Pět „M“ a design – argumenty pro vytápění rodinného domu elektrickým podlahovým vytápěním

17. 02. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ekonomika, životnost, komfort a absence rušivých technologických prvků daly u vytápění RD na první místo velkoplošné elektrické přímotopné vytápění.

Nízkoenergetický zděný dům o celkové obytné ploše 205,1 m2, nacházející se na okrajové části Plzně, byl v rámci zpracování PENB zařazen do kategorie „B“, jeho stavební parametry a energetické hodnoty se však již blíží kategorii „A“. I proto bylo jako hlavní topný systém zvoleno elektrické vytápění. Autorem projektu a současně investorem tohoto rodinného domu je profesionální architekt, stavba byla dokončena v srpnu 2013 a čtyřčlenná rodina jej od tohoto období plně využívá.

velkoplošné systémy ECOFLOOR®

velkoplošné systémy ECOFLOOR®

Domácnost pro svůj provoz využívá pouze jednu energii – elektrickou. Ohřev TUV je zajišťován jednotkou Buderus, obsahující integrované tepelné čerpadlo vzduch/voda. Stavebník a současně autor projektu kladl velký důraz nejen na architektonické řešení domu a dispoziční řešení vnitřních prostor, ale i na design. Možnost instalace topné technologie do konstrukce stavby, kdy vytápěný prostor má absolutní čistotu a je oproštěn od rušivých technologických prvků, byla při volbě technologie velmi důležitá. Dalšími důležitými kritérii pro volbu topného systému byla samozřejmě ekonomika, životnost a komfort. Rozhodnutí padlo na velkoplošné elektrické přímotopné vytápění a kromě již zmíněného designu by se důvody pro tuto volbu daly shrnout do následujících pěti bodů:

– minimalizace provozních nákladů
– minimalizace nebo úplné vyloučení nákladů na údržbu a servis
– maximalizace životnosti, vč. záruční doby
– maximalizace komfortu vytápění z hlediska vnímání tepla
– minimalizace investičních nákladů

ECOFLOOR-v-kuchyni-vizualizace

 

Po vyhodnocení nabídky na trhu zvolil investor velkoplošné systémy ECOFLOOR®. Topná technologie je instalována v atypových kabelových rohožích, které jsou uloženy na tepelné izolaci pod nosnou deskou – jde o tzv. poloakumulační systém. Požadavek na jejich speciální údržbu je nulový, údržba a servis je stejná jako u standardní domácí elektroinstalace. Zvolený velkoplošný systém se vyznačuje také požadovaným uživatelským komfortem a rovnoměrným rozložením teplot v celé výšce teploty. U klasického ústředního vytápění, u kterého je místnost vyhřívána teplovodním radiátorem, dochází k distribuci tepla z jednoho zdroje o relativně vysoké teplotě a teplo se do prostoru šíří cirkulací teplého vzduchu. Místnost je tak prohřívána od stropu dolů a teplo je rozloženo nerovnoměrně. Tento princip je charakteristický pro všechny konvekční systémy – elektrické přímotopné konvektory nevyjímaje. Protože vytápění je o pocitech, cítíme se ve vytápěném prostoru komfortně až v momentě, kdy je požadovaná teplota dosažena i u podlahy, neboť zde vnímáme teplo nejcitlivěji. U konvekčních systému je však nejtepleji v prostoru, kde teplo vůbec není potřeba – tedy u stropu. Abychom dosáhli požadovanou komfortní teplotu u podlahy, je nutné místnost „přetopit“, což je však minimálně z ekonomického hlediska nežádoucí. Velkoplošné topné systémy (podlahové i stropní) toto negativum zcela odstraňují, protože zaručují rovnoměrné rozložení teplot v horizontální i vertikální rovině místnosti – to zaručuje nejen vysoký uživatelský komfort, ale také nízké provozní náklady.

Další informace o vytápění energeticky úsporných rodinných domů najdete na www.fenixgroup.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX

Kategorie: Vytápění
Tagy: energie vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze