přečtěte si také:
Jak zabudovat nová okna? Je to jednodušší, než si myslíte

Udržujte v interiéru rovnoměrné teplo

Chceme-li během chladnějších měsíců udržet vlhkost na uzdě, udržujeme v interiéru stabilní teplotu. Vlhkost vzniká, když teplý vzduch narazí na studené stěny, takže udržováním tepla v domě se tomu vyhneme. Zkontrolujte izolaci v domě, nebo ho dejte zateplit, pokud ještě zateplený není.

Jak se zbavit stoupající vlhkosti

Vážné problémy s vlhkostí vyžadují konzultaci s kvalifikovanými odborníky. Rozhodně ji neodkládejte, protože problém může rapidně zmohutnět už za pár týdnů. Specializovaní pracovníci provedou prohlídku, změří vlhkost, identifikují příčinu problému a poradí vám, jak správně postupovat. Stoupající vlhkost bývá vážným problémem starších domů a často bývá nevyhnutelná jejich rekonstrukce.

Odvlhčovač s dotykovým panelem

Zdroj: Istock

Jak se zbavit pronikající vlhkosti

Je-li vaším problémem pronikající vlhkost zvenčí dovnitř, měli byste provést prohlídku domu nejen zevnitř, ale i zvenčí. Opět pomohou odborníci – firmy, které se věnují odvlhčování a odstraňování plísní ve vlhkých domech. Někdy stačí opravit nebo vyměnit okapy, parapet, případně vyměnit poškozenou tašku na střeše nebo narušenou izolaci.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: novostavby plisen staré domy vlhkost v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze