Zdroj: iStock

Jak vyčistit obrazovku televizoru, aby na ní nezůstaly žádné fleky a šmouhy

04. 09. 2022
Diskuze (2)
Sdílet

Třebaže televizor není tou první věcí, na kterou myslíme při uklízení, prach na obrazovce či nepěkné šmouhy je třeba pravidelně odstraňovat. Každý den se na našich televizorech hromadí mnoho drobných částeček prachu, často se přidají i otisky prstů či chlupy domácích zvířat. Ač si jich nemusíme všimnout hned, když se po čase podíváme na obrazovku zblízka, budeme nepříjemně překvapeni. Řešení je jednoduché: stačí si vyhradit deset minut na vyčištění televizoru a můžeme si užívat mnohem uspokojivějších filmových zážitků.

Jak často obrazovku čistit

Chceme-li zabránit hromadění nánosů nečistot na obrazovce televizoru, měli bychom ji čistit alespoň jednou týdně. Kromě toho, že nám čištění obrazovky přinese krásnější obraz, zároveň též prodlužuje životnost televizoru a obývací pokoj bude celkově působit krásněji.

Budete potřebovat

 • utěrku z mikrovlákna
 • čistič šetrný k obrazovce
 • dezinfekční utěrky (jen pro dálkové ovládání)

Jak čistit ploché plazmové obrazovky či obrazovky LCD, LED a OLED

Pro všechny tyto moderní obrazovky platí stejný postup.
Nejprve vypněte televizor. Obrazovku utřete nasucho utěrkou z mikrovlákna nebo prachovkou. To je klíčový proces čištění, proto ho nevynechávejte, jinak na obrazovce zůstanou šmouhy.

Přečtěte si také:
Čistá a voňavá koupelna aneb Jak si udržet zdravou domácnost

Odstraněním suchých nečistot též zabezpečíte, že si náhodně nevytvoříte škrábance drhnutím silnějších nánosů. Je-li to nutné, převraťte hadřík nebo si vezměte druhý, abyste úplně odstranili veškerý prach, chlupy domácích zvířat a jiné volné nečistoty. Nezapomeňte na utírání reproduktorů a kabelů.

čištění obrazovky

Zdroj: iStock

Vyberte vhodný čisticí přípravek podle typu obrazovky

Nyní použijte čisticí přípravek určený na obrazovky a monitory. Nastříkejte malé množství čisticího prostředku šetrného k obrazovkám (zkontrolujte, zda je čisticí prostředek určen pro takový typ obrazovky, kterou čistíte) na měkký hadřík – nikdy ne přímo na samotnou obrazovku – a utřete televizor pohybem tam a zpět. Opakujte podle potřeby. Nezapomeňte též jemně utřít horní i spodní část televizoru.

Vyčistěte šmouhy na obrazovce

Ani na místech, kde jsou nečistoty nahromaděny, nevyvíjejte příliš velký tlak. Pokud čištění skvrn hadříkem z mikrovlákna nefunguje, přidejte na hadřík trochu teplé vody a místo vyčistěte. Před opětovným zapnutím televizoru nechejte obrazovku úplně vyschnout. Nemělo by to trvat déle než patnáct minut.

čištění obrazovky

Zdroj: iStock

Jak čistit obrazovku CRT televizoru

Máte-li starší televizor, můžete ho čistit podobným způsobem, jak je uvedeno výše, ale s několika obměnami. Odpojte televizor ze sítě. Z bezpečnostních důvodů je to lepší než ho jen prostě vypnout. Pomocí hadříku z mikrovlákna jemně utřete usazený prach, špínu nebo jiné nečistoty.

Přečtěte si také:
Nevíte, jak se účinně zbavit molů v domácnosti? Toto radí odborníci

Obrazovky starších televizorů, především nejvíce znečištěná místa, můžete utřít i roztokem líhu a vlažné vody v poměru jedna ku jedné. Malé množství tohoto roztoku naneste na měkký hadřík a utřete jím potřebná místa. Otisky prstů odstraníte přetřením hadříkem z mikrovlákna krouživými pohyby. Televizor nechejte před opětovným zapnutím úplně vyschnout.

Jak vyčistit dálkové ovládání televizoru

Na čištění a dezinfekci dálkového ovladače stačí použít dezinfekční utěrku. Dezinfekce je důležitá, protože ovladače s množstvím tlačítek a různých záhybů jsou pro bakterie a mikroby hotovým rájem. Ujistěte se, že čisticí utěrka je vlhká, ale ne mokrá, aby se do dálkového ovladače nedostala tekutina. Také je dobré nejprve vyjmout baterie a až poté čistit ovladač.

čištění ovladače

Zdroj: iStock

Chyby, kterým se musíte vyhnout při čištění televizních obrazovek

 • Před použitím čistícího přípravku neutřete prach z televizoru nasucho. To může vést k malým škrábancům, které postupně zhoršují kvalitu obrazu.
 • Příliš drsné čištění: moderní televizní obrazovky jsou jemné a vyžadují jemný dotyk; příliš energické utírání nebo používání hrubého hadříku může obrazovku rychle poškodit.
 • Stříkání roztoku přímo na obrazovku: všechny mokré čisticí prostředky nastříkejte na hadřík a potom jím obrazovku utřete; stříkání přípravku přímo na obrazovku může vytvořit skvrny, které se těžko odstraňují; také tím můžete poškodit reproduktory.
 • Používání nevhodných čistících prostředků: používání čistících prostředků na sklo na obrazovky OLED nebo LCD je velkou chybou; tyto produkty obsahují drsné složky jako alkohol a čpavek, které mohou poškodit panel obrazovky.
 • Příliš mnoho čisticího prostředku: k čištění obrazovky úplně stačí malé množství čistícího prostředku šetrného k obrazovce; příliš mnoho může vést k poškození vlhkostí.

Sabína Zavarská

Foto: iStock

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: čištění domácnosti domácí spotřebiče televizory TV udrzba
Sdílejte článek

Diskuze

 • A co tak napsat, jaké čistící prostředky šetrné existují??

  jaroš
 • já čistím velkou obrazovku u televize vysavačem na okna 🙂 nastříkám obrazovku roztokem na obrazovku a vysaju a je to bez šmouh

  miloš